5-11 VIII: Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Data: 2018-07-27 12:36:14 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 5-11 VIII: Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

„Na Krakowskim w kawiarni w zadymionej sali, / Na estradce niewielkiej, codziennie wieczorem, / Jacyś młodzi poeci wiersze swe czytali (…)”. „Młodzi poeci” to m.in. Antoni Słonimski (autor zacytowanego wiersza), Jan Lechoń, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz, a kawiarnia zwała się „Pod Pikadorem” i mieściła się przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Została otwarta w listopadzie 1918 roku – czyli dziś obchodziłaby stulecie, tak jak Polska po odzyskaniu niepodległości.

Skamandryci, jak ich nazywano, w tym roku patronują Festiwalowi Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – niezwykle malowniczym miasteczku, o którym słyszał chyba każdy Polak i każdy obcokrajowiec uczący się języka polskiego. To już czwarta edycja Festiwalu! Odbędzie się ona w dniach 5–11 sierpnia 2018 r. Będą wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Porozmawiamy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o grupach artystycznych w sztuce… Zaplanowaliśmy również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Po raz pierwszy przyznamy również własną nagrodę, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Festiwal odwiedzi i zaśpiewa dla nas Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

I wreszcie coś dla miłośników teatru. „Dziennik przebudzenia” na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją najnowszą sztukę „Irańska Konferencja”.

Oprócz tego warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki, kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu. Zapraszamy do spędzenia czasu w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, w malowniczych i kameralnych miejscach.

Poezjo, na ulicę!

Między ludzi, w tłum!
Niech twoją tajemnicę,
Twój nad głowami szum
I blask pod ciemnością powiek
Poznają wszyscy,

Dalecy tobie i bliscy,
Obywatele, mieszkańcy świata,

Każdy człowiek!
(Kazimierz Wierzyński, Heroica)

FESTIWAL STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO

Szczebrzeszyn, 5 sierpnia - 11 sierpnia 2018

5 sierpnia 2018 - Dzień Zamojski

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dziennik
Jerzy Pilch3
Okładka książki - Dziennik

Jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy polskich ujawnia wreszcie pełny zapis swojego dziennika, który prowadził przez ostatnie...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje