Edward Redliński nie żyje. Zmarł wybitny dramatopisarz, scenarzysta i prozaik

Data: 2024-07-11 21:20:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Edward Redliński, polski dramatopisarz, scenarzysta i prozaik zmarł 11 lipca 2024 roku. Zostało to potwierdzone przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz rodzinę pisarza. 

Edward Redliński, pisarz
fot. Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl, CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

W czwartek 11 lipca 2024 roku poinformowano o śmierci Edwarda Redlińskiego. Mężczyzna stworzył wiele wybitnych powieści oraz dramatów. Jedną z jego najbardziej poczytnych książek jest Konopielka

Nie żyje Edward Redliński – autor wielu powieści i dramatów

Edward Redliński urodził się 1 maja 1940 roku we Frampolu koło Białegostoku. Studiował na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Geodezji i Kartografii. Skończył również Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował między innymi w Gazecie Białostockiej oraz warszawskim tygodniku Kultura, Co ciekawe jeden z jego reportaży nie przypadł do gustu władzom partyjnym. Wtedy właśnie został zwolniony z tego czasopisma. 

Za swoją twórczość Redliński zdobył kilka prestiżowych nagród. Aż trzy razy została mu przyznana nagroda literacka im. Stanisława Piętaka. W 1974 roku zdobył nagrodę Kościelskich. W 2006 roku natomiast za całokształt twórczości otrzymał nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza.

W 1967 roku zadebiutował zbiorem opowiadań zatytułowanym Listy z rabarbaru. Była to proza realistyczna, która pokazywała trudne i często brutalne życie na wsi. W tym dziele pisarz mocno zarysował konflikt między tradycyjnymi wartościami, a współczesnością. Obserwujemy jak narrator staje się coraz będzie wyobcowany, a wiejska mentalność zaczyna u się wydawać obca. 

W kolejnych dziełach Redlińskiego coraz mocniej możemy zaobserwować groteskę. Jedną z jego najczęściej czytanych książek jest Konopielka. Powieść pokazuje kontrasty między nauczycielką z miasta, a mieszkańcami wsi. Postać kobiety wywołuje prawdziwą burzę związaną ze swoją obecnością. Zamieszkuje ona w chałupie niepiśmiennego chłopa Kazimierza Bartoszewicza. Z czasem okazuje się, że to właśnie przez nią rodzice nie chcą wysyłać dzieci do szkoły. Powieść może być uznana za gawędę. Ma ona pewne jej cechy, takie jak: przesada, czy elementy gwarowe. 

W latach 1984–1991 pisarz przebywał w Stanach Zjednoczonych, a konkretniej w Nowym Jorku. Opowiadał, że w ten sposób badał kapitalizm. Efekty lat spędzonych na emigracji zaowocowały powieścią Szczuropolacy.

Najnowszą, wydaną w 2008 roku, powieścią pisarza jest Debata, czyli bzik prezydencki. Jest to kolejna satyra dotycząca tego jak ślepo Polacy kochają USA. Główny bohater marzy o tym, by jego syn stał się kiedyś prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wraz z żoną zrobi więc wszystko, by tak się stało. 

Na przestrzeni lat tworzył on również dramaty takie jak: Pustaki, Wcześniak, Jubileusz, czy Cud na Greenpoincie. Na bazie twórczości oraz scenariuszy pisarza powstały również liczne filmowe produkcje. W 1972 roku swoją premierę film 150 na godzinę. Dwa lata później nakręcono Awans. W 1982 roku zrealizowano adaptację Konopielki, za reżyserię i scenariusz której odpowiadał Witold Leszczyński. W 1997 na ekrany trafiła produkcja Szczęśliwego Nowego Jorku, która była tworzona na podstawie Szczuropolaków. W 2001 roku na bazie własnego scenariusza Redlińskiego powstało Requiem. 

Przysłużył się on także jeśli chodzi on nurt literatury faktu. Odpowiada on za reportaże takie jak Ja w nerwowej sprawie oraz Zgrzyt

O śmierci Edwarda Redlińskiego na facebookowej stronie poinformowało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Jest to naprawdę ogromna strata dla literackiego świata.

Przeczytaj także:


źródła: pl.wikipedia.org ; culture.pl

Tagi: literatura, aktualności literackie, pisarze,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje