reklama

Unicestwianie

Jedno z największych wydarzeń literackich tej jesieni!

W ,,Unicestwianiu" Michel Houellebecq przenosi nas w czas fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2027 roku. Odkrywa kulisy władzy, marketingu politycznego, bolączki społeczeństwa i nasze własne, pojedyncze. Głównym bohaterem powieści jest Paul, urzędnik z gabinetu ministra finansów, który stara się pogodzić karierę z kryzysem wieku średniego, umierającym ojcem i próbą naprawienia swojego małżeństwa. Na kartach powieści rozgrywa się jego osobisty dramat, a w tle obserwujemy upadek moralny kraju. We francuskiej prasie pisze się, że książka zaczyna się jak thriller polityczny, a kończy jak thriller filozoficzny.

"Unicestwianie" to realistyczna powieść o akcentach dystopijnych, ale niepozbawiona nadziei, czułości i pewnego rodzaju romantyzmu.

Informacje dodatkowe o Unicestwianie :

Unicestwianie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-12-03, Ocena: 3, Przeczytałam, 2022,

Rozczarowująca powieść. Jest tu mnóstwo tematów - wątek sensacyjny (kompletnie skopany, niedokończony, nie wiadomo czemu służący), rodzinny, problem starości, choroby, eutanazji, jak zwykle fanatyczna krytyka kapitalizmu, Unii Europejskiej, wielokulturowości, postępu i w ogóle współczesnej cywilizacji. A co jest ratunkiem? Tradycyjna rodzina, odbudowa małżeństwa i miłość oczywiście. Przedstawione to jest jednak w sposób banalny, psychologicznie niewiarygodny i wręcz kiczowaty.

Patriarchalizm jest wszechobecny - mężczyźni są chorzy lub umierają, a kobiety są ich pielęgniarkami, które porzucają własne sprawy i pełnią rolę oddanych opiekunek. A te, które tego nie robiły (matka Paula) lub nie robią (szwagierka Paula) są oczywiście negatywnymi bohaterkami. Mam odczucie, że Houellebecq stworzył sobie w tej książce świat, który mu pasuje i który jest mu na tę chwilę po prostu potrzebny. Wiadomo, ma swoje lata i tak mu się marzy, żeby była z nim kobieta, która z pełnym poświęceniem i gorliwością się nim zajmie. Fantazje starszego pana oderwanego od rzeczywistości.

Nie uwierzyłam ani przez chwilę w powrót miłości w małżeństwie Paula - bierze się znikąd, nijak psychologicznie nie jest umotywowane. Ach, no i oczywiście wisienka na torcie - kobieta jest ciągle gotowa na seks z umierającym facetem. Żenada.

Świetna jak zawsze. Idealny opis współczesnego europejskiego społeczeństwa.

Soumission
Michel Houellebecq0
Okładka ksiązki - Soumission

Jak zawsze kontrowersyjna, jak zwykle wzbudzająca emocje – nie tylko we Francji! Czym tym razem zaskakuje Michel Houellebecq? Autor głośnych...

Kilka miesięcy mojego życia. Październik 2022 - marzec 2023
Michel Houellebecq0
Okładka ksiązki - Kilka miesięcy mojego życia. Październik 2022 - marzec 2023

Najnowszy esej wybitnego współczesnego pisarza, stanowiący komentarz do kontrowersyjnych wydarzeń jego życia, o których usłyszał cały świat. ,,Po raz...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski