Intymne zapiski Sylvii Plath sprzedane na aukcji

Data: 2021-07-09 08:36:29 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Prywatne listy i notatki Sylvii Plath skierowane do męża zostaną sprzedane na licytacji. Łącznie na sprzedaż wystawionych został ponad 50 przedmiotów, w tym osobiste rzeczy znanej pisarki. 

Obrazek w treści Intymne zapiski Sylvii Plath sprzedane na aukcji [jpg]
Fotografia ilustracyjna
  • Na aukcji wystawione zostały prywatne rzeczy należące do Sylvii Plath, w tym korespondencja. 
  • Przedmioty na aukcję przekazała córka pisarki. 
  • Listy przekazane na aukcje to m.in. zapiski skierowane do męża pisarki

W piątek, 9 lipca, w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie rozpocznie się licytacja, w której wylicytować można listy prywatne Sylvii Plath, autorki Szklanego klosza. Przedmioty na aukcje przekazane zostały przez rodzinę pisarki. 

Intymne listy do męża 

Z informacji przekazanych przez Press Association oraz londyński dom aukcyjny wynika, że już wkrótce do nowego właściciela trafi prywatna korespondencja Sylvii Plath, znanej amerykańskiej poetki i powieściopisarki.

Kocham Cię i zginę, byleby być z Tobą i leżeć z Tobą w łóżku i całować Cię całego... Kocham Cię teddy teddy teddy i tak bardzo chciałabym być z tobą... Cała moja miłość, twoja własna żona, Sylvia

– można przeczytać na jednej z notatek. 

Ponad 50 przedmiotów na licytację przekazanych zostało przez córkę Plath, również poetkę, Friedę Hughes. Wśród rzeczy, które wylicytować będzie można na aukcji, najbardziej charakterystyczne okazały się prywatne notatki oraz listy do męża Plath, Teda Hughesa. 

Obrączki i albumy rodzinne 

Listy Plath to jednak nie wszystko. W ofercie domu aukcyjnego pojawiły się także obrączki ślubne Sylvii Plath oraz Teda Hughesa. Jak głosi legenda, obrączki miały być kupione w pośpiechu, wraz z garniturem pana młodego, zaledwie cztery miesiące od pierwszego poznania pary. 

Czytaj także:  Medal Olgi Tokarczuk na licytacji WOŚP!

Oprócz tego licytanci mają szansę nabyć także album pełen prywatnych fotografii rodzinnych wraz z odręcznymi zapiskami, które opisują przedstawiane na fotografiach uroczystości. Pojawią się również przedmioty niecodzienne – jak zapiski z przepisami kucharskimi wraz z wałkiem do ciasta czy talia tarota, która miała zostać podarowana przez Sylvię Plath swojemu mężowi. 

Burzliwe życie Sylvii Plath 

Sylvia Plath zadebiutowała swoim pierwszym tekstem w wieku 18 lat w 1950 roku. Był to utwór fabularny, który został umieszczony został w magazynie dla dziewcząt Seventeen. W 1960 roku Plath opublikowała swój pierwszy tom poetycki – Kolos. Trzy lata później pod pseudonimem Victoria Lucas wydała pierwszą i najważniejszą powieść w swoim dorobku – Szklany klosz. Pisarka zmagała się z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, co miało odzwierciedlenie w jej twórczości oraz ogromny wpływ na życie prywatne. 

W 1956 roku poznała Teda Hughesa, pisarza, z którym postanowiła wziąć ślub po krótkiej znajomości. Od 1959 para podróżowała, a w 1 kwietnia 1960 Plath urodziła córeczkę Friedę Hughes. Następnie na świat przyszedł syn – Nicholas. Od 1962 roku małżonkowie byli w separacji. Małżeństwo Plath rozpadało się, mąż pisarki zakochał się w innej kobiecie – Assii Wevill. Na skutek tego pisarka zdecydowała się przenieść do Londynu wraz z dziećmi. W 1963 roku popełniła samobójstwo poprzez zatrucie gazem. 

Większość dzieł pisarki ukazała się pośmiertnie – m.in. tomy poetyckie Ariel czy Zimowe drzewa, ale także utwory prozatorskie – Listy do domu, Johnny Strach i Biblia Snów czy też jej Dzienniki. W 1982 pisarce przyznano Nagrodę Pulitzera.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szklany klosz
Sylvia Plath0
Okładka książki - Szklany klosz

Szokująca, realistyczna i niezwykle emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w paszczę szaleństwa. Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje