Od cyfrowych podręczników po wycieczki do odległych muzeów - FINA zaprasza na seminarium Reuse w edukacji!
Nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury i osoby zajmujące się edukacją medialną i cyfrową mogą wziąć udział w bezpłatnym seminarium poświęconym temu, jak aplikacje mobilne oraz technologiie VR i AR rozszerzają granice tego, co możliwe jest w klasie. Wydarzenie odbędzie się 30 maja w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie. Trwają zapisy.
„Reuse w edukacji” to przestrzeń do dyskusji o tym, jak nauczyciele i nauczycielki mogą wykorzystać możliwości wynikające z ponownego wykorzystania zasobów cyfrowychw edukacji oraz tym, jak rozwój technologicznyoraz rosnące napięcie pomiędzy zapotrzebowaniem rynku, a edukacją opartą o uniwersalne wartości, wpłynie na rolę nauczyciela? Zasoby cyfrowe muzeów, bibliotek i archiwów to tylko niektóre z materiałów wykorzystywanych w edukacji - jednak dostępność i sposób ich wykorzystania przechodzi podobną transformację do tej, która dotyka szkołę w zakresie uczenia samodzielnego, krytycznego myślenia i kreatywności. Jak nauczyciele i nauczycielki mogą wykorzystać ten niezwykły moment zmiany, oraz jakie korzyści płyną z wykorzystania zasobów cyfrowych w edukacji? Odpowiedzi na te między innymi pytania padną podczas warsztatów, wystąpień i panelu dyskusyjnego. Będzie można dowiedzieć się m.in. jak legalnie wykorzystywać materiały audiowizualne w pracy nauczyciela, jak nie dać się zwieść YouTubowi, Netflixowi czy Instagramowiczy jak montować wideo na smartfonie.
W programie m.in.:
Wystąpienia i case studies:
Jolanta Okuniewska (finalistka konkursu Nauczyciel roku 2013, Finalistka Global Teacher Prize) - Z muzeum do klasy - galeria żywych obrazów jako projekt szkolny
Monika Schmeichel-Zarzeczna (Miejska Biblioteka im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie LaBiB) - Laboratorium wspomnień: szukam, rozmawiam, dokumentuję - jak zachęcić dzieci i młodzież do tworzenia archiwów rodzinnych
Karol Jachymek (Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS - Szanuję! O popkulturze w edukacji
Anna Równy (trenerka edukacji filmowej, metodyczka) - Współczesna edukacja filmowa - na nowo i (od)nowa
Panel dyskusyjny | Transformacja cyfrowa w edukacji:
Prelegenci wyjdą poza analizę dzisiejszych uwarunkowań zawodu nauczyciela i zmierzą się z wyzwaniami jakie będą pojawiać się w najbliższych latach – postępem automatyzacji i sztucznej inteligencji w kontekście rynku pracy, ale również rozwoju technologii edukacyjnych (np. personalized learning i wykorzystania big data). Prelegenci: Sebastian Szymański(Artes Liberales UW), Karolina Żelazowska(Superbelferka RP, koordynatorka "ADE w chmurze"), Oktawia Gorzeńska(Dyrektorka 17 LO w Gdyni), Agata Łuczyńska(Prezeska Fundacji Szkoła z Klasą). Prowadzenie: Ewa Korzeniowska i Kamil Śliwowski.
Warsztaty:
Jolanta Okuniewska – Jak przygotować dobry projekt i udokumentować pracę wykorzystując narzędzia TIK - zasady oraz etapy pracy nad projektem edukacyjnym z uczniami w młodszym wieku szkolnym, narzędzia TIK przydatne do gromadzenia materiałów do wykorzystania w pracy oraz dokumentowania kolejnych etapów
Ksenia Kakareko – Prawo autorskie w szkole -jak długo materiały filmowe są chronione przez prawo autorskie w Polsce, jak można wykorzystywać materiały audiowizualne w działalności nauczycieli i bibliotekarzy, dozwolone użytki ustawowe, licencje Creative Commons, materiały udostępniane na zasadzie Open Access i możliwości, jakie stworzy nowo przyjęta dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.
Kamil Śliwowski – Aplikacje edukacyjne jak ustawienia YouTube, Netflixa, Instagramu i w grach mobilnych są celowo projektowane by wydłużać czas spędzany przed ekranem oraz w jaki sposób je zmieniać
Alicja Szulc – Warsztat montażu wideo na smartfonie- uczestnicy poznają krótkie zasady nagrywania, montażu, poznają legalne źródła pobierania muzyki czy materiałów wizualnych, dowiedzą się jak szybko nagrać i zmontować filmik promocyjny, tak by w kilka minut zamieścić go na Facebooku czy Instagramie; co "wrzucać" do internetu, żeby było to zgodne z prawem i bezpieczne (czyli krótki fragment o RODO)
Seminarium odbędzie się w czwartek, 30 maja w godzinach 9.30-16.30 w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Obowiązują zapisy:
https://forms.nina.gov.pl/seminarium-reuse-w-edukacji/
Więcej na www.nina.gov.pl
http://nina.gov.pl/wydarzenia/reuse-w-edukacji-05-19/
informacja nadesłana