Dlaczego boimy się być sobą? Jak docenić to, co mamy? Jak sobie radzić z zawiścią i zazdrością? Jak nie zapracować się na śmierć? Jak przetrwać kryzys w związku? Co nam dali rodzice?
Agnieszka Jucewicz (redaktorka naczelna Wysokich Obcasów) i Grzegorz Sroczyński (dziennikarz Gazety Wyborczej) przeprowadzili 20 rozmów z najlepszymi polskimi psychologami i terapeutami. Są to Wojciech Eichelberger, Ewa Woydyłło- Osiatyńska,Andrzej Wiśniewski, Bohdan W.Wasilewski, Danuta Golec, Zofia Milska-Wrzosińska, Barbara Arska-Karyłowska, Ewa Chalimoniuk, Bartłomiej Dobroczyński, Lubomira Szawdyn, Marta Lizis-Młodożeniec, Ewa Trzebińska oraz Tatiana Ostaszewska – Mosak.
Czytając naszą książkę możecie się poczuć miotani sprzecznymi diagnozami na swój własny temat. O to nam chodziło, abyście w kolejnych wywiadach zobaczyli kawałek siebie, własnych dziwactw, lęków, natręctw i namiętności.
Każdy człowiek ma w sobie wszystko. Najzdrowszy i najbardziej zrównoważony egzemplarz składa się z kawałka narcyza, odrobiny neurotyka w stylu allenowskim, ćwiartki paranoika, a to wszystko z domieszką zmiennej osobowości borderline. Ten galimatias całkowicie sprzecznych cech jakoś łączymy w sobie w jedność. I żyjemy sami ze sobą we względnej zgodzie.
Ta jedność bywa jednak krucha. Kiedy przychodzi kryzys w ważnych relacjach, w postrzeganiu samego siebie, w pracy – zaczyna kołatać w głowie pytanie: Jak żyć?
Czytajcie i dziwcie się samym sobie!
Agnieszka Jucewicz (1976)- dziennikarka, redaktorka naczelna Wysokich Obcasów – dodatku do Gazety Wyborczej, z wykształcenia anglistka, mama Tosi i Franka. Najbardziej lubi rozmawiać z ludźmi. Nie zna odpowiedzi na pytanie- jak żyć wystarczająco dobrze, ale ma nadzieję, że zdąży się tego dowiedzieć.
Grzegorz Sroczyński (1974). Studiował dziennikarstwo i polonistykę, od 1999 roku pracuje w Gazecie Wyborczej, gdzie był kolejno dziennikarzem, redaktorem, szefem działu promocji nakładu, teraz znów jest dziennikarzem w dodatku Duży Format. Nie żyje wystarczająco dobrze, bo wciąż ma złudzenia, że powinien lepiej.
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-02-22
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 264
Język oryginału: polski
Zbiór wywiadów z psychologami. Interesujące, mądre, pozwalające spojrzeć także na siebie z różnych perspektyw. Jeśli czytać na raz, to może za dużo psychologii w jednej dawce, ale niezależnie od sposobu czytania, warto przeczytać. Polecam.
Kilka wywiadów z róznymi psychologami na temat poszczególnych najbardziej popularnych lub charakterystycznych dla naszych czasów typów pacjentów - bynajmniej nie o samych pacjentach, a rozstrząsając konkretną problematykę z jaką przychodzą do psychiatry/psychologa. Ot, przeciętna książka z takiego psychologicznego zakresu - czyta się szybko, dosyć przyjemnie, każdy z tematów w miarę porządnie "liźnięty". Niczym szczególnym żeby zasłużyć na wyższą notę się jednak ta pozycja nie wyróżnia.
W jaki sposób dobieramy się w pary? Co się dzieje, kiedy mija faza zakochania? O co tak naprawdę się kłócimy, kiedy kłócimy się o...