Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ufunduje stypendia dla pisarzy z USA

Data: 2024-06-15 18:05:01 | aktualizacja: 2024-06-15 11:32:56 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W Polsce właśnie powstaje pierwsza rezydencja pisarska w szkolnictwie wyższym. Oznacza to, że Uniwersytet w Poznaniu będzie gościć wybitnych amerykańskich pisarzy i pisarki.

Badaczk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
fot. Martyna Płaczek / komunikaty prasowe / UAM 

Fulbright Writer-in-Residence to inicjatywa, która właśnie powstaje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kilka dni temu została podpisana umowa w tej sprawie. 

Amerykańscy pisarze na UAM?

10 czerwca doszło do spotkania Rektorki UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej oraz Dyrektorki wykonawczej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta Justyny Janiszewskiej. Podpisały one umowę w sprawie powstania na Uniwersytecie w Poznaniu Fulbright Writer-in-Residence. Rektorka UAM o tej inicjatywie mówi tak: 

Fakt, że pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska bezpośrednio afiliowana przy uniwersytecie zostaje powołana właśnie na UAM po raz kolejny stawia naszą uczelnię w awangardzie jednostek, które chcą odpowiadać na potrzeby współczesności, nie tylko w wymiarze techniczno-technologicznym, choć jest on ważny, ale i humanistycznym.

Rektorka wspomniała również, że dzięki powstaniu rezydencji pisarskiej UAM będzie gościć wybitnych amerykańskich pisarzy i pisarki. Właśnie w Polsce będą oni mogli wejść w dialog ze studentami, ale też realizować własne artystyczne cele. Na razie goście z Ameryki będą odwiedzać Polskę na jeden semestr co roku. Naukowczyni dodaje jednak, że: 

apetyty rosną, ponieważ i sama literatura nie tyleż badana, co czytana, jest przewodnikiem w tym, jak dobrze wzrastać – już od pierwszych książek czytanych nam przez rodziców, po dzieła przeznaczone dla starszych czytelników i czytelniczek. Powołane przeze mnie niedawno Centrum Afirmacji Literatury, które będzie operatorem rezydencji, jest wyrazem tego przekonania.

Współpraca amerykańskich pisarzy i polskich naukowców

Polski uniwersytet został zaproszony do tej wyjątkowej inicjatywy. Justyna Janiszewska stwierdza, że program ten łączy wszystko, na czym zależy Komisji Fulbrighta. Dyrektorka wykonawcza dodaje jeszcze: 

Chcemy być obecni w tych inicjatywach, które przyczyniają się do transferu najlepszych praktyk ze Stanów Zjednoczonych do Polski i z Polski do Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że sprostamy temu wyzwaniu, że będziemy co roku w stanie zrekrutować, zapewnić Uniwersytetowi jak najlepszych wykładowców, artystów pisarzy, którzy będą tutaj reprezentować kulturę amerykańską, ale też pewną kulturę twórczości.

Na wydarzeniu pojawiła się także Monica Damberg-Ott, czyli dyplomatka z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, która zauważyła, że to nie przypadek, że na Uniwersytecie im. Adama Mickewicza znajduje się tak dużo absolwentów Fulbrighta. Program ten od jakiegoś czasu jest prowadzony w Polsce, a UAM odgrywa w nim kluczową rolę. 

Fulbright Writer-in-Residence na UAM to inicjatywa, jakiej dotychczas nie było w  polskim szkolnictwie wyższym. Jej adresatami są pisarze ze Stanów Zjednoczonych. Mają oni szanse na zdobycie wyjątkowego stypendium w Polsce.

Dzięki stypendium spędzą w Polsce ponad 4 miesiące. Będą tutaj zajmować się swoją pracą, ale też prowadzić zajęcia ze studentami, a także brać udział w wyjątkowych wykładach i dyskusjach panelowych, oraz w Festiwalu Fabuł 2026. 

Przeczytaj także:


Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje