Złocisty błazen


Tom 2 cyklu Złotoskóry
Ocena: 4.75 (4 głosów)

Tworząc wspaniałe trylogie “Kupców i ich żywostatków” oraz “Skrytobójcy”, Robin Hobb dołączyła do grona najwybitniejszych autorów fantasy naszych czasów. Golden Fool to drugi tom trylogii opowiadającej o losach Bastarda Rycerskiego. Po uwolnienie księcia Sumiennego , sprawy na dworze wracają do normy. Bastard, cierpiący z powodu śmierci swego wilczego towarzysza Ślepuna pozostaje w Buckdeep, gdzie pogrąża się w wirze intryg dworskich. Udając strażnika księcia, skrytobójca ma oczy i uszy szeroko otwarte. I wkrótce musi wziąć we własne ręce losy królestwa, które powoli pogrąża się w wojnie domowej. Pośród ogromu problemów, Bastard musi zadbać o to, by nikt nie zdradził sekretu księcia – jedynej rzeczy, która może go pozbawić tronu, że tak jak i Bastard ma on w sobie magiczny dar, budzący strach u innych ludzi. W tych ciężkich czasach tylko przyjaźń z Błaznem jest dla niego ostoją. Ale nawet ta przyjaźń przechodzi ciężką próbę, gdy Bastard poznaje prawdę o swym przyjacielu. Na dworze pełnym wrogów, otoczony przez intrygantów, Bastard musi wykorzystać całą swą moc i umiejętności, aby ujść z życiem.

Informacje dodatkowe o Złocisty błazen:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2005-01-07
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-642-8
Liczba stron: 784
Tytuł oryginału: The Golden Fool
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz

więcej

Kup książkę Złocisty błazen

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Złocisty błazen - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2018-07-19, Ocena: 4, Przeczytałem,

FANTASY DLA AMBITNYCH

 

Największym problemem ze współczesną fantastyką jest jej przerażająca nijakość. Kiedy sięgam po jakiś hit z tego gatunku, a w szczególności książki przeznaczone dla młodzieży, jestem przerażony jak w ogóle można czytać coś tak źle napisanego. Jakby tego było mało, także fabuły owych „dzieł” są małymi koszmarkami: skrojone wg tego samego schematu, często pozbawione logiki, naiwne, infantylne, traktujące czytelnika jakby w ogóle nie myślał… Podobne rzeczy można by tu mnożyć i mnożyć. Są jednak pisarze, którzy pokazują nie tylko czym może być dobra fantastyka, ale czym być powinna. Robin Hobb należy właśnie do tego grona, a każda z jej powieści tylko potwierdza ten stan rzeczy.

 

„Złocisty błazen” to druga część trylogii „Złotoskóry”, a zarazem ósma książka z cyklu „The Realm of the Elderlings”. Powieść zaczyna się tam, gdzie skończył się poprzedni tom. Bastard co prawda wykonał swoją misję, ale znów musiał zapłacić za to wysoką cenę. Stracił bowiem swojego przyjaciela Ślepuna. Nie czas jednak na żałobę, Bastard musi zająć się księciem, a to wmiesza go w kolejne dworskie intrygi. Intrygi tym groźniejsze, że na włosku wisi wojna domowa. Znów więc to na jego barkach spoczną losy królestwa…

 

Jaka jest twórczość Robin Hobb? Przede wszystkim stanowi przeciwieństwo tego, o czym pisałem na wstępie. Jej książki są więc dobrze napisane, językiem bogatym i pełnym, poza tym autorka nawet z ogranych schematów jest w stanie wyciągnąć to, co najlepsze, dba by wszystko było logiczne, dojrzałe i inteligentne. Oczywiście nie brak tu także klimatu, akcji, popisów wyobraźni i wszystkiego tego, co składa się na gatunek znany jako fantasy.

 

Oczywiście czytelnicy przyzwyczajeni do współczesnej bylejakości mogą czuć się rozczarowani, w końcu dzieła Hobb wymagać będą od nich czegoś więcej niż tylko bezmyślnego chłonięcia kolejnych słów. Jednak każdy spragniony dobrej literatury czytelnik będzie ze „Złocistego błazna” bardzo zadowolony. W końcu poza tym wszystkim, co wspomniałem już powyżej, książka oferuje także mnóstwo emocji i nieco wzruszeń. Co prawda zdarzają się w niej pewne dłużyzny, jednak cała reszta rekompensuje je aż nadto.

 

Co się zaś tyczy samej wersji audio, warto poświęcić jej kilka słów. Dobrze odczytana, w sposób wyraźny, głosem przyjemnym w odbiorze i nie nużącym, wpada w ucho. Co prawda lektorowi nie chce się zbyt mocno wczuwać w całość – może nie jest to historia dla niego – ale stara się zarówno modulować głos, jak i dobrze oddawać samą opowieść. W skrócie to dobra, rzemieślnicza robota, która broni się bez ozdobników. Miłośnicy audiobooków będą z wykonania zadowoleni. Ja całość polecam gorąco i biorę się za słuchanie kolejnego tomu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - silverraven
silverraven
Przeczytane:2011-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Ivan
Ivan
Przeczytane:2010-05-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Królewski skrytobójca
Robin Hobb0
Okładka ksiązki - Królewski skrytobójca

Ta kontynuacja powieści Uczeń skrytobójcy, opowiada o honorze i namiętności, rozterkach serca i zemście, bitewnym szale i niebezpiecznej magii....

Wyprawa Skrytobójcy
Robin Hobb0
Okładka ksiązki - Wyprawa Skrytobójcy

Krainie Miedzi panuje ustrój niewolniczy. Ludzie pozostający własnością innych osób wykorzystywani są do najcięższych prac: w górnictwie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy