Układ książki Zarządzanie ryzykiem bankowym i sposób przekazu materiału jest typowy dla podręczników akademickich, a równocześnie uwzględnia potrzeby praktyków. W celu przybliżenia omawianych zagadnień przytoczone są przykłady banku średniej wielkości o uniwersalnym profilu działania. Czytelnikom unaocznią one rzeczywiste sytuacje i uwarunkowania, w jakich podejmowane są decyzje w bankach.
Autorzy w kompleksowy sposób spojrzeli na problematykę ryzyka, prezentując jego istotę i klasyfikację, metody pomiaru i szacowania, międzynarodowe standardy i regulacje nadzorcze (głównie Bazylea 2 i Bazylea 3), najważniejsze aspekty organizacji procesu zarządzania ryzykiem, źródła i bazy danych, a także - w szerokim zakresie - metody stosowane do oceny ryzyka (kredytowego, struktury bilansu, rynkowego oraz operacyjnego). Podsumowaniem jest rozdział dotyczący zintegrowanej oceny ryzyka i efektywności działalności banku. W Aneksie zaprezentowano najczęściej wykorzystywane koncepcje wyceny instrumentów finansowych.
Książka pod redakcją prof. Małgorzaty Iwanicz-Drozdowskiej, wybitnej specjalistki w dziedzinie bankowości, daje pełny obraz ryzyk istotnych dla funkcjonowania banku. Autorzy, z których większość poza dorobkiem naukowym ma odpowiednie doświadczenia praktyczne, prezentują zagadnienia potrzebne do całościowego zrozumienia problematyki zarządzania ryzykiem w sposób tak przejrzysty, że publikacja może być zarówno podręcznikiem dla osób rozpoczynających naukę, jak i ciekawą lekturą dla znawców przedmiotu, którym posłuży do uporządkowania wiedzy i umiejscowienia jej w szerszym kontekście.
dr hab. Ryszard Kokoszczyński, profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Obowiązkowy, bardzo dobry podręcznik dla studentów i pracowników zajmujących się finansami, bankowością i zarządzaniem. Wiele na jego lekturze także skorzystają regulatorzy i nadzorcy. Zespołowi autorów należą się gratulacje i podziękowania, bowiem aktualizacja wiedzy w czasach intensywnych przemian ma ogromne znaczenie.
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich
Ta wyjątkowa książka przedstawia kwestie związane z zarządzaniem ryzykiem w sposób kompleksowy, nawiązując do najnowszych wydarzeń na rynkach finansowych i propozycji nowych rozwiązań regulacyjnych. Praktyczne przykłady technik oraz sposobów oceny i ograniczania ryzyka, a także błędów popełnianych w procesie zarządzania nim, mogą być pomocne w bieżącej praktyce bankowej. Zamiast uczyć się na własnych błędach, lepiej poznać cudze i ich unikać.
dr Krzysztof Markowski, Prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej SA
Ciekawa pozycja w kompleksowy, jednakże przystępny sposób prezentująca najważniejsze aspekty zarządzania ryzykiem w instytucji finansowej. Godna polecenia lektura, zarówno dla osób rozpoczynających swoją znajomość z bankowością, jak i praktyków poszukujących syntetycznej prezentacji podstaw tematu. Podręcznikowe podejście, którego brakowało na rynku.
Paweł Preuss, Partner, Ernst & Young
Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2012-09-07
Kategoria: Edukacyjne
ISBN:
Liczba stron: 408
Szósta antologia oryginalnych opowiadań polskiej fantastyki "Wizje alternatywne" zawsze wyróżniały się świeżym spojrzeniem, różnorodnością stylów...
Idealny przewodnik po świecie owadów dla prawdziwych miłośników przyrody. Zawiera ponad 1000 gatunków owadów, ponad 1400 znakomitych zdjęć wykonanych w...
Chcę przeczytać,