08.03-30.07: wystawa „POLA NEGRI. LEGENDA KINA” w Łodzi

Data: 2008-02-02 23:24:07 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 08.03-30.07: wystawa „POLA NEGRI. LEGENDA KINA” w Łodzi Muzeum Kinematografii w Łodzi (Plac Zwycięstwa 1) we współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie oraz Instytutem Polskim w Düsseldorfie przygotowało ekspozycję „POLA NEGRI. LEGENDA KINA”. Jest to biograficzna wystawa ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Wystawa przybliża sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną.

Wystawa została przygotowana na podstawie materiałów znajdujących się w zbiorach polskich, jak i zagranicznych: Deutsche Kinemathek, Deutsches Filminstitut, Bundesarchiv, La Cinémathèque française, University of Southern California, Paramount Pictures.

Pola Negri, jedna z największych gwiazd pochodzenia polskiego, podbiła Hollywood, robiąc w "fabryce snów" oszałamiającą karierę.
"Pola Negri była znaną i ważną dla okresu kina niemego aktorką Paramount Pictures. Wraz z Glorią Swanson miały ogromną rzeszę fanów na całym świecie. To właśnie ona w dużym stopniu przyczyniła się do popularności Paramountu w tym okresie. Była gwiazdą wielkiego formatu, cieszącą się ogromną popularnością. Paramount pamięta jej wkład w rozwój firmy i pragnie wyrazić uznanie dla jej ważnej roli w swojej historii." (A. C. Lyles, Producent Paramount Pictures we wspomnieniach napisanych specjalnie do katalogu wystawy)
Aktorka zagrała w 63 filmach, w Polsce - w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Wystawa „POLA NEGRI. LEGENDA KINA” ma charakter objazdowy. Od sierpnia 2007 roku była prezentowana w Muzeum w Sosnowcu, Instytucie Polskim w Düsseldorfie, Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, w Kinie Iluzjon w Warszawie. W styczniu i lutym 2008 będzie pokazywana w Litewskim Muzeum Teatru, Muzyki i Filmu w Wilnie a od kwietnia Instytucie Polskim w Bratysławie. Zostanie pokazana również w Wiedniu, Berlinie, Londynie i Chicago.

Ekspozycję w pełnej wersji będzie można zobaczyć w Muzeum Kinematografii w Łodzi od 8 marca do 30 lipca 2008.

Na wystawie będzie można obejrzeć unikatowy zbiór pocztówek, zdjęć, werków, fotosów, programów filmowych, płyt z nagraniami aktorki. Pokazane zostaną oryginalne pamiątki dotyczące życia gwiazdy, w tym m.in. kostium z ostatniego filmu „KSIĘŻYCOWE PRZĄDKI”; zbiór plakatów wydanych na świecie do filmów z udziałem Poli Negri. Ich autorami byli m.in. tacy artyści, jak Theo Matejko czy też jeden z najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu Josef Fenneker. Dlatego sama ich ekspozycja - ponad 60 sztuk stanowi niezwykły zbiór ukazujący rozwój plakatu filmowego przez blisko pięćdziesiąt lat.

Przewodnikiem po wystawie są teksty Wiesławy Czapińskiej, wybitnej znawczyni życia i twórczości Poli Negri, uzupełnieniem zaś wypowiedzi aktorki zawarte w "Pamiętniku gwiazdy" wydanym po polsku w 1976 roku przez Spółdzielnię Wydawniczą Czytelnik.

Wystawie towarzyszy katalog przygotowany w wersji polsko-niemieckiej. Sylwetkę Poli Negri przybliżają w nim m.in.: Claudia Dillmann, Dyrektor Deutsches Filminstitut we Frankfurcie, Artur Brauner, producent filmowy, właściciel CCC - Film GmbH Berlin, Wiesława Czapińska, Stanisław Janicki, Bogusław Kaczyński, Zygmunt Skonieczny, Jerzy Płaczkiewicz, Jan F. Lewandowski, Igor Chalupec. Autorami ekspozycji są: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza.

Źródło: www.culture.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje