Kontynuacja międzynarodowego bestsellera sprzedanego w trzech milionach egzemplarzy. W Opowieściach z kawiarni spotkamy zarówno bohaterów Zanim wystygnie kawa, jak i zupełnie nowe osoby.
Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa.
Do przeszłości wraca mężczyzna, aby spotkać się ze zmarłym dwadzieścia dwa lata temu najlepszym przyjacielem, pokiereszowany życiem syn rozmawia z matką, na której pogrzeb nie dotarł, dawny narzeczony wraca zobaczyć się z dziewczyną, której nie mógł poślubić, a emerytowany policjant spotyka się z żoną, której nigdy nie dał prezentu urodzinowego.
Wszystko może się wydarzyć, ale pod wieloma warunkami. Najważniejszy: musisz wrócić, zanim wystygnie twoja kawa.
Wydawnictwo: Relacja
Data wydania: 2023-05-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 208
Tytuł oryginału: Before the Coffee Gets Cold. Tales from the Cafe
Tłumaczenie: Joanna Dżdża
Jest to drugi tom książki "Zanim wystygnie kawa". Kontynuujemy tutaj opowieści z tokijskiej, kawiarni, gdzie goście mają możliwość podróżowania w czasie, pod warunkiem że wrócą, zanim ich kawa wystygnie. Służy do tego jedno krzesło, jednak jak nie wrócą to zostaną na tym krześle na zawsze jako duch, dopóki inna osoba nie popełni tego samego błędu i zasiedzi się w przeszłości.
W tym tomie poznajemy cztery nowe, poruszające historie:
Mężczyzny, który chce się spotkać ze zmarłym przyjacielem.
Syna, który nie dotarł na pogrzeb matki.
Dawnego narzeczonego który nie przyszedł na spotkanie z ukochaną i stała się tragedia
Emerytowanego policjanta, który chce wręczyć żonie prezent urodzinowy.
Wszystkie te historie poruszyły mnie tak bardzo jak w poprzednim tomie. Lubię zagłębiać się w te krótkie opowiadania, ponieważ skłaniają mnie do refleksji nad tym, że trzeba się cieszyć czasem z bliskimi bo nie wiadomo kiedy może ich zabraknąć.
Naprawdę bardzo doceniam jak te tematy poruszane w książce są uniwersalne, tak że większość z nas może się utożsamić z którąś z historii.
Styl pisania autora jest piękny i prosty. W tym tomie mamy również trochę kontynuacji z poprzedniego ale bardzo łatwo rozwijają się nowe wątki, przez co poznajemy też nowe postacie, tym samym fabuła staje się jeszcze bardziej ciekawa.
Klimat w książce mnie naprawdę otula swoją subtelnością. Bardzo polecam wam tę lekturę, na pewno zmieni wasze myślenie w niektórych sprawach.
Kolejne osoby, z pomocą tajemniczej kawiarni i specjalnego krzesła przenoszą się do przeszłości. Choć powrót nie pomaga im zmienić rzeczywistości, zmienia sposób jej postrzegania oraz towarzyszące uczucia. Choć pozornie nie zmienia się nic (zmarli nie zmartwychwstają), to zmienia się bardzo dużo w życiu tych, którzy pozostali.
Autor zdjęcia Krzysztof Chmielarski
Strata jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Prędzej, czy później każdy z nas jej doświadczy i na własnej skórze przekona się, jak bardzo bywa ona bolesna. Na szczęście, w większości przypadków mijający czas, choć, wbrew powiedzeniu nigdy w pełni nie leczy ran, to pozwala im się w pewnym stopniu zabliźnić, a nam żyć dalej. Nie bez powodu napisałam, że dzieje się tak w większości przypadków, gdyż wygląda to zupełnie inaczej, kiedy do tych ran sączy się poczucie winy. Jest to najsilniejsza trucizna, która latami, a nawet przez całe życie może nie pozwolić nam na bycie szczęśliwym.
Bardzo często, kiedy bezpowrotnie tracimy, kogoś bliskiego naszemu sercu żałujemy wszystkiego, czego nie zdążyliśmy tej osobie powiedzieć, obwiniamy się, że nas przy tej osobie nie było, kiedy powinniśmy przy niej trwać. A także co jest niezwykle niszczące, żyjemy w przeświadczeniu, że w pewnej mierze przyłożyliśmy rękę do tego, że stało się to, co się stało. Wówczas wielu z nas nosi w sobie silne pragnienie tego, żeby móc jeszcze raz choć przez kilka chwil porozmawiać z tą osobą. Spotkać się, coś wyjaśnić, za coś przeprosić. Wszyscy wiemy, że w realnym życiu jest to niemożliwe, ale książki mają tę niezwykłą moc i na ich kartach wszystko może się wydarzyć.
Dziś po raz drugi chciałabym zabrać was do Japonii i zaprosić na wyjątkową kawę do maleńkiej klimatycznej kawiarenki, w której zgodnie z obiegową opinią dzieją się rzeczy niezwykłe. A jest to możliwe dzięki drugiej już odsłonie cyklu, Zanim wystygnie kawa ,,Opowieści z kawiarni" Toshikazu Kawaguchi. Pierwsza część wspomnianego cyklu, którą już dla was recenzowałam, nie tylko potwierdziła miejscową legendę, że w tej właśnie kawiarence można cofnąć się w czasie, ale też bardzo mi się podobała. Dlatego, postanowiłam wybrać się do Kraju Kwitnącej Wiśni jeszcze raz i ponownie odwiedzić kawiarenkę.
Choć odwiedzamy ją jakiś czas później, to ulegamy wrażeniu, że dla tego miejsca czas niejako się zatrzymał. Ta niezwykle klimatyczna ponad stuletnia kawiarnia ma swoją niepowtarzalną aurę, którą czujemy od razu po przekroczeniu jej progu. Niezmiennie spotykamy tam życzliwą i serdeczną obsługę, którą spowija aura tajemniczości, znanych nam już z poprzednich odwiedzin stałych klientów kawiarni, jak również oczywiście nowe osoby. To właśnie pragnienie przeniesienia się w czasie i spotkania kogoś bliskiego je tutaj przywiodło.
Nie będę zdradzała wam ich historii, gdyż składają się one na cztery krótkie opowiadania i niezależnie od tego, co powiem, to i tak będzie to zbyt wiele. Napiszę tylko, że każde z nich jest poruszająca i pozwala wyciągnąć wiele wartościowych refleksji i przemyśleń samemu czytelnikowi. A wynikają one z bardzo osobistych zwierzeń tych ludzi. Chcą cofnąć się w czasie, gdyż coś ich gnębi i niszczy. Nie pozwala zaznać spokoju i cieszyć się radością życia. Tutaj mogą liczyć na wysłuchanie bez słów krytyki i jakichkolwiek osądów, a także pomoc w tym ostatnim tak ważnym dla każdego z nich spotkaniu.
Taki rytuał podróży w czasie wiąże się z kilkoma zasadami, które dla wielu wydają się irytujące i pozbawione sensu. Dwie z nich to:
,,Choćby nie wiem, jak się starać w przeszłości, nie można zmienić teraźniejszości".
,,Obowiązuje limit czasu. Wróć, zanim wystygnie twoja kawa".
Rodzi się zatem pytanie, jaka jest zasadność i korzyść z takiej podróży skoro niczego nie może ona zmienić na lepsze. Nie może także zapobiec temu, co już się wydarzyło? Mało tego może trwać tylko tyle, ile czasu stygnie kawa, a więc zaledwie kilka minut. Odpowiedzi poszukajcie, sięgając po książkę, ale pamiętajcie, że często, choć może wydać się wam to niedorzeczne, ukojenie możemy znaleźć nie w samych zmianach, które bywają niemożliwe, a w perspektywie, z jakiej dane trudne życiowe doświadczenie postrzegamy. O tym jednak przekonacie się czytając ,,Opowieści z kawiarni", do czego serdecznie was zachęcam.
Choć są to odrębne cztery historie, to każdą z nich łączy kłamstwo. Miało ono miejsce w każdej z nich. I to właśnie ten wspólni czynnik skłania nas podczas lektury do rozważań, czy kłamstwo niezależnie od sytuacji zawsze jest czymś złym? Czy tylko prawda, jest wartością niosącą dobro, a może istnieje kłamstwo w dobrej wierze? Zostawiam was z tymi pytaniami i mam nadzieję, że podsycą one waszą chęć przeczytania książki.
Podobnie jak w przypadku pierwszej części, ta również bardzo mi się podobała. Spędziłam na jej lekturze bardzo cenny i wartościowy czas. Choć z uwagi na powtarzalność schematu przemieszczania się w czasie poznanych już wcześniej, stała się ona przewidywalna. Mnie to jednak zupełnie nie przeszkadzało. Tym bardziej że poznajemy również kolejne nieznane dotychczas zasady.
Warto wspomnieć również, że tym razem nie tylko klienci kawiarni dzielą się z nami swoimi przeżyciami, ale otwiera się przed nami także ktoś z jej obsługi. To sprawia, że wyjaśnia się wiele tajemnic, które już w pierwszej części bardzo mocno ciekawiły czytelnika. I muszę przyznać, że to właśnie ich wyjaśnienie spowodowało, że łza zakręciła mi się w oku.
Cykl ,,Zanim wystygnie kawa" dowodzi temu, że nie trzeba pisać obszernych tekstów, aby w ręce czytelników trafiła bardzo wartościowa i wciągająca książka, która zostanie z nimi na długo, jeśli tylko zasiądziemy do jej czytania z otwartym sercem.
[Zakup własny]
https://kocieczytanie.blogspot.com/2023/09/opowiesci-z-kawiarni-toshikazu-kawaguchi.html
Ciąg dalszy spotkań w kawiarni. Coś na plus? Poznajemy historie pracowników, wyjaśniają się niektóre zagadki, dostajemy czasami odpowiedź, jak dalej potoczyły się losy niektórych bohaterów z części pierwszej. Pojawiają się nowe możliwości "krzesełka". I postaci stają się nam troszkę bliższe, bo więcej się o nich dowiadujemy. Literacko tak samo bardzo przeciętnie i żadnych nowych wniosków. Takie sobie czytadełko.
Książka zachowuje klimat pierwszej części. Dowiadujemy się jeszcze więcej na temat bohaterów z kawiarni. Nie przeszkadza przeskok czasowy. Opowiadanie "matka i syn" jest zaczerpnięte z osobistych wspomnień autora. Przyjemna lektura na letni wieczór.
Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa. Światowy bestseller. Ponad milion sprzedanych...
Czwarta część bestsellerowej serii ,,Zanim wystygnie kawa"! Historie o pożegnaniach, rozstaniach i magicznej kawiarni Funiculi Funicula, którą otacza aura...
Przeczytane:2023-09-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023,
; Mała kawiarnia w Tokio znowu zaprasza gości na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa ;.
W drugiej części powrócimy do przeszłości z mężczyzną, aby mógł spotkać się ze zmarłym dwadzieścia lat temu przyjacielem którego okłamał wcześniej, pokiereszowany życiem rozmawia z matką, na której pogrzeb nie dotarł, spotkamy mężczyznę który jako dawny narzeczony nie dotarł na ślub by teraz spotkać się z dziewczyną, takiego który nigdy nie dał prezentu urodzinowego. Co oni mają ze sobą wspólnego?
Powieść która jest przesłaniem, daje do myślenia, pomimo groteski, wplatanych komicznych wątków, jest dla jednych ostatnią deską ratunku by naprawić swoje błędy, dać szansę by pozbyć się wyrzutów sumienia, wybaczeniem, spotkaniem po niewczasie, łez które koją, dają nadzieję na przyszłość. Książka cieniutka a tyle wartości zawiera, pięknie napisana, w lekkim tonie, z egzotycznym zacięciem, jest myślą dającą wiele do przeanalizowania, bo z kim chciałbyś się spotkać, przeprosić, wytłumaczyć, nawet spotkać by ujrzeć ostatni raz tę twarz, usłyszeć głos, posiedzieć w milczeniu, czy usłyszeć słowa które dają otuchę, nadzieje? Dwie części i tyle bohaterów, każda inna historia, jakże inteligenta, psotna, uparta, dążąca do celu, wartościowa, niesie wiarę, podnosi na duchu, jest niesamowita przez samo budujące napięcie, wchodzimy w inny wymiar, przenoszenia, ugładzenia, zrozumienia. Ile tutaj jest empatii, tolerancji, pomijając fakt nierealności ma się wrażenie że posiada moc sprawczą. Polecam każdemu kto chciałby poczytać literaturę piękną, ale poznać kawiarnię od kuchni, a że to międzynarodowy dzień kawy to ta powieść niech będzie kwintesencją smaku, elokwencją i aromatem, niech przeniesie nas w czasie i bycie byśmy mogli naprawić to czego dziś nie potrafimy. Książka pokazuje wszelkie tęsknoty, ból, cierpienie, nie rozwiązane sprawy, strach i lęk, pokazuje postacie które żyły w wyrzutach sumieniu, nie mogące iść do przodu poprzez te nierozwiązane sprawy, ale niesie nadzieje, wiarę w przyszłość, każda z nich pomimo iż spotkała się z osobą z przeszłości, ta sytuacja zmieniła jej podejście do życia. Mimo iż teraźniejszość pozostawiła ten sam obraz, nie zmienny, monotonny, to oni sami zmienili się w sobie, spostrzeganie świata, ludzi, akceptacji, empatii do innych, poglądy itp. rzeczy. Ukochałam tę dwie części, z pozoru dwie książeczki takie same, podobne, treścią, może i monotonią, ale trzeba się wczytać, ze zrozumieniem, pochwycić falę, moment i wszystko staje się jasne że każdy jest z tym, powiązane wątki, niby błahe, magiczna, wielowarstwowa, nieszablonowa a nawet nietuzinkowa. Polecam.