Jak Wielka Brytania stworzyła islamski terror?

Data: 2010-05-24 12:01:04 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Jak Wielka Brytania stworzyła islamski terror?

W księgarniach znajdziecie już znakomitą publikację Melanie Philips Londonistan. Jak Wielka Brytania stworzyła islamski terror. To najważniejsza książka w dotychczasowym dorobku Melanie Phillips. Jej pierwsze wydanie (amerykańskie wydawnictwo Encounter Books, maj 2006; obecnie ukazała się już jedenasta edycja) wzbudziło poruszenie w Wielkiej Brytanii. Bez cienia przesady można powiedzieć, że była to najważniejsza polityczna książka na Wyspach od wielu lat. Kraj, poruszony informacją o krwawych zamachach, do jakich doszło w Londynie w lipcu 2005 z trudem przyjmował do wiadomości, że nie dokonali jej anonimowi „obcy”; ale młodzi ludzie, urodzeni, wychowani i wykształceni w Wielkiej Brytanii. Zamachy były jaskrawym dowodem na to, że idea społeczeństwa wielokulturowego, przyświecająca polityce kolejnych brytyjskich rządów wobec imigrantów wyznających islam ostatecznie poniosła fiasko. Łowy „Londonistan”; miejsce gdzie wszelkie radykalne ruchy islamskie znalazły swoje schronienie W to miejsce powstał osobliwy twór – tytuł Phillips zauważa, że problemy z dostosowaniem się do brytyjskiego społeczeństwa dotyczą przede wszystkim muzułmanów. Polityka władz brytyjskich pozwalająca – w imię świętego spokoju, jak uważa Phillips – na zachowanie daleko idącej autonomii dla społeczności muzułmańskich, bynajmniej im tego nie ułatwia. Pozwolenie na kultywowanie tradycyjnych obyczajów wprost uniemożliwia odnalezienie się w nowoczesnym społeczeństwie. Praktyczne wycofanie się państwa –

w imię fałszywie pojętej tolerancji – z monitowania społeczności muzułmańskiej umożliwiło rozwój siatek islamskich terrorystów; pozyskiwanie funduszy, rekrutów i baz do działania.

Zdaniem Phillips rezygnacja Wielkiej Brytanii z działań mających na celu zmuszenie muzułmanów do odnalezienia się w świeckim społeczeństwie brytyjskim wynika przede wszystkim z tego, że Wielka Brytania straciła wiarę w samą siebie. Elity brytyjskie przesiąknięte są poczuciem winy za czasy imperium, które miało być ucieleśnieniem zła; Kościół Anglii, tak naprawdę stracił wiarę, stając się instytucją zupełnie nijaką i w stanie coraz szybszego rozpadu. Tradycyjny brytyjski patriotyzm stał się czymś archaicznym, porzuconym i zastąpionym przez abstrakcyjną „ideologię praw człowieka” . Słowem Brytyjczycy utracili sens istnienia jako wspólnota polityczna (to pochodzący z Ugandy, czarnoskóry arcybiskup Yorku, John Sentamu, wywołał w 2005 roku skandal, oficjalnie chwaląc Imperium Brytyjskie i angielską kulturę, zaś urodzony w Pakistanie, biskup Rochester,  Michael Nazer-Ali, ostrzegał, że młode pokolenie brytyjskich muzułmanów jest niezwykle silnie indoktrynowane przez islamskich fundamentalistów).  Słowem: „inteligencja, media, politycy, prawnicy, Kościół Anglii, a nawet policja ogarnięte są patologią, wskutek której Londonistan może się rozwijać”. Obok upadku brytyjskiej kultury, innym ważnym powodem dla którego biernie przyglądano się jak rozwijają się sieci islamskiego terroryzmu w Londynie, jest starannie ukryty, ale niezwykle silny wśród brytyjskich elit (zwłaszcza na lewicy) antysemityzm. Wszelkie akcje wymierzone w Izrael mogą liczyć na poparacie brytyjskiego establishmentu.

 

Opinie o książce:

Lektura obowiązkowa... szokująca.
Michael Burleigh, The Sunday Telegrach

Potępiające.
Michael Gove, The Mail on Sunday

Mocne.
Simon Heffer, The Daily Telegraph

Imponujące.
Rod Liddle, The Spectator

Jeśli komuś z Państwa brakuje Oriany Fallaci, proszę koniecznie sięgnąć po "Londonistan" Melanie Phillips. "Wsciekłość i duma", tyle że w wydaniu lokalnym, londyńskim.
Polityka

"Londonistan to stan umysłu" - ostrzega brytyjska Kasandra. Sądząc po smutnym losie Troi, nawet jeśli jej przepowiednie się nie sprawdzą - lepiej w nie uwierzyć.

Rzeczpospolita 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje