7 września (piątek) o godz.17.00 gościem krakowskiego Empiku Megastore na Rynku Głównym będzie Szczepan Twardoch - socjolog i filozof, pisarz. Ślązak. Autor opowie o pracy nad ostatnią powieścią "Sternberg", fascynacji militariami oraz planach na przyszłość. Jego opowiadanie "Rondo na maszynę do pisania, papier i ołówek" otrzymało nagrodę Nautilusa za najlepsze polskie opowiadanie 2006.
Prowadzenie: Marcin Baniak (Radio Kraków)
• 7 września, piątek, godz.17.00, Kraków, Empik Megastore, Rynek Główny 5
O Autorze:
Szczepan Twardoch, ur. 1979, socjolog i filozof, pisarz. Niezależny publicysta ("Opcje", "Fronda", "Gazeta Polska", "Broń i Amunicja"), redaktor "Christianitas”. Studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim. Ślązak, mieszka w Pilchowicach. W wolnych chwilach zajmuje się strzelectwem i podróżami, ostatnio za koło podbiegunowe – na Spitsbergen. Znawca broni białej i miłośnik każdej innej. Uprawia szermierkę historyczną i strzelectwo sportowe. Pierwsze opowiadania publikował w „Science-Fiction”, „Nowej Fantastyce”i „FA-Arcie” Książkowo debiutował: „Obłęd rotmistrza von Egern” (2005).
O książce "Sternberg":
Przemoc w polityce jest nieunikniona. Dwaj arystokraci, hrabiowie Sternberg, podejmują walkę z żądnym krwi i opanowanym rewolucyjnym szaleństwem motłochem. Zwyciężają, lecz ich zwycięstwo niesie gorycz przegranej. Nic nie jest takie, jakie się wydaje, rewolucyjne hasła o równości i braterstwie niosą złowrogą treść. Miłościwie panujący cesarz zostaje zgładzony, arystokracja wymordowana, Austria toczy zaciekłe walki z Rosjanami, jak zwykle buntują się Polacy. W tle Wielkiej Historii i małych historii rozgrywają się ludzkie dramaty, wypełniając sobą Dzieje.
Wiedeń końca XVIII wieku, jakiego nie znacie. To nie historia alternatywna – to historia syntetyczna w wiedeńskich dekoracjach. Wszystkie rewolucje Europy w jednej. Lewica, prawica, nacjonaliści niemieccy, polscy i wszechsłowiańscy, a do tego grenadierzy, dragoni i poeci.
W Wiedniu, stanowiącym literacką syntezę Europy, wybucha rewolucja. Dwaj bracia, Carl i Alexander Sternbergowie, występują przeciwko rewolucji razem, lecz ich drogi szybko się rozchodzą. Carl zostaje politykiem, Alexander zaś partyzantem. Ich historie i historie ludzi, którzy są z nimi w taki czy inny sposób związani, kreślą literacką, fantastyczną wizję wydarzeń – narodzin współczesności.
Źródło: www.ksiazka.net.pl