Michel Houellebecq bohaterem kolejnego skandalu. Do sieci trafiło nagranie pisarza w intymnej sytuacji

Data: 2023-02-13 09:10:47 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych francuskich pisarzy znów jest zamieszany w głośny skandal. W sieci pojawił się zwiastun filmu pornograficznego z udziałem Michela Houellebecqa. Autor chce, by nagranie zniknęło z sieci. 

Obrazek w treści Michel Houellebecq bohaterem kolejnego skandalu. Do sieci trafiło nagranie pisarza w intymnej sytuacji [jpg]
Fragment zwiastuna / KIRAC

Michel Houellebecq to popularny francuski pisarz. Mężczyzna ma na swoim koncie wiele bestsellerowych książek, między innymi Uległość, Serotonina czy wydaną pod koniec minionego roku powieść Unicestwianie. Mimo udziału pisarza w licznych skandalach obyczajowych, część czytelników zakładała, że jednocześnie ma on spore szanse na otrzymanie literackiej Nagrody Nobla w 2022 roku. Zamiast z przemową noblowską, pisarz zmaga się jednak teraz z zupełnie innym problemem — chce, by film z jego udziałem zniknął z sieci.

Michel Houellebecq w filmie erotycznym? Internet huczy

Jakiś czas temu na kanale kolektywu holenderskich twórców KIRAC na YouTubie pojawił się trailer dłuższego filmu, który ma mieć swoją premierę 11 marca 2023 roku. Choć przedstawiony klip składa się zaledwie z kilku minut, już teraz zdążył rozgrzać internet do czerwoności. Na krótkiej zapowiedzi znalazł się wszakże Michel Houellebecq, w którego łóżku znalazła się młoda, roznegliżowana kobieta.

Krótki filmik został opatrzony komentarzem Stefana Ruitenbeeka – twórcy nagrania. Twierdzi on, że przez dłuższy czas prowadził korespondencję mailową z pisarzem. Houellebecq zdradził mu, że jego podróż poślubna musiała zostać odwołana. Wraz z młodszą o 34 lata żoną – Qianyun Li, znaną też jako Lysis – mieli wybrać się do Maroka. Zrezygnowali, bojąc się, że islamscy eksterniści mogą ich porwać.

czytaj także:  Czy Remigiusz Mróz mógłby napisać romans? „Zrobię coś, czego jeszcze nigdy nie robiłem”

Co ciekawe żona Houellebecqa poświęciła cały miesiąc na zarezerwowanie mężowi spotkań z prostytutkami. W mailach pisarz żalił się, że wszystko poszło na marne. Wtedy właśnie filmowiec i członek kolektywu KIRAC złożył mu niecodzienną propozycję:

Powiedziałem mu, że znam sporo dziewczyn w Amsterdamie, które chciałby z ciekawości uprawiać seks ze znanym autorem. Stwierdziłem, że zorganizuję mu pokój hotelowy, pod warunkiem, że pozwoli mi wszystko nagrać. 

Houellebecq chce, by film zniknął z internetu

Aktualnie Houellebecq walczy o to, by krótka zapowiedź zniknęła z internetu. Nie chce również, by cała produkcja ujrzała światło dzienne. W sieci niedawno pojawiło się oświadczenie prawniczek pisarza. Możemy w nim przeczytać, że według Houellebecqa i jego żony w zwiastunie znalazły się poważne i fałszywe stwierdzenia, które zaatakowały ich godność

czytaj także: Salman Rushdie udzielił pierwszego wywiadu od ataku nożownika

Pisarz wkroczył już na drogę sądową i chce zakazać premiery filmu, który stawia go w złym świetle. Francuska Agencja Prasowa dotarła do wiadomości, jaką otrzymał reżyser. Houellebecq stwierdził, że zapowiedź była atakiem na jego honor i życie osobiste. Żona pisarza miała być zdruzgotana kłamstwami, jakie zawierał klip.

Czytaj także: Michel Houellebecq oskarżony o plagiat? Sprawą zajmuje się sąd

Zupełnie inne informacje przekazuje druga strona sporu. Ruitenbeek wypowiedział się szerzej na ten temat w wywiadzie dla portalu Vice. Opowiada o pierwszym spotkaniu z żoną pisarza. Powiedziała ona wtedy, że jedne, co uszczęśliwia jej męża, to sypianie z mnóstwem kobiet. Na pomysł zrobienia tego filmu wpaść miała rzekomo właśnie Lysis. Twórca filmu zaznacza, że nie musiał przekonywać Houellebecqa do zrealizowania tego projektu:

Dzień po spotkaniu z jego żoną, nakręciliśmy pierwszą scenę w jego domu w Paryżu. Dziewczyna, z którą pracuję – Jini van Rooijen – towarzyszyła mi w Paryżu i od razu zaproponowała, że ​​zrobi tę scenę, ponieważ uwielbia pisarza. 

Zdaniem Stefana Ruitenbeeka zdjęcia do produkcji trwały aż sześć dni i były kręcone zarówno w Paryżu, jak i w Amsterdamie. W trakcie realizacji produkcji miało dojść do zbliżenia pomiędzy pisarzem a czterema różnymi kobietami. 

Kontrowersyjna twórczość Houellebecqa

Książki Houellebecqa od lat wzbudzają niemałe kontrowersje. Przykładowo Uległość była oskarżona o islamofobię. Wiele jego powieści uważa się za obsceniczne. Niektórzy bohaterowie mają skrajną obsesję seksualną na punkcie młodszych kobiet. 

Najnowsza książki Michela Houellebecqa nosi tytuł Unicestwianie i w Polsce została wydana w 2022 roku przez wydawnictwo W.A.B. Autor skupia się w niej na kampanii prezydenckiej Francji w 2027 roku. Wszystko to jest jednak tłem dla osobistych tragedii, jakie przeżywa główny bohater – Paul. Skromny urzędnik musi sobie poradzić z kryzysem wieku średniego, umierającym ojcem i rozpadającym się małżeństwem. 

Premiera książki w Polsce również nie obyła się bez kontrowersji. Krótko po wypuszczeniu do sprzedaży Unicestwiania, polski wydawca zdecydował się wycofać książkę ze względu na błędy w druku. Po pewnym czasie publikacja powróciła do księgarń.

Książkę Unicestwianie kupić można w popularnych księgarniach:

 

Źródło: wp.pl, Vice, YouTube

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Unicestwianie
Michel Houellebecq0
Okładka książki - Unicestwianie

Jedno z największych wydarzeń literackich tej jesieni! W ,,Unicestwianiu" Michel Houellebecq przenosi nas w czas fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje