Edward Redliński nie żyje. Zmarł wybitny dramatopisarz, scenarzysta i prozaik

Data: 2024-07-11 21:20:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Edward Redliński, polski dramatopisarz, scenarzysta i prozaik zmarł 11 lipca 2024 roku. Zostało to potwierdzone przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz rodzinę pisarza. 

Edward Redliński, pisarz
fot. Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl, CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

W czwartek 11 lipca 2024 roku poinformowano o śmierci Edwarda Redlińskiego. Mężczyzna stworzył wiele wybitnych powieści oraz dramatów. Jedną z jego najbardziej poczytnych książek jest Konopielka

Nie żyje Edward Redliński – autor wielu powieści i dramatów

Edward Redliński urodził się 1 maja 1940 roku we Frampolu koło Białegostoku. Studiował na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Geodezji i Kartografii. Skończył również Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował między innymi w Gazecie Białostockiej oraz warszawskim tygodniku Kultura, Co ciekawe jeden z jego reportaży nie przypadł do gustu władzom partyjnym. Wtedy właśnie został zwolniony z tego czasopisma. 

Za swoją twórczość Redliński zdobył kilka prestiżowych nagród. Aż trzy razy została mu przyznana nagroda literacka im. Stanisława Piętaka. W 1974 roku zdobył nagrodę Kościelskich. W 2006 roku natomiast za całokształt twórczości otrzymał nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza.

W 1967 roku zadebiutował zbiorem opowiadań zatytułowanym Listy z rabarbaru. Była to proza realistyczna, która pokazywała trudne i często brutalne życie na wsi. W tym dziele pisarz mocno zarysował konflikt między tradycyjnymi wartościami, a współczesnością. Obserwujemy jak narrator staje się coraz będzie wyobcowany, a wiejska mentalność zaczyna u się wydawać obca. 

W kolejnych dziełach Redlińskiego coraz mocniej możemy zaobserwować groteskę. Jedną z jego najczęściej czytanych książek jest Konopielka. Powieść pokazuje kontrasty między nauczycielką z miasta, a mieszkańcami wsi. Postać kobiety wywołuje prawdziwą burzę związaną ze swoją obecnością. Zamieszkuje ona w chałupie niepiśmiennego chłopa Kazimierza Bartoszewicza. Z czasem okazuje się, że to właśnie przez nią rodzice nie chcą wysyłać dzieci do szkoły. Powieść może być uznana za gawędę. Ma ona pewne jej cechy, takie jak: przesada, czy elementy gwarowe. 

W latach 1984–1991 pisarz przebywał w Stanach Zjednoczonych, a konkretniej w Nowym Jorku. Opowiadał, że w ten sposób badał kapitalizm. Efekty lat spędzonych na emigracji zaowocowały powieścią Szczuropolacy.

Najnowszą, wydaną w 2008 roku, powieścią pisarza jest Debata, czyli bzik prezydencki. Jest to kolejna satyra dotycząca tego jak ślepo Polacy kochają USA. Główny bohater marzy o tym, by jego syn stał się kiedyś prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wraz z żoną zrobi więc wszystko, by tak się stało. 

Na przestrzeni lat tworzył on również dramaty takie jak: Pustaki, Wcześniak, Jubileusz, czy Cud na Greenpoincie. Na bazie twórczości oraz scenariuszy pisarza powstały również liczne filmowe produkcje. W 1972 roku swoją premierę film 150 na godzinę. Dwa lata później nakręcono Awans. W 1982 roku zrealizowano adaptację Konopielki, za reżyserię i scenariusz której odpowiadał Witold Leszczyński. W 1997 na ekrany trafiła produkcja Szczęśliwego Nowego Jorku, która była tworzona na podstawie Szczuropolaków. W 2001 roku na bazie własnego scenariusza Redlińskiego powstało Requiem. 

Przysłużył się on także jeśli chodzi on nurt literatury faktu. Odpowiada on za reportaże takie jak Ja w nerwowej sprawie oraz Zgrzyt

O śmierci Edwarda Redlińskiego na facebookowej stronie poinformowało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Jest to naprawdę ogromna strata dla literackiego świata.

Przeczytaj także:


źródła: pl.wikipedia.org ; culture.pl

Tagi: literatura, aktualności literackie, pisarze,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje