Nomadland. W drodze za pracą

Ocena: 4.83 (6 głosów)
Inne wydania:

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy - na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona.

Dla wielu firm to pracownicy doskonali. Są wytrwali, odpowiedzialni, doświadczeni, bardzo zdeterminowani. Przywożą ze sobą cały swój dobytek, zmieniając postoje przyczep w efemeryczne miasteczka robotnicze, które pustoszeją, kiedy kończy się praca. Nigdzie nie zostają wystarczająco długo, żeby stworzyć związek zawodowy.

Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisali z zepsutego, demoralizującego systemu. Wielu nauczyło się cieszyć nową wolnością. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem.

Czas zapiąć pasy! Dzięki Jessice Bruder możemy dołączyć do nomadów i wyruszyć na włóczęgę po innej Ameryce.

,,Workamperzy, wędrowni robotnicy, rozproszone plemię. Krzywdzeni i poniżani, wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, a mimo to dumni i pełni nadziei, że kiedyś przestaną być obywatelami ,,Ameryki, o której wszyscy zapomnieli". Reportaż Bruder to nie tylko opowieść o współczesnych nomadach, ale też o niewolniczej pracy, Amazonie, końcu ery emerytur, nierównościach i nowej walce klas. Przejmująca i niezbędna." Grzegorz Wysocki, ,,Gazeta Wyborcza"

,,Na początku XX wieku ludzie jeździli w poszukiwaniu pracy koleją i nocowali w obozowiskach. Dziś, jak opisuje Bruder, powstała nowa grupa pracowników nomadów - to starsi ludzie, którzy przemieszczają się kamperami od jednego magazynu Amazona do drugiego, gdy tylko pojawi się nowa oferta krótkoterminowej pracy. Dużo rzeczy budzi tu niepokój - począwszy od niskich płac i wyczerpującej pracy fizycznej po ciągłą niepewność. Ale o dziwo kraina Nomadland daje też swoim mieszkańcom tak bardzo potrzebne poczucie wspólnoty, koleżeństwa i dreszcz przygody, które sprawiają, że tę książkę czyta się z radością." Barbara Ehrenreich

,,Ci, którzy myśleli, że kryzys finansowy z 2008 roku jest już dawno za nami, muszą poznać bohaterów książki Bruder - poruszającej, pięknej, wyrazistej i niepokojącej (a czasem gorzko zabawnej). ,,Nomadland" jest zarówno świadectwem pomysłowości i szczodrości ofiar naszej na poły współczesnej, na poły średniowiecznej gospodarki, jak i opisem brutalności, która doprowadziła ich do obecnej sytuacji. Czy naprawdę najbogatszy kraj na ziemi może zrobić tylko tyle dla tych, którzy zrobili dla niego tak wiele?" Rebecca Solnit

,,To książka ukazująca przepaść między tym, jaka Ameryka chce być, a tym, jaka jest naprawdę." ,,The New Yorker"

,,Kemping jako dom, gdy nie ma już gdzie mieszkać, kamper nie na wakacje, ale żeby przetrwać: to początki nowej dystopii. ,,Nomadland" to błyskotliwy przewodnik po szlakach nowej gospodarki, a jednocześnie serdeczna i pełna złowróżbnych znaków opowieść drogi." Ted Conover

,,Odkrywczy reportaż biorący na celownik spłukanych Amerykanów, którzy po kryzysie zdecydowali się na życie w drodze. Jedyne, co mają, to gotowość do nieustannego ruchu." ,,The Los Angeles Review of Books"

,,Głęboko ludzka i bardzo niepokojąca. Bruder zabiera czytelnika w wyprawę po coraz bardziej nierównej, niestabilnej i niepewnej przyszłości Ameryki. Ta podróż otwiera oczy." ,,The Nation"

,,Wnikliwe i uważne spojrzenie Bruder nadaje godność pracowników, których wielu nazwałoby ,,jednorazowymi"." ,,Providence Journal"

Informacje dodatkowe o Nomadland. W drodze za pracą:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-04-21
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788381912174
Liczba stron: 280
Tytuł oryginału: Nomadland

Tagi: Ruchliwość społeczna

więcej

Kup książkę Nomadland. W drodze za pracą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nomadland. W drodze za pracą - opinie o książce

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2021-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Zaskakujący temat. Zastanawiam się, dlaczego nomadowie współcześni są właśnie w Stanach. Czy są w innych krajach? Czy są w Polsce? Chyba nie. Na pewno nie w tej skali.  Z chęcią obejrzałabym film, ale żadna platforma jeszcze go nie oferuje.

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2021-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Niesamowicie poruszająca historia, o problemie, którego nie znałam, którego nie spodziewałabym się w Ameryce, która może kojarzy się stereotypowo z bogactwem. Ciszę się, że przeczytałam tę książkę. I czekam, aż będę mogła obejrzeć film.

Link do opinii
Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2021-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Czytałam tę książkę pomiędzy innymi. Znacznie przyjemniejszymi, stwierdzić muszę.
Przygnębiający obraz Ameryki i Amerykanów. Eldorado odarte z wszelkich złudzeń. Obraz pięknej Ameryki, kraju dobrobytu, równości i szczęścia runął jak domek z kart. Kamperowcy żyjący na skraju ubóstwa, wykiwani przez własny kraj wiodą życie na granicy nędzy. Przemierzają kraj w poszukiwaniu jakiegokolwiek zajęcia. Nieszczęśliwi, zmęczeni i bez perspektyw. To ma być ta piękna Ameryka? Nie, dziękuję. Jeśli ktoś ma wątpliwości polecam sięgnąć po tę pozycję.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2024-01-18, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2022-05-30, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Nomadland. W drodze za pracą
Jessica Bruder0
Okładka ksiązki - Nomadland. W drodze za pracą

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy