Powstał pomnik Oscara Wilde'a. "Wygląda absolutnie odrażająco"

Data: 2024-09-24 08:16:40 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W Londynie właśnie ma zostać odsłonięta rzeźba upamiętniająca postać Oscara Wilde'a. Pomnik ma mieć artystyczny charakter i przedstawiać pociętą na segmenty twarz pisarza. Wnuk autora Portretu Doriana Graya mocno skrytykował pomysł na rzeźbę.

Rzeźba oscara wilde
rzeźba Oscara Wilde wykonana przez Eduardo Paolozziego / fot. http://paolozzifoundation.org/

Oscar Wilde to irlandzki poeta, prozaik i dramatopisarz i jeden z istotniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Nic więc dziwnego, że artyście zostało już poświęconych kilka znaczących rzeźb, a teraz pojawić ma się kolejny pomnik, choć nie bez kontrowersji. Okazuje się, że pomysł na rzeźbę nie podoba się żyjącym krewnym Wilde'a. 

Wnuk Oscara Wilde'a potępia londyńską rzeźbę

Już wkrótce ma zostać odsłonięta rzeźba przedstawiająca autora Portretu Doriana Graya. Każdy będzie mógł ją oglądać w publicznym ogrodzie w Chelsea w Londynie, niedaleko dawnego domu pisarza. Dwumetrowy pomnik autorstwa Eduardo Paolozziego - artysty, który zmarł w 2005 roku. Rzeźbiarz zachorował, zanim udało się odlać pomnik poety. Okazuje się, że rzeźba nie tylko zostanie wystawiona a na cześć pisarza, ale też, by uczcić setną rocznicę urodzin rzeźbiarza. On także, tak samo jak Wilde, mieszkał i pracował przez jakiś czas w Chelsea. 

Przeczytaj także: Rok Czesława Miłosza - z tej okazji Medicine wypuściło kolekcję zainspirowaną twórczością poety!

Nowy pomnik przedstawiać ma głowę pisarza z twarzą, która podzielona została na segmenty. Merlin Holland, wnuk pisarza, a zarazem biograf badający życie i twórczość Wilde'a, nie przebierał w słowach, komentując rzeźbę. Krewny Wilde'a stwierdził:

Jestem za wszelkimi innowacjami w sztuce nowoczesnej. Ale to wydaje mi się nie do przyjęcia. Wygląda to absolutnie odrażająco.

Wnuk literata zauważył, że rzeźba jest na tyle ponura, że kojarzy się głównie z tragiczną śmiercią pisarza i kompletnie nie oddaje dowcipu ani błyskotliwości Wilde'a. Przechodnie obserwujący figurę nie pomyślą o radości pisania ani o wielkich dziełach poety, a o jego tragicznej śmierci. 

30 lat temu odrzucono projekt rzeźby

Trzydzieści lat temu powstał komitet, który miał za zadanie znaleźć artystę do stworzenia rzeźby pisarza. W składzie znalazł się między innymi Merlin Holland. Dwunastu rzeźbiarzy zostało zaproszonych do współpracy. Sześć osób zakwalifikowało się do dalszego etapu. Mieli oni stworzyć makietę albo model swojego projektu. Jedną z tych osób był Paolozzi. Według artysty rzeźba Wilde'a powinna być koncepcyjna, a nie reprezentacyjna. 

Dziś Merlin Holland podchodzi do rzeźby Paolozziego krytycznie:

Wydaje się, że [rzeźba] mówi: »oto pomnik człowieka, któremu społeczeństwo ścięło głowę«. Jak chcemy go zapamiętać? Zabawnego, rozrywkowego, angażującego, czy poćwiartowanego i ściętego za złamanie prawa czasu? Wiem, co ja wybieram.

Projekt jednak już wcześniej okazał się zbyt brutalistyczny i został odrzucony przez komisję. Hollad wspomniał o tym wydarzeniu i powiedział o Paolozzim tak: 

Był wielkim artystą czasów współczesnych, ale po prostu nie czuliśmy, że podzielona na segmenty głowa Oscara będzie reprezentować to, co chcieliśmy, aby publiczność w nim podziwiała

Oscar Wilde zmarł tragicznie w 1900 roku. Miał zaledwie 46 lat i był w złej sytuacji finansowej. Wszystko przez to, że poprzednie lata spędził w więzieniu w Reading, gdzie trafił za intymną relację z lordem Alfredem Douglasem. W XIX wieku kontakty seksualne osób tej samej płci w Anglii nie były dozwolone. Wilde przed sąd trafił za sprawą oskarżenia markiza Queensberry'ego, ojca kochanka pisarza. Żona Wilde'a zdecydowała się wtedy uciec do Europy wraz z dwoma synami. Zmieniła też nazwisko na Holland. 

Przeczytaj także:


źródła: www.theguardian.com 

Tagi: literatura, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje