Finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego 2014

Data: 2014-04-14 16:54:59 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego 2014

Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki wyłoniło z 10 nominowanych książek - 5 finałowych reportaży, są to: 

 

1. Elisabeth Åsbrink, W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa (Och i Wienerwald står träden kvar), ze szwedzkiego przełożyła Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne;

 

2. Katherine Boo, Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju (Behind the Beautiful Forevers. Life, death, and hope in a Mumbai undercity),z angielskiego przełożyła Adriana Sokołowska-Ostapko, wyd. Znak;

 

3. Mark Danner, Masakra w El Mozote. Opowieść o deprawacji władzy (The Massacre at El Mozote), z angielskiego przeł. Krzysztof Umiński, wyd. Wielka Litera;

 

4. Wojciech Jagielski, Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli, wyd. Znak;

 

5. Filip Springer, Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, wyd. Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 

Finałowa piątka została ogłoszona na łamach "Gazety Wyborczej" i na Wyborczej.pl. Od 17 kwietnia 2014 r. przez pięć tygodni, do 15 maja 2014 r., na łamach "Dużego Formatu" publikowane będą rozmowy ze wszystkimi finalistami Nagrody.

 

Laureat 5. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 23 maja 2014 r. zostanie ogłoszony na uroczystej gali, która odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł, a nagrodą w wysokości 15 tys. zł zostanie wyróżniony autor najlepszego przekładu.

 

W jury, które wybierze laureata, zasiadają: Maciej Zaremba Bielawski (przewodniczący), Piotr Mitzner, Elżbieta Sawicka, Iwona Smolka i Olga Stanisławska. 

 

Wszyscy finaliści oraz dotychczasowi laureaci: Jean Hatzfeld, Swietłana Aleksijewicz, Liao Yiwu i Ed Vulliamy, wezmą udział 24 maja 2014 r. w spotkaniach z czytelnikami podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na Stadionie Narodowym.

 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki została ustanowiona przez władze samorządowe Miasta Stołecznego Warszawy i jest współorganizowana przez "Gazetę Wyborczą", z którą pisarz był związany od momentu jej powstania. To hołd stolicy dla wybitnego pisarza i reportera. Wyróżnienie ma charakter międzynarodowy i jest przyznawane co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia roku poprzedniego. Zgłoszenia do nagrody może dokonać każdy - czytelnicy, wydawcy, autorzy. Rozpatrywane są tylko pierwsze wydania książek autorów żyjących. 

 

Organizatorzy nagrody: Miasto Stołeczne Warszawa i stołeczna redakcja "Gazety Wyborczej". 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje