25 stycznia ukaże się książka "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął". Powieść cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Europie.
Życiowa podróż szwedzkiego Forresta Gumpa przez ostatnie sto lat losów świata. Debiut literacki, który od dnia premiery święci triumfy na europejskich listach bestsellerów.
Większości czytelników literatura szwedzka kojarzy się z uroczymi, pełnymi absurdalnego humoru i przygód książkami Astrid Lindgren z jednej strony i z kryminałami Larssona czy Mankella z drugiej. „Stulatek…” w zaskakujący i brawurowy sposób łączy oba, zdawałoby się niemożliwe do połączenia nurty, dodając coś jeszcze, co sytuuje tę powieść w gronie osobliwych, szalonych syntez dziejów i ludzkiego losu. Główny bohater, trochę Zelig, trochę Forrest Gump, był świadkiem całego stulecia i jego życie układa się w łotrzykowską historię dwudziestego wieku.
W duchu Astrid Lingdren jest wiekowy (dosłownie!) bohater, uciekający przez okno (na parterze…) z domu starców w Malmköping, by – przez przypadek – skraść walizkę z pięćdziesięcioma milionami koron, należących do narkotykowej mafii. Cudowna wyobraźnia autora każe sędziwemu Allanowi wdać się w niezwykłą aferę, w którą zamieszanych jest wiele dziwnych postaci, od samotnego złodzieja Juliusa, mieszkającego na opuszczonej stacji kolejowej, przez Ślicznotkę, hodującą w sekrecie… słonicę o wdzięcznym imieniu Sonia, po różnej maści bandziorów, depczących naszemu uciekinierowi po piętach i policjantów z komisarzem, który nie jest w stanie zrozumieć sygnałów, dawanych przez policyjną suczkę Kicki…
Jonasson, roztaczając wdzięk przygód, jakie mogłyby na starość przeżywać lindgrenowske „Dzieci z Bullerbyn” albo „Karlsson z dachu” (skadinąd takie też nazwisko nosi nasz stulatek), puszcza zarazem cudowne, perskie oko w kierunku mocnych, skandynawskich powieści sensacyjnych, jakie zawojowały świat. Trupa w zamrażarce czy niecnych knowań i brutalnych metod działania mafii narkotykowej nie powstydziłby się sam Larsson. Tyle, że są tu przedstawione właśnie z przymrużeniem oka.
Nie inaczej jest w przypadku wątku najistotniejszego: przeplatającej się opowieści o długim życiu Allana, szwedzkiego speca od materiałów wybuchowych, syna socjalisty i feministki, który, choć apolityczny, dzięki osobliwemu splotowi okoliczności znajdował się w centrum ważnych wydarzeń i miał na nie niemały wpływ! Spotkamy go w Hiszpanii, ogarniętej wojną domową i w Los Alamos, gdzie podrzuca bezcenną wskazówkę samemu Oppenheimerowi, konstruującemu bombę atomową. Je kolację z prezydentem Trumanem, wspiera Kuomintang, wysadzając w Chinach mosty, przygotowuje zamach na Churchilla w Teheranie, trafia do Związku Radzieckiego czasów zimnej wojny, do Korei Północnej Kim Ir Sena (rozmawia z małym Kim Dzong Ilem!) i do Paryża roku 1968…
Przed Państwem wyjątkowa, czarująca i przewrotnie mądra historia pojedynczego człowieka, a zarazem świata, z której nasz bohater wyciąga ostatecznie jeden wniosek: Jest, jak jest, i będzie, co będzie…
O Autorze:
Jonas Jonasson urodziła się i wychował w Växjö w Szwecji. Pracował jako dziennikarz i konsultant ds. mediów. Po 20 latach sprzedał przynoszącą ogromne zyski firmę mediową i napisał powieść, która zachwyciła czytelników na całym świecie. Obecnie Jonasson mieszka we włoskojęzycznym kantonie Szwajcarii, Ticino, gdzie pisze kolejną powieść.