Dziś od godziny 20:00 odbywała się uroczysta gala rozdania nagrody Nike – jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród dla twórców literacki. Nagroda sięga swoim korzeniami roku 1997. W tym roku nagrodę wręczono po raz dwudziesty pierwszy.
Nagroda Nike została zainicjowana w 1997 roku przez Gazetę Wyborczą i Fundację Agory. Od tego czasu decyzją jury przyznano już 21 statuetek dla laureatów Literackiej Nagrody Nike, a także kolejne tyle, które autorzy otrzymali wyborem czytelników.
Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski za Widnokrąg (w 1997 r.), Czesław Miłosz za zbiór Piesek przydrożny (1998 r.) i Stanisław Barańczak za tom poetycki Chirugiczna precyzja (1999 r.). W ostatnich latach Literacką Nagrodę Nike otrzymali Cezary Łazarewicz za reportaż historyczny Żeby nie było śladów (2017 r.), Bronka Nowicka za tom Nakarmić kamień (2016 r.) i Olga Tokarczuk za powieść Księgi Jakubowe (2015 r.). Jedną z najważniejszych zasad konkursu jest fakt, że nagradza się tylko za dzieła napisane samodzielnie i jedynie autorów wciąż żyjących.
W tegorocznej finałowej siódemce nominowanej przez Jury nagrody, znaleźli się:
- Wojciech Bonowicz – Druga ręka
- Paweł Sołtys – Mikrotyki
- Ewa Lipska – Pamięć operacyjna
- Mikołaj Grynberg – Rejwach
- Marcin Wicha – Rzeczy, których nie wyrzuciłem
- Anna Bikont – Sendlerowa. W ukryciu
- Jerzy Kronhold – Stance
Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike został Marcin Wicha za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Wczoraj, 6 października, poznaliśmy zwycięzcę Nagrody Literackiej Nike wybranego przez czytelników. Statuetkę także otrzymał Marcin Wicha. Na pytanie Gazety Wyborczej, czy spodziewał się takiego sukcesu swojej książki, odpowiedział:
– Zupełnie się nie spodziewałem. Ale ta książka jest dla mnie zaskoczeniem także pod innymi względami. […] Tak chyba w ogóle jest z pracą nad książką, że efekt nas samych zaskakuje. A reakcja na to, co powstaje, zaskakuje podwójnie.
Jak przyznaje autor, jest to dość osobista książka. Opowiada o sytuacji człowieka, który staje w obliczu śmierci ukochanej osoby. Po bliskim pozostają zaś jedynie wspomnienia, przedmioty. Narrator musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w którym nie ma już jego matki. Tym samym rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która, zarówno w peerelowskiej, jak i kapitalistycznej rzeczywistości, potrafiła żyć wedle własnych zasad. Nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.
Kończać swoje przemówienie i odbierając Nagrodę Literacką, Wicha dodał: Bardzo się cieszę, że tej statuetki nie zrobił Banksy.
Zwycięzca Nagrody Literackiej Nike - Marcin Wicha - otrzymał dziś statuetkę NIKE dłuta Gustawa Zemły, a także czek pieniężny w wysokości 100 tysięcy złotych. Kolejna edycja Nagrody Nike odbędzie się w przyszłym roku w październiku.
Fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Ta fotografia, zgodnie z notą o prawach autorskich, która do sierpnia 2011 roku była zamieszczona w oficjalnym serwisie internetowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jest udostępniona na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2. / Wikimedia Commons