5-11 VIII: Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Data: 2018-07-27 12:36:14 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 5-11 VIII: Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

„Na Krakowskim w kawiarni w zadymionej sali, / Na estradce niewielkiej, codziennie wieczorem, / Jacyś młodzi poeci wiersze swe czytali (…)”. „Młodzi poeci” to m.in. Antoni Słonimski (autor zacytowanego wiersza), Jan Lechoń, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz, a kawiarnia zwała się „Pod Pikadorem” i mieściła się przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Została otwarta w listopadzie 1918 roku – czyli dziś obchodziłaby stulecie, tak jak Polska po odzyskaniu niepodległości.

Skamandryci, jak ich nazywano, w tym roku patronują Festiwalowi Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – niezwykle malowniczym miasteczku, o którym słyszał chyba każdy Polak i każdy obcokrajowiec uczący się języka polskiego. To już czwarta edycja Festiwalu! Odbędzie się ona w dniach 5–11 sierpnia 2018 r. Będą wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Porozmawiamy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o grupach artystycznych w sztuce… Zaplanowaliśmy również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Po raz pierwszy przyznamy również własną nagrodę, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Festiwal odwiedzi i zaśpiewa dla nas Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

I wreszcie coś dla miłośników teatru. „Dziennik przebudzenia” na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją najnowszą sztukę „Irańska Konferencja”.

Oprócz tego warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki, kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu. Zapraszamy do spędzenia czasu w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, w malowniczych i kameralnych miejscach.

Poezjo, na ulicę!

Między ludzi, w tłum!
Niech twoją tajemnicę,
Twój nad głowami szum
I blask pod ciemnością powiek
Poznają wszyscy,

Dalecy tobie i bliscy,
Obywatele, mieszkańcy świata,

Każdy człowiek!
(Kazimierz Wierzyński, Heroica)

FESTIWAL STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO

Szczebrzeszyn, 5 sierpnia - 11 sierpnia 2018

5 sierpnia 2018 - Dzień Zamojski

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dziennik
Jerzy Pilch3
Okładka książki - Dziennik

Jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy polskich ujawnia wreszcie pełny zapis swojego dziennika, który prowadził przez ostatnie...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje