Clue to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. Clue to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie Perła nad idylliczną zatoką Skutebukta. Razem ze swoimi przyjaciółmi, Leo, Une i psem Egonem, odkrywa, że w szacownym pensjonacie, którego właścicielem i zarządcą jest jej ojciec, zatrzymało się kilku podejrzanych typów. Czy mają oni jakiś związek z mężczyzną, którego ciało woda wyrzuciła na pobliską plażę?
Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN:
Liczba stron: 160
Czas na kolejną zagadkę do rozwiązania.
Czy zastanawialiście się czym jest czas? Jak można zdefiniować to pojęcie, które towarzyszy nam codziennie? Niby proste, ale jednak nie da się dokładnie określić pojęcia czasu. W kolejnej części serii CLUE - ,,Zagadce Zegara Maltańskiego" Jorn Lier Horst stara się przybliżyć nam pojęcie czasu odwołując się do filozofa Aureliusza Augustyna. Młodzi detektywi znów mają zagadkę do rozwiązania, a czas ucieka...
,,Czasu nie można mieć albo nie mieć. Czas jest czymś, co się bierze. Z czego się korzysta."
Minęło kilka tygodni od rozwiązania ostatniej zagadki kryminalnej. Cecilia, Leo, Une i uparty pies Egon tym razem mają do rozwiązania zagadkę związaną z kradzieżą Zegara Maltańskiego ze sklepu jubilerskiego. Jeden ze złodziei właśnie uciekł z więzienia i młodzi detektywi podejrzewają, że ukrywa się w okolicy. Czy i tym razem uda im się znaleźć na tyle wskazówek, by rozwiązać zagadkę?
,,Zagadka Zegara Maltańskiego" to druga część kryminalnej serii dla młodzieży CLUE. Autor miał fenomenalny pomysł stworzyć taką serię, która jest jednocześnie pouczająca, ciekawa i przesycona tajemnicą. Zapewne zaciekawi niejednego młodego czytelnika, jak i również może oczarować starszych wyjadaczy. W ,,Zagadce Zegara Maltańskiego" mamy kolejną kryminalną sprawę do rozwiązania i razem z bohaterami zbieramy wskazówki, które mogą nas doprowadzić do rozwiązania i złapania sprawców kradzieży.
,,Czas zawsze posuwa nas do przodu. Nigdy do tyłu. I dlatego nie można nic zrobić później."
Autor zadbał o to, by czytelnik nie nudził się podczas czytania. Młodzi książkomaniacy są niezwykle wymagającymi czytelnikami, dlatego książki dedykowane głównie do nich muszą być wyjątkowe. Horst włożył w pisanie całe serce i pasję do kryminałów. Język i styl są na wysokim poziomie, a cała zagadka jest nieprzewidywalna. Akcja biegnie do przodu, nie zwalniając tempa do ostatniej strony. Fabuła jest dobrze dopracowana, przez co czytanie staje się jeszcze bardziej ekscytujące.
Bohaterów już znamy - ci pierwszoplanowi się nie zmieniają. Natomiast zmieniają się goście pensjonatu ,,Perła". Poznajemy bliżej niektóre postacie drugoplanowe, które wprowadzają jeszcze więcej tajemnicy.
W tej części, by rozwiązać zagadkę bohaterowie muszą zmierzyć się z pojęciem czasu. Każdy z nich zastanawia się nam swoją definicją i starają się dojść do takich samych wniosków jak filozof Św. Augustyn z Hippony. Dzięki temu czytelnicy mogą poznać trochę historii oraz zapoznać się z postacią filozofa. Krótki życiorys o nim znajduje się na końcu powieści.
Seria CLUE jest i ciekawa, i pouczająca. Myślę, że młode umysły chętnie będą chłonąć historię Cecilii, Leo, Une i Egona oraz poznawać najwybitniejszych filozofów na świecie. ,,Zagadkę Zegara Maltańskiego" polecam każdemu, nie tylko młodzieży, bo to naprawdę bardzo dobrze napisana książka, która wiele daje i pozostawia po sobie wyjątkowe książkowe wspomnienia.
William Wisting zostaje zawieszony w czynnościach w związku z podejrzeniem o fabrykowanie dowodów w głośnej sprawie zabójstwa Cecilii Linde. Teraz, 17...
CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący d rozwiązania zagadki...
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Zagadka zegara maltańskiego" Jørna Liera Horsta to powieść kryminalna dla młodzieży, która jest częścią cyklu Clue.
To nie jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Jørna Liera Horsta. Wcześniej czytałam jego powieści kryminalne, ale dla dorosłych. Serię Clue poznałam niedawno za sprawą "Zagadka salamandry". Książka ta tak mi się spodobała, że postanowiłam poznać cały cykl. Dlatego sięgnęłam po "Zagadkę zegara maltańskiego".
Głównymi bohaterami tego niezwykłego cyklu jest trójka przyjaciół z Norwegii - Cecilia, Leo i Une oraz jej pies Egon, którzy bawią się w detektywów.
Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie Perła nad idylliczną Zatoką Okrętów. Właścicielem i dyrektorem jest jej ojciec Alan W. Gaathe. Do niedawna pomagała mu żona Iselin. Jednak zeszłego lata matka Cecilii utonęła w niewyjaśnionych okolicznościach w pobliżu ich domu.
Leo Bast niedawno wprowadził się nad Zatokę Okrętów wraz z mamą Rebekką, po tym jak objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Jego rodzice Leo są rozwiedzeni. Jego tata jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.
Une Flaker to 12-letnia dziewczynka, która od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego w Zatoce Okrętów - razem z rodzicami i dwoma braćmi. Jej tata jest rybakiem, a mama miejscową nauczycielką.
Egon to pies Une. Jego imię wzięło się stąd, że ma rozbuchane ego, jest uparty i robi, co chce. Ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, choć niektórzy uważają, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.
Akcja rozgrywa się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie "Perła". Pensjonat ten zbudował prapradziadek Cecilii ponad 100 lat temu. Budynek przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie wykupili go rodzice Cecilii, którzy zaczęli wynajmować pokoje.
Tym razem tę sielankową scenerię zakłóca ucieczka Leviego Hildonena, niebezpiecznego więźnia, który przed laty mieszał w tej okolicy. Został skazany za napad na sklep jubilerski, z którego zrabował precjoza na kwotę ponad 30 milionów koron, w tym zegar maltański wart 5 milionów koron. Przed złapaniem przez policję, ukrył zrabowany łup, jednak nikt nie wie gdzie. Na domiar złego w pensjonacie zatrzymało się kilku podejrzanych typów, którzy interesują się zbiegiem. Cecilia, Leo, Une wraz ze swoim jej psem Egonem próbują na własną rękę odnaleźć ukryty skarb. Czy im się uda?
"Zagadka zegara maltańskiego" to powieść kryminalna dla młodzieży, która oprócz ciekawej intrygi, ma podbudowę filozoficzną. Aby rozwiązać zagadkę kryminalną, młodzi detektywi-amatorzy muszą nauczyć się myśleć jak Św. Augustyn z Hippony, który jak wielu przed nim zastanawiał się, czym jest czas. Czymże jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeżeli chce to wytłumaczyć komuś, kto o to pyta, już nie wiem. Pojęcie czasu przekracza ludzkie pojęcie. I dzięki tej wskazówce mogą zabrać się za śledztwo, które dotyczy zaginionego zegara.
Mali bohaterowie nie boją się śledzić podejrzanych i zwiedzać bunkry. I znowu są o krok przed policją, a nawet przestępcami. Być może można odnieść wrażenie, że akcja jest nieco naiwna, gdyż dzieci są sprytniejsze od dorosłych, ale to w końcu seria dla młodzieży.
W powieści nie brakuje nagłych zwrotów akcji, które diametralnie zmieniają punkt widzenia. Zakończenie jest zaskakujące i jeszcze bardziej zagadkowe, co daje możliwość kontynuacji. Polecam tę książkę miłośnikom młodzieżowych powieści kryminalnych oraz dzieciom w wieku od 10 lat.
Warto wspomnieć, że "Zagadka zegara maltańskiego" to druga część cyklu Clue. Następne to: "Zagadka salamandry", "Zagadka dna morskiego" i "Zagadka hien cmentarnych".
Tytuł serii nawiązuje do angielskiego słowa clue, które oznacza wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. Wyraz CLUE tworzą także pierwsze litery imion głównych bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona. Powieści te łączą bohaterowie i nawiązania do teorii największych myślicieli. Chętnie zapoznałabym się z całą serią.