Twój Vincent to wielokrotnie nagradzana animacja przedstawiająca losy Vincenta van Gogha. Teraz twórcy filmu – Dorota Kobiela oraz jej mąż, Hugh Welchman, stworzą film na podstawie Chłopów Władysława Stanisława Reymonta.
Twój Vincent to pochodząca z 2017 r. nietypowa animacja, która skierowana była nie tylko do dzieci, ale zwłaszcza do dorosłych widzów, przedstawiająca losy znanego artysty, Vincenta van Gogha. Efektowna, stworzona zachywacjacą techniką malarską animacja, podbiła serca widzów, a w 2018 r. nominowana została do Oscara. Teraz twórcy filmu – Dorota Kobiela oraz jej mąż, Hugh Welchman, zajęli się nową produkcją.
Chłopi – ekranizacja w 2020 r.
Nowy film oparty będzie na Chłopach Władysława Stanisława Reymonta. To jedna z obowiązkowych lektur w szkole średniej, która przedstawiała losy mieszkańców wsi Lipce oraz skonfliktowanej rodziny, na której czele stał Maciej Boryna. W pierwszym tomi Chłopów zatytułowanym Jesień, dochodzi do ślubu pomiędzy Maciejem Boryną a wiejską dziewczyną, Jagną, która często jest obiektem plotek z powodu swego prowadzenia się.
W nowej animowanej produkcji filmowcy skupią się właśnie na ukazaniu postaci Jagny, jako silnej, lecz odstającej od wiejskiej rzeczywistości dziewczyny. To właśnie z perspektywy tej postaci przedstawiona zostanie fabuła utworu Reymonta.
Chłopi – kiedy nowy film?
Na ten moment nieznana jest dokładna data premiery nowego filmu. Wiadomo, że pracę nad produkcją już ruszyły. W film zaangażowana ma być Zofia Bohosiewicz oraz – według redaktorki serwisu Spidersweb – Małgorzata Kożuchowska.
W prace nad filmem zaangażowany ma być także Łukasz Rostkowski, raper znany pod pseudonimem L.U.C. Mężczyzna być może zajmie się ścieżką dźwiękową do filmu.
Chłopi – ponadczasowa lektura o polskiej wsi
Chłopi to jedna z najwybitniejszych polskich powieści epoki pozytywizmu, która pierwotnie ukazywała się na początku XX wieku w odcinkach w „Tygodniku Ilustrowanym”. Dzięki tej czterotomowej historii, W.S. Reymont w 1924 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
Chłopi prezentują obraz polskiej wsi, uzależnionej od pór roku. To właśnie przyroda i natura wyznacza bohaterom obowiązki, ale także czas na odpoczynek i rozrywkę. Przyroda idealnie łączy się z rytmem liturgicznym, a na tle natury ukazane zostają losy mieszkańców wsi, zwłaszcza Macieja Boryny, Jagny Paczesiówny, Antka Boryny, Hanki, Magdy, Kowala, żyda Jankiela oraz Kuby.
Lektura obecnie realizowana jest w liceach, technikach oraz szkołach branżowych I i II stopnia jako lektura obowiązkowa, czyli z tak zwaną gwiazdką.