08.03-30.07: wystawa „POLA NEGRI. LEGENDA KINA” w Łodzi

Data: 2008-02-02 23:24:07 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 08.03-30.07: wystawa „POLA NEGRI. LEGENDA KINA” w Łodzi Muzeum Kinematografii w Łodzi (Plac Zwycięstwa 1) we współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie oraz Instytutem Polskim w Düsseldorfie przygotowało ekspozycję „POLA NEGRI. LEGENDA KINA”. Jest to biograficzna wystawa ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Wystawa przybliża sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną.

Wystawa została przygotowana na podstawie materiałów znajdujących się w zbiorach polskich, jak i zagranicznych: Deutsche Kinemathek, Deutsches Filminstitut, Bundesarchiv, La Cinémathèque française, University of Southern California, Paramount Pictures.

Pola Negri, jedna z największych gwiazd pochodzenia polskiego, podbiła Hollywood, robiąc w "fabryce snów" oszałamiającą karierę.
"Pola Negri była znaną i ważną dla okresu kina niemego aktorką Paramount Pictures. Wraz z Glorią Swanson miały ogromną rzeszę fanów na całym świecie. To właśnie ona w dużym stopniu przyczyniła się do popularności Paramountu w tym okresie. Była gwiazdą wielkiego formatu, cieszącą się ogromną popularnością. Paramount pamięta jej wkład w rozwój firmy i pragnie wyrazić uznanie dla jej ważnej roli w swojej historii." (A. C. Lyles, Producent Paramount Pictures we wspomnieniach napisanych specjalnie do katalogu wystawy)
Aktorka zagrała w 63 filmach, w Polsce - w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Wystawa „POLA NEGRI. LEGENDA KINA” ma charakter objazdowy. Od sierpnia 2007 roku była prezentowana w Muzeum w Sosnowcu, Instytucie Polskim w Düsseldorfie, Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, w Kinie Iluzjon w Warszawie. W styczniu i lutym 2008 będzie pokazywana w Litewskim Muzeum Teatru, Muzyki i Filmu w Wilnie a od kwietnia Instytucie Polskim w Bratysławie. Zostanie pokazana również w Wiedniu, Berlinie, Londynie i Chicago.

Ekspozycję w pełnej wersji będzie można zobaczyć w Muzeum Kinematografii w Łodzi od 8 marca do 30 lipca 2008.

Na wystawie będzie można obejrzeć unikatowy zbiór pocztówek, zdjęć, werków, fotosów, programów filmowych, płyt z nagraniami aktorki. Pokazane zostaną oryginalne pamiątki dotyczące życia gwiazdy, w tym m.in. kostium z ostatniego filmu „KSIĘŻYCOWE PRZĄDKI”; zbiór plakatów wydanych na świecie do filmów z udziałem Poli Negri. Ich autorami byli m.in. tacy artyści, jak Theo Matejko czy też jeden z najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu Josef Fenneker. Dlatego sama ich ekspozycja - ponad 60 sztuk stanowi niezwykły zbiór ukazujący rozwój plakatu filmowego przez blisko pięćdziesiąt lat.

Przewodnikiem po wystawie są teksty Wiesławy Czapińskiej, wybitnej znawczyni życia i twórczości Poli Negri, uzupełnieniem zaś wypowiedzi aktorki zawarte w "Pamiętniku gwiazdy" wydanym po polsku w 1976 roku przez Spółdzielnię Wydawniczą Czytelnik.

Wystawie towarzyszy katalog przygotowany w wersji polsko-niemieckiej. Sylwetkę Poli Negri przybliżają w nim m.in.: Claudia Dillmann, Dyrektor Deutsches Filminstitut we Frankfurcie, Artur Brauner, producent filmowy, właściciel CCC - Film GmbH Berlin, Wiesława Czapińska, Stanisław Janicki, Bogusław Kaczyński, Zygmunt Skonieczny, Jerzy Płaczkiewicz, Jan F. Lewandowski, Igor Chalupec. Autorami ekspozycji są: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza.

Źródło: www.culture.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje