Kilkanaście krakowskich kawiarni i klubów zaopatrzonych zostało w kartoniki, zawierające "Myśli do odstąpienia" Czesława Miłosza, oraz serwetki i słodycze opatrzone logotypem Miłosz365.
"Akcja Cafe Miłosz odbywa się w ramach projektu Miłosz Wyzwolony - krakowskie obchody Roku Czesława Miłosza" - poinformowała PAP Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Organizatorzy zapraszają do odwiedzania kawiarni, biorących udział w akcji, częstowania się słodyczami oraz do podjęcia dialogu z krótkimi tekstami poety, opublikowanymi w jego książce "Piesek przydrożny".
W ich ocenie, krótkie prozatorskie wypowiedzi Miłosza, nierzadko przyjmujące formę zdumiewających sentencji, pozwalają zarówno wertować twórczość poety, jak też wchodzić w rozmowę z tekstami czy kierunkiem myśli wyznaczonym przez Miłosza.
"Zapraszamy do tej literackiej podróży i do przesyłania swoich myśli dopisanych do myśli miłoszowych na adres: Krakowskie Biuro Festiwalowe, ul. Olszańska 7, 31-513 Kraków z dopiskiem Cafe Miłosz. Najciekawsze Myśli wyróżnimy cennymi nagrodami" - zachęca Karolina Grysiak.
Obecność tekstów poetyckich w kawiarniach, ma się w przyszłości przerodzić w akcję wieloletnią, stopniowo rozwijaną o fragmenty utworów innych krakowskich pisarzy i poetów, drukowanych w języku polskim oraz angielskim. Pomysł wiąże się także ze staraniami Krakowa o Tytuł Miasta Literatury UNESCO i ma popularyzować postawy czytelnicze i obecność poezji w sytuacjach zwyczajnych.
Do akcji zaproszone zostały: Cafe Cheder, Cafe Massolit, Cafe Szafe, Cafe Rękawka, Cafe Frania, Cafe Dym, Cafe Camelot, Cafe Jagiellonka, Gazeta Cafe, Famiga, Zazie Bistro, Kawiarnia w CORT, Herbaciarnia Czarka, Iluminati, Bohema oraz Musso Sushi - miejsca szczególnie przyjazne literaturze i książce, w których czytelnik przy filiżance aromatycznej kawy może się w pełni oddać lekturze.
Akcja Cafe Miłosz odbywa się w ramach projektu "Miłosz Wyzwolony - krakowskie obchody Roku Czesława Miłosza", przy wsparciu Instytutu Książki. Organizatorem akcji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe przy współpracy z krakowskimi kawiarniami oraz klubami rozsianymi po całym mieście. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(PAP)
foto: www.sxc.hu