Znamy finalistki tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego!

Data: 2021-06-20 11:36:37 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W sobotę ogłoszona została lista tytułów, które zakwalifikowane zostały do finału tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W tym roku na wszystkich pięciu finałowych miejscach znalazły się kobiety!

Obrazek w treści Znamy finalistki tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego! [jpg]
  • Jury wyłoniło finałową piątkę tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
  • W finale znalazły się same autorki – w tym 4 pisarki z zagranicy.
  • W ubiegłym roku Nagroda przyznana została Katarzyna Kobylarczyk.

W sobotę, 19 czerwca 2021 roku, w czasie konferencji prasowej ogłoszono listę reportaży zakwalifikowanych do finału 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

12 edycja zdominowana przez kobiety

Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawę oraz Gazetę Wyborczą zaskoczyła organizatorów liczbą książek, które zaproponowane zostały przez 41 wydawców. Kilka tygodni temu jury konkursu wyłoniło tzw. długą listę, na której znalazło się 10 tytułów.

Czytaj także:  Oto 10 książek, które mają szansę zdobyć Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego!

W sobotę przedstawiono książki, które znalazły się w finałowym zestawieniu. Co ciekawe, wszystkie reportaże finałowe napisane zostały przez kobiety! Aż 4 książki to publikacje napisane przez autorki z zagranicy, jeden reportaż to publikacja Polki.

Reportaże 5 nominowanych do finału autorek opisują problemy współczesnego świata ‒ czytamy w komunikacie prasowym.  – Mnogość perspektyw nie omija przeszłości ‒ oddaje głos przedmiotom i ubraniom, których rola w obozach koncentracyjnych, także symbolicznie, daleko wykraczała poza praktyczny aspekt – dodają organizatorzy konkursu.  

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2021 – finał

Kto znalazł się w finale konkursu? Decyzją jury konkursu szansę na nagrodę mają:

1. Jessica Bruder, Nomadland. W drodze za pracą, tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.

2. Eliane Brum, Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii, tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.

3. Jelena Kostiuczenko, Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji, tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.

4. Karolina Sulej, Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2020.

5. Matilda Voss Gustavsson, Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2020.

Finał już we wrześniu

W jury tegorocznej edycji nagrody znaleźli się Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), William Brand, Julia Fiedorczuk, Elżbieta Sawicka i Abel A. Murcia Soriano. Sekretarzynią jury w 2021 roku jest Maria Krawczyk, która zastąpiła zwolnioną pod koniec ubiegłego roku Bożenę Dudko.

Czytaj także:  Bożena Dudko zwolniona ze stanowiska sekretarza Nagrody Kapuścińskiego

Zwyciężczynię konkursu poznamy dopiero za kilka miesięcy. Finał planowany jest na 11 września 2021 roku. Zwyciężczyni otrzymuje nagrodę finansową w postaci 100 tysięcy złotych. W przypadku, gdy zwyciężczynią będzie autorka z zagranicy, tłumacz odpowiedzialny za przekład zwycięskiego reportażu zostaje nagrodzony kwotą 20 tysięcy złotych. Reszta nominowanych otrzymuje nagrodę w postaci 5 tysięcy złotych.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Nomadland. W drodze za pracą
Jessica Bruder0
Okładka książki - Nomadland. W drodze za pracą

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje