Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-01-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 224
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy w jakich warunkach powstaje odzież, zwykły t-shirt który kupujemy w okazyjnej cenie w sklepach znanych marek. Nie wiemy w jakich, i na jakich warunkach pracują osoby przez których ręce przeszedł produkt, który zakupiliśmy. Ksiązka otwiera oczy na przemysł odzieżowy w Bangladeszu z którego pochodzi większość rzeczy w europejskich sklepach.
Wstrząsający reportaż o najbardziej prześladowanej mniejszości świata. We wrześniu 2017 r. represje wobec ludu Rohinga przybrały kształt starannie zaplanowanej...
Dobra prezencja bywa kluczem do sukcesu, a metka na ubraniu ma znaczenie. Czasem to kwestia życia lub śmierci. Dla niektórych dosłownie. Blisko 1200 kobiet...
Przeczytane:2016-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Moja półka, Polecam, Przeczytane, Przeczytane 2016,
Gdy 24 kwietnia 2013 roku dochodzi do katastrofy i zawalenia się budynku Rana Plaza, w którym mieściły się fabryki szyjące ubrania (te same, które właśnie mamy na sobie) i gdy pozbawionych życia zostało według oficjalnej wiadomości około 1,2 tysiąca ludzi, świat nagle spostrzegł problem, który niestety do tej pory panuje w Bangladeszu.
"Życie na miarę" to przerażający reportaż o ludziach, którzy są zmuszeni przez biedę do pracy w szwalniach gdzie codziennie ryzykują życie i zdrowie, gdzie są traktowani jak zwierzęta i pozbawieni podstawowych praw człowieka a to wszystko za pensję, która ledwo starczy na wyżywienie rodziny.
Podczas lektury tej książki dowiemy się jak wygląda praca w szwalniach i tych małych i tych dużych, jak są traktowani i w jakich warunkach pracują tam ludzie w tym również dzieci. Dowiemy się również jak wygląda życie pracowników na co dzień i z jakimi problemami muszą się borykać, ale także jak wygląda cały ten przemysł od kulis i kto na tym zyskuje a kto traci.
Jest to smutna i wstrząsająca lektura, która dotyka niby znany wszystkim temat i niejednokrotnie poruszany ale przedstawiony jest on w tej książce tak dosadnie i podparty mocnymi lecz co gorsza prawdziwymi historiami i faktami, że wymusza na czytelniku głębszej analizy tego problemu i przemyśleń.
Ja po tej książce mam inne spojrzenie na ubrania, zwłaszcza te markowe oraz ich cenę, ale także przed oczami mam młodą dziewczynkę, która ginie pod gruzami Rana Plaza w wielkich męczarniach tylko dlatego, że życie skłoniło ją zamiast do zabawy i nauki do ciężkiej i jak widać niebezpiecznej pracy by wyżywić rodzinę.
Bardzo polecam "Życie na miarę", ta książka powinna trafić do jak największej liczby czytelników.