24.09: spotkanie z Adamem Przegalińskim w Warszawie

Data: 2008-09-20 23:41:54 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 24.09: spotkanie z Adamem Przegalińskim w Warszawie

24 września o godz. 19.00 w klubie Plan B na pl. Zbawiciela w Warszawie, odbędzie się spotkanie z Adamem Przegalińskim - autorem debiutanckiej powieści "Jutro wyjeżdżam do Laponii".
Spotkanie poprowadzi Justyna Czechowska - tłumaczka, dziennikarka, redaktorka, założycielka Fundacji na rzecz Badań Literackich.


Adam Przegaliński urodził się w 1977 roku - pisarz, poeta, dziennikarz, tłumacz. Publikował w pismach literackich. Kilka lat przebywał w Montevideo, gdzie studiował dziennikarstwo. Zwiedził też Chile, Brazylię i Argentynę. Mieszka w Warszawie.

Kilka słów o książce:

"Jutro wyjeżdżam do Laponii" składa się z wielu współczesnych historii, które łączy trójka trzydziestoletnich bohaterów, artystów. Stasiek i Ania krążą wśród szarych, warszawskich bloków i na peryferiach stolicy (Otwock, Falenica), nie tracąc nadziei na odnalezienie wspólnego przyjaciela, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Wspominają dzieciństwo i marzą, żeby wyjechać.

"W tej książce zmagam się ze światem, który widzę codziennie i który nie jest mi obojętny. Ten świat raczej stawia trudne pytania niż daje odpowiedzi. Jest w nim dużo szorstkiej prozy i mało wierszy. Może dlatego w treść książki wplotłem odrobinę poezji, tajemniczych obrazów Edwarda Hoppera, atmosfery Montevideo - miasta, w którym czas się zatrzymał (pisał o nim m.in. Benedetti czy Borges) i równie nieśmiertelnej muzyki Pink Floyd. Chciałem też dać wyraz nostalgii za tym, co minęło, stąd np. Falenica z lat 80. czy sprzed wojny, gdy mieszkali tam razem Żydzi i Polacy."

Skąd się wziął pomysł na "Laponię"?
"Z patrzenia przez okno. Na Pradze często widuję grupkę bezrobotnych, którzy tupią w miejscu, odpalając papierosa od papierosa. Czasem drepczą do sklepu monopolowego, żeby się rozgrzać. Zawsze chciałem poznać historie tych anonimowych przechodniów. Myślę, że wszyscy jesteśmy do siebie bardzo podobni, ale - paradoksalnie - zbyt często się rozmijamy. Empatia i dłuższe rozmowy nie są dziś w cenie. Dobrze, że na tym świecie są jeszcze knajpy, gdzie <>, jak pisze urugwajski poeta Leonardo Garet. W tym knajpach szukają schronienia moi bohaterowie, próbując otworzyć się przed drugim człowiekiem."

Adam Przegaliński

Źródło: www.ksiazka.net.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje