Michaił Bułhakow uważał Moliera za kogoś szczególnie mu bliskiego, choć Molier miał więcej szczęścia jako pisarz: jego sztuki były wystawiane, sam w nich grywał i cieszył się zasłużoną sławą. Bułhakow przeciwnie – Życia pana Moliera nigdy nie ujrzał w druku ani na scenie. Powieść trafiła do czytelników 22 lata po śmierci autora.
W Życiu pana Moliera Michaił Bułhakow przedstawia pełną upokorzeń i rozczarowań egzystencję twórcy, którego współcześni nie doceniają, gdyż swym geniuszem przerasta otoczenie o całe epoki, a jego losy zależą od kaprysu tyrana. Losy Bułhakowa również zależały od tyrana, przejmująco brzmią więc ostatnie słowa powieści: „…ja, któremu nigdy nie będzie sądzone go zobaczyć, przesyłam mu na pożegnanie moje pozdrowienie”.
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2021-01-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 224
Tytuł oryginału: Жизнь господина де Мольера
Tłumaczenie: Witold Dąbrowski, Irena Lewandowska
Satyryczna, pełna gorzkiego humoru powieść Michała Bułhakowa. Autor opisuje w niej niezwykły eksperyment znanego moskiewskiego uczonego, który wszczepił...
Przeczytane:2021-02-21,
Molier był genialnym dramatopisarzem. Jego sztuki tłumaczono na wiele języków i wystawiano w teatrach całego świata. Zafascynowany nim Bułhakow postanowił napisać powieść o spektaklu jego życia - od narodzin aż do przejścia za kulisy. Tak powstała niezwykła biografia, ilustrowana cytatami z dzieł Moliera. Rzuca się w oczy, że autor jest naprawdę zafascynowany swoim mistrzem. Weźmy chociażby taki fragment:
"A książę pobiegnie na spotkanie Ludwika XIV i zawoła:
- Najjaśniejszy panie! Moliere nie żyje!
Zaś Ludwik XIV powie, zdjąwszy kapelusz:
"Moliere jest nieśmiertelny".
Ściskający za gardło, piękny hołd autora "Mistrza i Małgorzaty" złożony swojemu mistrzowi.
dr Kalina Beluch