10 książek, które chciałby przeczytać w 2012 roku, prezentuje pisarz, Daniel Koziarski

Data: 2012-01-03 10:28:40 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 10 książek, które chciałby przeczytać w 2012 roku, prezentuje pisarz, Daniel Koziarski

Po podsumowaniach przyszedł czas na oczekiwania. Oczekiwania na książki, które znów nas poruszą, które powiedzą o nas coś ważnego, które czytać będziemy z wypiekami na twarzach albo z uśmiechem. Na książki, które ukażą się wkrótce lub które ukazać się... wcale nie muszą! Swoje typy - 10 książek, które chciałby przeczytać w 2012 roku - prezentuje pisarz, Daniel Koziarski, ostatnio "odpowiedzialny" za publikację antologii Zemsta jest kobietą.

 

1. Piotr Wierzbicki „Traktat o gnidach 2”.

Autor pisze o postawach polskich intelektualistów na przestrzeni ostatnich siedmiu lat.

 

 

2. Dawid Kornaga „Karteniusz”

Fabularyzowana biografia fikcyjnego cesarza rzymskiego, w porównaniu z którym nawet Kaligula jawił się jako człowiek zrównoważony i subtelny.

 

 

3. Rafał Ziemkiewicz „Polactwo 2”

Kontynuacja bestsellerowej książki Ziemkiewicza. Autor jeszcze raz podejmuje się kompleksowej diagnozy społecznej, zaglądając w dusze i umysły Polaków na tle katastrofy smoleńskiej.

 

 

4. Łukasz Orbitowski „Stany świadomości”

Grupa studentów z Polski pracujących sezonowo w parku rozrywki w Stanach Zjednoczonych odkrywa, że władze parku to niebezpieczna sekta składająca ofiary z turystów bożkowi Lunaparkowi. Kiedy któregoś dnia w „wypadku” ginie jeden z nich, pozostali postanawiają za wszelką cenę powstrzymać szaleńców, żeby zapobiec kolejnym tragediom.

 

 

5. Janusz Anderman „Jeszcze raz”

Historia Stefana Barczyka, pisarza doby PRL uchodzącego za jednego z czołowych przedstawicieli polskiej inteligencji katolickiej związanych z „Tygodnikiem Doczesnym”, który żeby utrzymać żonę i liczne kochanki, pisze pod pseudonimem milicyjne kryminały.

 

 

6. Angelika Kuźniak „Lutz”

Znana reportażystka portretuje Lutza Eigendorfa, enerdowskiego piłkarza, który zapłacił najwyższą cenę za zdradę socjalistycznej ojczyzny.

 

 

7. Przemek Gulda „Pokolenie grilla”

Relatywnie młody wykładowca akademicki, rozczarowany konformizmem i mało twórczą postawą swoich studentów, postanawia wzniecić zamieszki na uczelni, żeby zmusić swoich podopiecznych do opowiedzenia się po którejś ze stron konfliktu.

 

 

8. Jakub Żulczyk „Zrobię ci znowu krzywdę”

Początek lat dziewięćdziesiątych. Marcin „Brzytwa” Borysiuk był niegdyś jednym z prekursorów muzycznej nowej fali w Polsce z Nową Centralą. Złamany przez SB, popadł w alkoholizm oraz twórczą niemoc i został zapomniany. Teraz, z długami do spłacenia, obciążony przez kilka fanek alimentami, decyduje się komponować pod pseudonimem przeboje disco-polo, żeby wyjść na finansową prostą. Któregoś dnia otrzymuje zlecenie od menadżera jednej z gwiazd. Marcin rozpoznaje w nim jednego z dawnych oprawców.

 

 

9. Jaś Kapela „Jeszcze nowszy porządek”

Rafał, Adam i Franek – lewicowi idealiści - są już znudzeni akademickimi dyskusjami na temat kolejnych książek Žižka, facebookiem i wyśmiewaniem katolickich publicystów. Postanawiają wzniecić rewolucję. Na pierwszy ogień idą warszawskie restauracje, które wyzyskują pracowników, zatrudniając ich na umowach śmieciowych. Wkrótce do przyjaciół przyłączają się inni, w tym aktywiści z zagranicy. Jak deklarują – Warszawa przestaje być bezpiecznym miejscem dla „kapitalistów” i „faszystów”. Sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli.

 

 

10. Małgorzata Rejmer „Kalafiorzyca”

Dwudziestoletnia Andreea, mieszkanka Bukaresztu, ma trzy marzenia. Napisać romantyczną biografię Nicolae Ceauşescu, wystąpić w finale Eurowizji i młodo umrzeć. 

 

Daniel Koziarski. Polski prawnik, pisarz, autor artykułów prasowych i internetowych. Ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim, broniąc pracę z zakresu prawa karnego procesowego. Współpracował z "Gazetą Polską" publikując w niej m.in. cykl satyrycznych opowieści, Opowiadania poprawne. Redaguje autorskiego bloga i współpracuje z Przystanią Literacką. Jako pisarz zadebiutował w lutym 2007 powieścią Kłopoty to moja specjalność, czyli kroniki socjopaty, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Książka otrzymała bardzo pozytywne recenzje w "Kulturze" i "Newsweeku". W sitcomowej historii trzydziestoletniego nieudacznika i neurotyka Tomasza Płachty, który specjalizuje się w komplikowaniu życia sobie i innym niektórzy doszukują się podobieństw z Dniem Świra Marka Koterskiego. Kolejna część cyklu Socjopata w Londynie, wydana w sierpniu 2007, opisuje perypetie Tomasza Płachty w Londynie. W lipcu 2008 r. ukazała się jego trzecia książka pt. Klub samobójców. W recenzji w "Kulturze" ("Dziennik") Piotr Kofta napisał m.in. "Nowa książka autora Kłopoty to moja specjalność, czyli kroniki socjopaty pokazuje, że oto polska literatura popularna zaczyna sięgać po tematy wcześniej nietknięte i wchodzi na teren zastrzeżony dla tzw. literatury wysokiej" (Piotr Kofta, Kultura, Dziennik, 25 lipca 2008). W październiku 2008 r. ukazała się antologia Opowiadania pod psem i kotem, do której Koziarski napisał opowiadanie Dziewięć żyć kota Alberta. W listopadzie 2009 r. premierę miała jego kolejna książka pt. Mój prywatny Sąd Ostateczny. W sierpniu 2010 r. wydawnictwo MG opublikowało trzecią część cyklu "Socjopata" - Przypadki Tomasza Płachty. Życie i śmierć socjopaty.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje