Zagadka królowej myszy

Tom 3 cyklu Detektywi z Tajemniczej 5

Anka, Piotrek i Jaga (oczywiście razem ze szczurem Sherlockiem) trafiają do domu Olgi Boznańskiej w Krakowie. Z początku nic nie zapowiada zagadki kryminalnej, wkrótce się jednak okazuje, że słynny obraz malarki - ,,Dziewczynka z chryzantemami" - został skradziony i zastąpiony przez złodzieja kopią. Anka i Piotrek szybko ustalają, że podejrzanych jest tylko czworo: to dyrektor muzeum, woźna, sekretarz i studentka Akademii Sztuk Pięknych. Czy detektywi z Tajemniczej 5 rozwiążą tę sprawę jeszcze przed przybyciem policji?

Informacje dodatkowe o Zagadka królowej myszy:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-04-03
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Zagadka królowej myszy

Zagadka królowej myszy - opinie o książce

Licząc kolejno "Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka królowej myszy" to trzeci tom serii. Całe szczęście można je czytać oddzielnie.
Ta część powstała z zamiłowania autorki Marty Guzowskiej do trzech rzeczy: zagadek, pięknych obrazów i myszy. O ile lubię dwie pierwsze, to te trzecie jedynie w kreskówkach 😂
W najnowszej opowieści o Piotrku, Ance i Jagodzie nie zabraknie zagadek. Autorka ukryła w niej również zagadkę SPECJALNĄ. Jej odkrycie może okazać się nie takie łatwe, ponieważ fakty zostały pomieszane z literacka fikcją tak, by pasowały do historii.
Nie martwcie się. Jeśli nie uda się jej rozwiązać, to na końcu - w posłowiu oprócz przedstawienia sylwetki postaci, na której opiera się fabuła, znajdziecie wyjaśnienie tajemnicy.
Tym razem to nie byle jaka zagadka. Piotrek i Jaga razem ze szczurem Sherlockiem, mamą i Anką zwiedzają pracownię, będącą jednocześnie muzeum Olgi Boznańskiej w Krakowie. To jednak będzie niezwykła wycieczka. Okazuje się bowiem, że sławny obraz malarki 'Dziewczynka z chryzantemami" został skradziony i zastąpionych przez złodzieja kopią. Przyznam szczerze, iż nigdy nie słyszałam o malarce, ani ich obrazach, choć była podobno najwybitniejszą polską malarką. Detektywi z Tajemniczej 5 oczywiście będą próbować rozwikłać sprawę. Co wspólnego z ujawnieniem fałszerstwa mają myszy? W jaki sposób do rozwikłania zagadki przyczynił się szczur Scherlock? Dlaczego malarką była nazywana królową myszy? Musicie przeczytać ten tom, by się tego dowiedzieć. Po raz kolejny polecamy. Ja i syn.

Serię 'Detektywi z tajemniczej 5' Marta Guzowska stworzyła na życzenie swoich dzieci. Trzeci jej tom został utrzymany w kolorze zielonym - idealnym na wiosnę.

Królową myszy była określana Olga Boznańska, malarka urodzona w Krakowie, tworząca już w dzieciństwie. Była dość ekscentryczna, malowała głównie portrety, ubierała się bardzo staroświecko i była samotna. Kochała zwierzęta a myszy z własnej pracowni oswoiła. Jej prace można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie.

Mama zabrała Jagę i Piotrka oraz jego koleżankę Ankę do Krakowa, do pracowni w domu Olgi Boznańskiej. Dzieciaki potajemnie zabrały ze sobą szczura Sherlock'a, który odegrał ogromną rolę w odkryciu fałszerstwa. Okazało się bowiem, że obraz 'Dziewczynka z chryzantemami', który spadł ze ściany nie jest oryginałem a kopią! Dyrektor jest przerażony, woźna Jadwiga uważa to za niemożliwe, bo przecież w czasie otwarcia siedzi w sali i pilnuje. Ale w gronie podejrzanych są jeszcze dwie osoby: sekretarz Marcin oraz studentka ASP Magda, kopiująca autoportret malarki.

Zanim na miejsce dojedzie policja, śledztwo poprowadzą dzieciaki - Piotrek z Anką, przy niewielkim udziale Jagi. Czy uda im się po raz kolejny dotrzeć do prawdy? Czy odkryją kto ukradł oryginał obrazu? Na kogo wskażą tropy, motywy, kto miał sposobność, by to zrobić? Bardzo podobał mi się ich tok myślenia a kolejne wskazówki tylko utwierdzały mnie w przekonaniu, kto jest winny, choć niektóre sprawiały, że zaczynałam wątpić.... Tym razem już na początku prawidłowo wytypowałam złodzieja, zwracając uwagę na pewien detal...

Książeczka przekazuje młodemu czytelnikowi odrobinę wiedzy o malarstwie Olgi Boznańskiej, atrybutach malarza, które prezentuje Magda, zakresie obowiązków pracowników muzeum oraz wskazuje, jak powinni się zachowywać odwiedzający.
Interaktywny charakter pozycji sprawia, że odbiorcy jeszcze bardziej przeżywają ciekawą fabułę, wciągają się w losy bohaterów i starają się rozwikłać zagadkę. Ich wiedzę i właściwy lub nie tok myślenia sprawdzają pytania, które pojawiają się na zakończenie rozdziałów.

Podsumowując - "Zagadka królowej myszy" to intrygująca historia zaginionego oryginału obrazu, z doskonałą dedukcją, ciekawymi bohaterami, humorem oraz odrobiną wiedzy. Przeznaczona teoretycznie dla dzieci powyżej szóstego roku życia, jednak nawet dorośli będą się świetnie bawić. Polecam!

recenzja pochodzi z mojego bloga:

Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka grobu wampira
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka grobu wampira

Drugi tom serii detektywistycznej o młodych śledczych z Tajemniczej 5! Tydzień wśród poszukiwaczy skarbów? To będą najlepsze wakacje na świecie! Gdy wujek...

Zagadka zaginionej kamei
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Zagadka zaginionej kamei

Kiedy Anka spotyka w windzie Piotrka, jego małą siostrzyczkę Jagę i oswojonego szczura Sherlocka, nic nie zapowiada popołudnia pełnego wrażeń. Gdy jednak...

Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka