28.02-04.05: wystawa dzieł Canowy w Krakowie

Data: 2008-02-04 01:02:43 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 28.02-04.05: wystawa dzieł Canowy w Krakowie Od 28 lutego do 4 maja w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich będzie odbywać się wystawa, na której zostaną zaprezentowane dzieła Antonia Canovy (1757-1822). Jej celem jest przybliżenie polskiej publiczności twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli klasycyzmu, a zarazem nawiązanie na jego przykładzie do olbrzymiego wkładu sztuki włoskiej w rozwój kultury europejskiej.
Osią wystawy jest marmurowa rzeźba wyobrażająca KSIĘCIA HENRYKA LUBOMIRSKIEGO JAKO AMORA ze zbiorów Zamku w Łańcucie. W zdecydowanej większości obiekty pokazane na wystawie pochodzić będą ze zbiorów Museo Gipsoteca Canoviana w Passagno. Zaprezentowane zostaną gipsy, terakoty, przykłady malarstwa i grafiki. Większość z prezentowanych dzieł nawiązuje do tematyki mitologicznej. Na wystawie znajdą się jednak również autoportrety artysty i dzieła portretowe (GŁOWA PAOLINY BORGHESE BONAPARTE i KSIĄŻĘ HENRYK LUBOMIRSKI JAKO AMOR).

Antonio Canova (1757-1822), urodzony w Passagno włoski rzeźbiarz, najwybitniejszy reprezentant przedstawiciel klasycyzmu. Działał w Wenecji, Rzymie, Wiedniu i Paryżu. Inspiracją była dla niego rzeźba hellenistyczna. Najważniejsze dzieła Canovy to m.in. nagrobki papieży Klemensa XIV (1783-1787) i Klemensa XIII (1787-1792), nawiązujące do tematyki mitologicznej AMOR I PSYCHE (1792), PERSEUSZ Z GŁOWĄ MEDUZY (1801), grupa TRZECH GRACJI (1813-1816) oraz portrety H. LUBOMIRSKI JAKO AMOR (1786), P. BORGHESE JAKO WENUS (1805-1807) czy NAPOLEON JAKO APOLLO BELWEDERSKI (1811).

Prezentacja jest wspólnym projektem Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum – Zamku w Łańcucie oraz Fundacji Canovy w Passagno i Museo Gipsoteca Canoviana w Passagno przy współpracy Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Źródło: www.culture.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje