24.09: spotkanie z Adamem Przegalińskim w Warszawie

Data: 2008-09-20 23:41:54 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 24.09: spotkanie z Adamem Przegalińskim w Warszawie

24 września o godz. 19.00 w klubie Plan B na pl. Zbawiciela w Warszawie, odbędzie się spotkanie z Adamem Przegalińskim - autorem debiutanckiej powieści "Jutro wyjeżdżam do Laponii".
Spotkanie poprowadzi Justyna Czechowska - tłumaczka, dziennikarka, redaktorka, założycielka Fundacji na rzecz Badań Literackich.


Adam Przegaliński urodził się w 1977 roku - pisarz, poeta, dziennikarz, tłumacz. Publikował w pismach literackich. Kilka lat przebywał w Montevideo, gdzie studiował dziennikarstwo. Zwiedził też Chile, Brazylię i Argentynę. Mieszka w Warszawie.

Kilka słów o książce:

"Jutro wyjeżdżam do Laponii" składa się z wielu współczesnych historii, które łączy trójka trzydziestoletnich bohaterów, artystów. Stasiek i Ania krążą wśród szarych, warszawskich bloków i na peryferiach stolicy (Otwock, Falenica), nie tracąc nadziei na odnalezienie wspólnego przyjaciela, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Wspominają dzieciństwo i marzą, żeby wyjechać.

"W tej książce zmagam się ze światem, który widzę codziennie i który nie jest mi obojętny. Ten świat raczej stawia trudne pytania niż daje odpowiedzi. Jest w nim dużo szorstkiej prozy i mało wierszy. Może dlatego w treść książki wplotłem odrobinę poezji, tajemniczych obrazów Edwarda Hoppera, atmosfery Montevideo - miasta, w którym czas się zatrzymał (pisał o nim m.in. Benedetti czy Borges) i równie nieśmiertelnej muzyki Pink Floyd. Chciałem też dać wyraz nostalgii za tym, co minęło, stąd np. Falenica z lat 80. czy sprzed wojny, gdy mieszkali tam razem Żydzi i Polacy."

Skąd się wziął pomysł na "Laponię"?
"Z patrzenia przez okno. Na Pradze często widuję grupkę bezrobotnych, którzy tupią w miejscu, odpalając papierosa od papierosa. Czasem drepczą do sklepu monopolowego, żeby się rozgrzać. Zawsze chciałem poznać historie tych anonimowych przechodniów. Myślę, że wszyscy jesteśmy do siebie bardzo podobni, ale - paradoksalnie - zbyt często się rozmijamy. Empatia i dłuższe rozmowy nie są dziś w cenie. Dobrze, że na tym świecie są jeszcze knajpy, gdzie <>, jak pisze urugwajski poeta Leonardo Garet. W tym knajpach szukają schronienia moi bohaterowie, próbując otworzyć się przed drugim człowiekiem."

Adam Przegaliński

Źródło: www.ksiazka.net.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje