10 X: Książkowe premiery ostatnich tygodni

Data: 2014-10-10 13:41:38 | Ten artykuł przeczytasz w 16 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 10 X: Książkowe premiery ostatnich tygodni

Jakie były najciekawsze premiery minionych tygodni? Po krótkiej przerwie wracamy z kolejną odsłoną naszego zestawienia - i nadrabiamy zaległości. A jest co nadrabiać. 

 

Córkpiekarzaa piekarza

Sarah McCoy, Wydawnictwo Świat Książki

 

W 1945 r. Elsie Schmidt jest naiwną nastolatką, marzącą o swym pierwszym łyku szampana i pierwszym pocałunku. Ona i jej rodzina chronieni są przed skutkami wojny przez wysoko postawionego oficera SS, który chce się ożenić z Elsie. Kiedy w wigilię Bożego Narodzenia na progu jej domu pojawia się mały żydowski uciekinier, dziewczyna musi podjąć dramatyczna decyzję. Sześćdziesiąt lat później, w El Paso w stanie Teksas, Reba Adams zbiera materiał do felietonu świątecznego dla lokalnego czasopisma. Gdy rozpoczyna wywiad z właścicielką niemieckiej piekarni "U Elsie", nie spodziewa się, że wróci tam wiele razy. Usłyszana historia ożywia w niej wspomnienia własnej dramatycznej przeszłości, zaś pytania Reby przypominają Elsie bolesne wydarzenie posępnego, ostatniego roku II wojny światowej. Obie kobiety muszą zmierzyć się z nieprzyjemnymi prawdami z przeszłości i znaleźć w sobie odwagę, by wybaczyć.

 

 

































Profestonersor Stoner

John Williams, Wydawnictwo Sonia Draga

 

Książka, która wydaje się zaprzeczeniem wszelkich praw rządzących rynkiem. Bestsellerem stała się 20 lat po śmierci autora, w dodatku to lektura niełatwa. William Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missouri. Wysłany do stanowego uniwersytetu, by studiować agronomię, miast tego zakochuje się w angielskiej literaturze i wsiąka w akademickie życie, tak odmienne od dotychczasowej jałowości. Jednak to tylko chwilowy uśmiech losu. Z biegiem lat Stoner doświadcza szeregu rozczarowań: małżeństwo z ,,odpowiednią" familią odgradza go od własnych rodziców, jego kariera staje się dokuczliwa, żona i córka oddalają się od niego, a doświadczenie ożywczej miłości kończy się groźbą skandalu. Zagłębiający się w sobie profesor Stoner odkrywa stoicki spokój przodków i konfrontuje się z konieczną samotnością.

 

 

































Zaginzaginionaiona

Andrzej Pilipiuk, Fabryka Słów

Powrót jednego najpopularniejszych cykli powieściowych Andrzeja Pilipiuka. Seria Kuzynki Kruszewskie to także ukłon pisarza w stronę płci pięknej. Pilipiuk po mistrzowsku splata ze sobą losy trójki niezwykłych kobiet. Nie brak tu także uwielbianych przez czytelników charakterystycznych dla autora podróży w czasie, zabaw stylem i szczypty specyficznego humoru. 

 

 




































 

Szarlotkaa lotka

Eustachy Rylski, Wielka Litera

Nowa książka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików. Dziewięć opowiadań - nowych i najsłynniejszych, dziewięć całkiem różnych opowieści. W każdym anegdota jest tylko punktem wyjścia, pretekstem do przekazania czegoś istotniejszego, ulotnego, niepokojącego i zdumiewającego. Autor w ironiczny i bezwzględny sposób rozprawia się ludzką naturą. Pisze o lękach i rozczarowaniach, pragnieniach i głębokiej samotności. O tym, że z perspektywy złych i dobrych lat wszystko może wyglądać inaczej, bo względność wpisana jest w nasze istnienie. Wreszcie pokazuje bezbronność człowieka wobec tajemnicy śmierci, przemijania i nieuchronności losu. Tak jak w tytułowej opowieści o setkach lat istnienia bałtyckiego rodu Skodych, który z dnia na dzień zmiotła eksplozja i ostatnim z nich, chłopcu - jak chce legenda - przemienionym w żurawia.

 

 

































Jedwjedwabnikabnik

Robert Galbraith, Wydawnictwo Dolnośląskie

Wydając powieści kryminalne pod pseudonimem Robert Galbraith Jeanne K. Rowling chce chyba wyraźnie podkreślić, że to dla niej zupełnie nowy etap, że nie chce, by oba cykle porównywać, by odnosić się do dawnych bestsellerów. I słusznie, bo poza społecznym zaangażowaniem, głębszym zresztą i bardziej dojrzałym w cyklu kryminalnym niż młodzieżowym, obie te serie niewiele łączy. Pisarstwo Rowling ewoluuje, stając się ciekawszym i po prostu bardziej wiarygodnym. A przy tym seria o prywatnym detektywie, Cormoranie Strike'u to także cykl kryminałów z prawdziwego zdarzenia. 

 

 

































Frauleifrauleinn Angielka

Margaret Leroy, Oficyna Gola

 

Znakomita powieść historyczna osadzona w Wiedniu tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, o młodej kobiecie, żyjącej w niezwykłych czasach, która ryzykuje wszystko dla miłości. Kiedy siedemnastoletnia Stella Whittaker dostaje propozycję, by studiować w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Wiedniu, jest to spełnienie jej marzeń; staje się ono możliwe dzięki dawnym znajomym rodziny, Rainerowi i Marthe Krause, którzy oferują jej pokój we własnym mieszkaniu. Piękno i elegancja miasta z jego wspaniałą architekturą uwodzą Stellę. Ale nie tylko to - atmosfera Wiednia otwiera ją na nieznane dotąd emocje. Przypadkowe spotkanie w galerii sztuki z młodym żydowskim lekarzem Harrim Reznikiem zmienia jej życie diametralnie. Stella poznaje miłość. Niestety, jej uczucie rodzi się w czasie, gdy na Europę pada mroczny cień wojny. Stella szybko przekonuje się, że i ludzie, i miasto, które zaczęła nazywać swoim domem, nie są tak przyjazne, jak sądziła. W tym przerażającym nowym świecie nikt nie jest bezpieczny.

 

 

































Czarnskrzydlae skrzydła

Sue Monk Kidd, Wydawnictwo Literackie

Kiedy na okładce książki czytamy, że trzymamy w rękach rewelacyjną sagę o dwóch niepospolitych kobietach: niewolnicy i białej pani. W tle wspaniała i okrutna Ameryka, a do tego sama Oprah Winfrey deklaruje, że nakręci film na jej podstawie, bo uważa, że jest tu i bogata narracja, i wyraziści bohaterowie, a do tego rzadka dziś historyczna perspektywa, nie sposób nie sięgnąć po lekturę. I słusznie, bo nowa książka autorki Sekretnego życia pszczół godna jest wszelkich pochwał. Rozmach fabularny, dogłębnie zarysowane postacie, udana próba odtworzenia sytuacji niewolników, którzy ukazani są jako myślący ludzie, przechowujący w pamięci i obrzędach swoje tradycje, urzekające opisy, a przede wszystkim sympatia, jaką odczuwamy wobec głównych bohaterek, czynią książkę wyjątkową.

 

 

































Dzienndziennikiiki 1951

Agnieszka Osiecka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Agnieszka Osiecka prowadziła zapiski całe życie. Miała tak wielką potrzebę opisywania rzeczywistości, że gdy nie miała przy sobie dziennikowego zeszytu, zapisy pojawiały się w jakimś podręcznym notesie. Widać to w oddawanym do rąk Czytelników II tomie jej dzienników. Jest rok 1951, w Polsce panuje stalinizm, Agnieszka ma prawie 15 lat i jest w klasie przedmaturalnej. Należy do ZMP, ale żyje pełnią życia nastolatki: koleżeńskie zwierzenia i intrygi, miłości, sport; przeżywa też rozstanie rodziców i snuje wiele nad wiek dojrzałych rozważań o filozofii, religii, o... życiu. Dzienniki to klucz do poznania Agnieszki Osieckiej oraz korzeni jej twórczości. 

 

 

































Pamiętnik z mrówkasetakoszczelnej kasety

Mark Helprin, Wydawnictwo Otwarte

Zachwyca pomysłowością i przewrotnością Helprin. Cały Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety jest satyrą na ówczesność i współczesność – na działanie świata, władzę, finansjerę, reklamę, kościół, edukację, Amerykę, wojnę i jej przedstawienia w kulturze… Tylko u Helprina realizm może być nieprawdopodobny, a codzienność - nierealna. Oto więc przed czytelnikiem leży czysta postać literatury, „realizm niemagiczny” ujęty w dobrze znane, jedyne w swoim rodzaju Helprinowskie formy językowe.

 

 



































 

Obluboblubienicaienica z Azincourt

Joanna Hickson, Wydawnictwo Literackie

Na tle burzliwych wydarzeń Wojny Stuletniej i walki między różnymi siłami o władzę we Francji - Henrykiem V, delfinem Francji, książętami Orleanu i Burgundii - rozgrywa się dramat kobiet uwikłanych w brutalny świat mężczyzn. Katarzyna dorasta w cieniu tragicznej bitwy pod Azincourt, potencjalnego małżeństwa z królem Anglii, znęcającego się nad nią księcia Burgundii, zmiennej jak chorągiewka matki, schizofrenicznego ojca oraz manipulowanych przez innych braci. Wszystko to opisywane jest z perspektywy zwykłej kobiety z gminu, niezmiennie kochającej, zdroworozsądkowej i sprytnej niańki, która zrobi wszystko, by zapewnić szczęście swojej wychowanki.

 

 

































Czarna czarnapiosenka

Wisława Szymbowska, Wydawnictwo Znak

 

Legendarna „książka-widmo” – tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Jego losy skrywają wiele tajemnic. Być może wstrzymała go cenzura, być może sama poetka uznała, że w takim kształcie nie miał wówczas szans na publikację. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich autorka włączyła później do wydań książkowych. Odnaleziony w papierach Wisławy Szymborskiej maszynopis zawierający wiersze z lat 1944–1948 umożliwił przygotowanie do druku tomu, który dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem biografki poetki, Joanny Szczęsnej, trafia do rąk czytelników. Mogą oni poznać poetyckie początki przyszłej Noblistki, w wierszach noszących znamiona czasu, w jakim powstały, odkryć motywy, myśli i obrazy zapowiadające świat poetycki jej dojrzałej twórczości.

 

 

































Wszystkolsni, co lśni

Eleanor Catton, Wydawnictwo Literackie

 

Najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem i najmłodsza laureatka tej nagrody! Epicka opowieść z czasów gorączki złota w Nowej Zelandii - o poszukiwaniu szczęścia, marzeniach i przeznaczeniu zapisanym w gwiazdach i popis ogromnego talentu Eleanor Catton. Młoda pisarka niczym zegarmistrz stworzyła ze swej książki doskonale działający mechanizm, w którym każda z kilkudziesięciu postaci ma swoje miejsce i zadanie do wykonania. Mistrzowsko połączyła wątki historyczne i sensacyjne, przygodę rodem z Dzikiego Zachodu i kryminalną zagadkę. Takie książki zdarzają się niezwykle rzadko! Wszelkie laury i pochwały, jakie spływają na pisarkę, są w pełni zasłużone, a porównania choćby do Imienia róży - wcale nie przesadzone.

 

 

































Magiczne drzewcien o. Cień smoka

Andrzej Maleszka, Wydawnictwo Znak

Kolejna odsłona bestsellerowego cyklu powieści dla dzieci, na podstawie którego powstal serial telewizyjny nagrodzony Emmy! Nieostrożny czar wywołuje z głębin morskiego smoka wraz z armią groźnych stworów. By je pokonać, Kuki musi zdobyć figurkę z Magicznego Drzewa. Przedmiot jest nagrodą w konkursie tańca, ale Kuki nie umie tańczyć. Figurka przeistacza się w żywą istotę obdarzoną niezwykłymi cechami. Dzięki niej Kuki, Gabi i gadający pies zwyciężą przybysza z podwodnego świata. Smok i potężne stwory! Zamek na dnie morza i `cudowne dziecko`... Przygodowa powieść w tempie gry komputerowej, a jednocześnie mądra książka mówiąca o ważnych sprawach.

 

 

































Szszumum

Magdalena Tulli, Wydawnictwo Znak

 

Najnowsza powieść jednej z najwybitniejszych polskich pisarek. Naznaczona emocjonalną intensywnością historia kobiety, próbującej przełamać towarzyszące jej od zawsze poczucie wyobcowania i poszukującej porozumienia z matką, z którą zawsze łączyły ją trudne relacje. To najodważniejsza, najbardziej osobista książka Magdaleny Tulli. Autorka odkrywa w niej uniwersalną prawdę o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości, niedostosowania, a także dojmująca potrzeba wzajemnego zrozumienia i wybaczenia.

 

 

































 

Wszystkie nowości wydawnicze w porządku chronologicznym znajdziecie TUTAJ!

 

Zobaczcie też ranking najbardziej wyczekiwanych zapowiedzi!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje