– Co by było, gdyby ktoś się przeniósł do naszego świata z 1824 roku? – pyta Mikołaj Marcela. – Od tego czasu minęło 200 lat. W naszej rzeczywistości wszystko się zmieniło: są niesamowite budynki, drogi, samochody, hulajnogi elektryczne, płacimy kartą, każdy ma telefon komórkowy. Ale kiedy wchodzimy do szkoły, orientujemy się, że tu właściwie jest tak samo jak było: mamy cały czas ten sam pomysł na edukację, który obowiązywał w Prusach w 1820 roku. Żyjemy zupełnie inaczej niż 200 lat temu, ale uczymy się dokładnie tak samo, jak wtedy. To powoduje coraz większy dysonans u młodych ludzi i ich rodziców. To potężny problem i jedno ze źródeł dzisiejszego kryzysu szkoły i zdrowia psychicznego młodych ludzi.
Polska szkoła. Jaka jest? Jaka była? Jaka powinna być? O tym w 9. odcinku podcastu „Co tam? Czytam!" rozmawiają Sławomir Krempa z redakcji serwisu Granice.pl oraz Mikołaj Marcela – autor poradników edukacyjnych, zbiorów esejów, powieści i książek dla młodych czytelników. Właśnie ukazała się jego książka Zróbmy sobie szkołę – reportaż o szkołach przyszłości, które już istnieją, oraz o ludziach, którzy je tworzą.
Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania dziewiątego odcinka podcastu „Co tam? Czytam!”. To dostępny na popularnych platformach podcastowych program o książkach, literaturze i popkulturze, prowadzony przez redakcję serwisu Granice.pl. Co tydzień – zawsze w środę – Magdalena Galiczek, Patryk Obarski i Sławomir Krempa dyskutować będą o tym, co dzieje się w świecie książek. Zapraszamy do słuchania
Program „Co tam? Czytam!” dostępny jest:
– na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=oj-BIDixKXY
– Spotify: https://open.spotify.com/show/3XUAIPYnSO54EKL6gSacyO
– Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/co-tam-czytam-podcast-serwisu-granice-pl/id1741636069
Zapraszamy do oglądania, słuchania, oceniania i recenzowania naszego podcastu na popularnych platformach podcastowych. Pomoże nam to w docieraniu do kolejnych odbiorców. Napiszcie też poniżej, jak podobał się Wam ósmy odcinek naszego programu?
Tagi: literatura, podcast, szkoła, edukacja, Pedagogika,