Zapiski oficera armii czerwonej

Ocena: 5.43 (7 głosów)
Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami wyzwolicieli. Sergiusz Piasecki w humorystycznej formie pokazał zderzenie się dwóch różnych światopoglądów. Pierwsze wydanie cieszyło się wielką popularnością na emigracji. Opinie czytelników zebrane w bibliotekach i czytelniach na obczyźnie bardzo korzystnie oceniały styl i język tej książki jako najlepszej po Kochanku Wielkiej Niedźwiedzicy. Sposób myślenia i zachowania krasnoarmiejców według opinii czytelników ściśle odpowiadał wzorom zapamiętanym przez mieszkańców kresów wschodnich RP z ich spotkań z nimi w okresie wojny. Akcja książki odzwierciedla także polską tragedię - tak ludzką jak i kultury - pod zmieniającymi się okupacjami, na tle których ten czerwony bohater, zmieniał kolor zależnie od sytuacji, co znacznie mu ułatwił jego zmechanizowany system myślenia i brak wysubtelnionych uczuć.

Informacje dodatkowe o Zapiski oficera armii czerwonej:

Wydawnictwo: LTW
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7565-299-4
Liczba stron: 176

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Zapiski oficera armii czerwonej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zapiski oficera armii czerwonej - opinie o książce

Avatar użytkownika - gregorek29
gregorek29
Przeczytane:2014-08-26, Przeczytałem,
Przeczytałem chyba z 5 razy. Pamiętam niektóre fragmenty do tej pory. Mistrzowska robota.
Link do opinii
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2011-08-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Obok "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" najlepsza powieść Sergiusza Piaseckiego. W sposób niezwykle ironiczny, prześmiewczy i śmieszny ukazuje oblicze prostego oficera sowieckiej armii "wyzwoleńczej". Książka warta przeczytania choćby dla jej jednego fragmentu - opisu kąpieli w burżuazyjnej wannie. Podobnie niezwykle śmiesznych sytuacji są dziesiątki. Pod przykrywką ironii Piasecki ukazuje poważniejszy problem - zachowania się i stosunku "wyzwolicieli" do obywateli oswobadzanego kraju, problem szoku kulturowego, który przeżywają ludzie ze stepów w zderzeniu z "burżuazyjną" Polską.
Link do opinii
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-03-11,
Doskonała satyra ukazująca infantylność socjalistycznej propagandy...
Link do opinii

Przeczytałam i powiem tak - jest i śmiesznie, i strasznie. Zapiski rozpoczynają się  chwilą wejścia Armii Czerwonej na polskie ziemię a kończą się pod koniec wojny. Owy oficer sprawia wrażenie, że nie do końca ma dobrze z głową. Ale nie ma w sumie co się dziwić. W ZSRR robiono porządne pranie mózgu a ludzie bali się własnego cienia. Bo ojciec donosił na matkę, dzieci na rodziców, poprostu każdy na każdego. 

Główny bohater jest najbardziej antypatyczną postacią z jaką miałam do czynienia. I prawdziwą, i fikcyjną. Poglądy zmienia wraz ze zmianą sytuacji. Wyklina burzujski dostatek ale sam korzysta z niego ile może. A sposób jego myślenia bardziej kojarzy się z dziesięciolatkiem. A zakończenie budzi grozę. Najgorsze, że takie rzeczy były na porządku dziennym. Warto przeczytać. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Chociaz mamy do czynienia z fikcyjnym pamietnikiem,to znajac wiele opisow zachowan "wyzwolicieli" z Armii Czerwonej nalezy stwierdzic,ze Sergiusz Piasecki w doskonaly sposob ukazal mentalnosc przecietnego sowieckiego zolnierza.Jego zachowanie-w zderzeniu z obca mu rzeczywistoscia-wywoluja salwy smiechu.Zwlaszcza w zderzeniu z czesto przywolywana przez bohatera ksiazki teza,o wyzszosci sowieckiego czlowieka nad reszta swiata.A przelkonanie o prawdziwosci tego co glosi propaganda,niezdolnosc do samodzielnego myslenia,oraz brak trzezwej oceny sytuacji pokazuja,ze pod tym wzgledem za duzo sie w Rosji nie zmienilo.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Shatti
Shatti
Przeczytane:2017-03-29, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Cockatrice
Cockatrice
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - BloodyMary
BloodyMary
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Jabłuszko
Sergiusz Piasecki0
Okładka ksiązki - Jabłuszko

Pierwszy tom trylogii, której akcja rozgrywa się w Mińsku Mazowieckim od wiosny 1918 do lata 1919 roku. Powieść ta opisuje życie codzienne mińskiego półświatka...

Piąty etap
Sergiusz Piasecki0
Okładka ksiązki - Piąty etap

Najwcześniej zachowana powieść Piaseckiego. Napisana w więzieniu na Świętym Krzyżu w kwietniu 1934 r. Początkowo zatrzymana przez cenzurę więzienną z powodów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy