Kontrowersje i skandale trzymają się bookmediów. Tym razem głośno zrobiło się o booktokerce, która wskazała Tatuażystę z Auschwitz jako książkę „z domem na okładce”.
fot. fragment okładki książki Tatuażysta z Auschwitz / Wydawnictwo MarginesyW mediach społecznościowych nie brakuje afer i skandali, także wśród czytelniczek i czytelników. W ostatnim czasie booktok wstrząsnęła kolejna afera: jedna z użytkowniczek platformy pomyliła obóz koncentracyjny z domem.
Booktokerka pomyła obóz koncentracyjny z domem.
Jedna z użytkowniczek TikToka na swoim koncie zajmowała się ona nagrywaniem krótkich filmików o książkach, na jej profilu nie brakowało również popularnych trendów czy wyzwań. Wokół jednego z tego typu nagrań pojawiło się sporo kontrowersji. Booktokerka wzięła udział w internetowym wyzwaniu, w którym miała udowodnić, że posiada książkę z danym motywem w swojej biblioteczce. Wśród kategorii w ramach wyzwania znalazła się też książka, która na swojej okładce miała przedstawiać dom.
Twórczyni internetowa wybrała ze swojej kolekcji... Tatuażystę z Auschwitz autorstwa Heather Morris. Na okładce powieści nie znajduje się jednak dom, a wejście do obozu koncentracyjnego. Wywołało to niemały szok wśród komentujących.
@...jisoowo Oj bardzo daleko do domu, oj bardzo #jisoowo #mem #meme #booktok #sheyomania #auschwitscamp #books #drama #dom #2024 #dlaciebie #foryoupage #trend #viral #monarch ♬ Originalton - 𝓗𝓮𝓼𝓹𝓮𝓻𝓲𝓪
W komentarzach użytkownicy zastanawiali się, czy dziewczyna żartuje, czy może zrobiła to nieświadomie. Tak czy owak, wykorzystanie książki Heather Morris do TikTokowego trendu było nie na miejscu, co podkreślali zbulwersowani czytelnicy. Chociaż influencerka zdecydowała się nagrać filmik z przeprosinami, gdzie mówiła o "niefortunnym porównaniu". Pod wpływem rosnącej fali krytyki ostatecznie usunęła konto.
@nxehiv filmik: @Wyznaję Sheyomanię💋💪🏻 [ #SOTKA ] :: po prostu brak slow #nenomew #nxehiv #2014 // @_psunia @liv ⁷ ⁴ @eliska🔥 @majus⁷ @AZBEST💜 @ryu @emo mandarynka @sosia :3 @☆★🪰★☆ ♬ dźwięk oryginalny - sotka \ 솔지LEGGO ☃︎
Na innym z zachowanych fragmentów booktokerka mówi, że na jej półce znajduje się kilka książek o podobnej tematyce, co Tatuażysta z Auschwitz. W odpowiedzi wskazała jeszcze dwie inne publikacje biograficzne, choć w tym miejscu warto zaznaczyć, że powieść Morris nie stanowi publikacji historycznej. Mimo nawiązań do prawdziwych zdarzeń, znaczna część scen i wątków Tatuażysty z Auschwitz nie pokrywa się z faktami, zamiast tego romantyzuje rzeczywistość obozową.
Problemy z tą książką zdecydowała się wypunktować inna z tiktokerek znana pod pseudonimem mysi_cosplay. Dziewczyna mówi o tym, że z publikacją Heather Morris walczy zarówno rodzina prawdziwej Cilki, jak i muzeum Auschwitz-Birkenau.
@mysi_cosplay Moja wypowiedź nie jest kierowana bezpośrednio do tej dziewczyny, tylko do wszystkich, którzy myślą podobnie jak ona. Planowałam przemilczeć temat, ale boli mnie to jak wiele osób traktuje tą książkę jak źródło historyczne #heathermorris #tatuażystazauschwitz #booktok #booktokdrama #dc #dlaciebie #auschwitz #historia #książkara @Wyznaję Sheyomanię💋💪🏻 ♬ dźwięk oryginalny - 🐀Mysi🐁Cosplay🐀
Przeczytaj także:
- Powstał pomnik Oscara Wilde'a. "Wygląda absolutnie odrażająco"
- J.K. Rowling zaczęła pisać futurystyczną powieść? Autorka "Harry'ego Pottera" planuje nowe uniwersum
- Rok Czesława Miłosza - z tej okazji Medicine wypuściło kolekcję zainspirowaną twórczością poety!
- "Twoja Wina" - w sieci właśnie pojawił się teaser filmu na bazie kolejnego tomu "Trylogii winnych"
źródło: TikTok
Tagi: literatura, aktualności literackie, booktok,