Starszy pan, naukowiec, wielki oryginał, podróżujący po świecie w poszukiwaniu skamielin, tym razem przywozi z podróży... dzidziusia, ocalałego z katastrofy morskiej. Następne wyprawy kończą się przywiezieniem jeszcze dwóch dziewczynek. W ten niecodzienny sposób osierocone dziewczynki zyskują przybranego ojca, który wyjeżdża w kolejną, tym razem wieloletnią wyprawę. Dziewczynki wcześnie rozumieją, że muszą pomóc w utrzymaniu domu i starają się jak mogą. Ich szlachetność i ambicja w połączeniu z pracowitością zostają nagrodzone. Każdą z nich czeka niezwykły los. Przedtem jednak przeżyją mnóstwo perypetii.
Pełna ciepłego humoru opowieść nie znanej jeszcze w Polsce, niezwykle popularnej na świecie, angielskiej autorki książek dla dziewcząt. Powieść ciągle wznawiana, doczekała się ekranizacji.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Rytm
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: Ballet shoes
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Ewa Fiszer
Przeczytane:2021-03-14,
Recenzja książki Noel Stratfeild „Zaczarowane baletki”
„Zaczarowane baletki” Noel Stratfeild to świetna lektura dla dzieci i dorosłych. Dziam, zwariowany profesor, podróżnik i kolekcjoner skamielin przywozi do domu w rocznych odstępach niemowlęta.
Paulinką, Pietrowną i Pusią ma się opiekować jego stryjeczna wnuczka Sylwia i jak w każdym dobrym angielskim domu Niania.
Dziewczynki rosną, mimo kłopotów finansowych Kunki, w bardzo przyjaznej atmosferze. Czyni ona wszystko, by podopieczne dobrze się odżywiały i były odpowiednio ubrane. By sprostać zadaniu wynajmuje pokoje lokatorom, którzy rozumiejąc finansowe niedostatki włączają się w proces edukacji i wychowania. W tym domu otwarcie mówi się o brakach finansowych, dlatego dziewczynki chcą, by zarobione w wieku 12 lat pieniądze wspomogły domowy budżet.
Panienki Fosyl są bardzo ambitne. Chociaż nie łączą je więzy krwi zachowują się jak siostry. Przyjmują nazwisko Fosyl i ślubują „zrobić wszystko, by nikt nie powiedział, że zawdzięczają je jakimś dziadkom.” Ambicje dziewcząt zostają zrealizowane. Paulinka zostaje aktorką. Pietrowna zapewne będzie doskonałym lotnikiem, a Pusia wielką baletnicą.
Uczestnicząc w życiu codziennym panienek Fosyl widzimy jak ważna jest atmosfera w domu rodzinnym. Wzajemne zrozumienie i życzliwość. Wspaniałomyślność i miłość pokazują, że problemy można przezwyciężyć, bo wszystko zależy od nas.
Ta wzruszająca powieść pokazuje jak ważne są marzenia i ich realizacja, bo tak naprawdę zmartwienia i sukcesy kształtują ambitne i twórcze osoby.
Jestem przekonana że po „Zaczarowane baletki” sięgną nie tylko dzieci ale i dorośli. Wrażliwi na sztukę zainteresują się stroną graficzną książki. Wydawnictwo Dwie Siostry zadbało o oryginalne rysunki, z pierwszego, angielskiego wydania. Ilustracje czarną kreską Ruth Gervis pozwalają uruchomić wyobraźnie, a także odszukać ilustrowany fragment. Warto po tę książkę sięgnąć. Satysfakcja wielka. Joanna Mazurek - Śmieja