Klasyczna powieść o siostrzeństwie, balecie i poszukiwaniu własnej drogi - pierwsze polskie wydanie z oryginalnymi ilustracjami!
Londyn, lata 30. XX wieku. Pewnego dnia profesor Brown, ekscentryczny kolekcjoner skamielin, przywozi z podróży niemowlę cudem ocalałe z katastrofy morskiej i oddaje je pod opiekę swojej wnuczce. Rok później pojawia się w domu z następną dziewczynką - córką Rosjan, którzy uciekli z kraju przed rewolucjonistami i wkrótce potem zmarli. Trzecią, osieroconą przez ojca Pusię, przysyła przez posłańca - a potem wyrusza w kolejną długą podróż.
Mijają lata, dzieci rosną, profesor nie wraca. Wkrótce staje się jasne, że dziewczynki będą musiały pomóc w utrzymaniu domu. Szansą na zdobycie zawodu jest szkoła baletowa.
Ale szybko okazuje się, że świat tańca nie jest sprawiedliwy, a niektóre dziewczynki od baletu wolą samochody i samoloty. Jak przybrane siostry poradzą sobie z wyzwaniami, które niosą ze sobą szkoła, scena i życie?
,,Zaczarowane baletki" doczekały się licznych wznowień i przekładów, a także ekranizacji (w jednej z głównych ról wystąpiła Emma Watson).
Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2019-09-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 264
Tytuł oryginału: Ballet shoes
Starszy pan, naukowiec, wielki oryginał, podróżujący po świecie w poszukiwaniu skamielin, tym razem przywozi z podróży... dzidziusia, ocalałego...
Przeczytane:2021-03-14,
Recenzja książki Noel Stratfeild „Zaczarowane baletki”
„Zaczarowane baletki” Noel Stratfeild to świetna lektura dla dzieci i dorosłych. Dziam, zwariowany profesor, podróżnik i kolekcjoner skamielin przywozi do domu w rocznych odstępach niemowlęta.
Paulinką, Pietrowną i Pusią ma się opiekować jego stryjeczna wnuczka Sylwia i jak w każdym dobrym angielskim domu Niania.
Dziewczynki rosną, mimo kłopotów finansowych Kunki, w bardzo przyjaznej atmosferze. Czyni ona wszystko, by podopieczne dobrze się odżywiały i były odpowiednio ubrane. By sprostać zadaniu wynajmuje pokoje lokatorom, którzy rozumiejąc finansowe niedostatki włączają się w proces edukacji i wychowania. W tym domu otwarcie mówi się o brakach finansowych, dlatego dziewczynki chcą, by zarobione w wieku 12 lat pieniądze wspomogły domowy budżet.
Panienki Fosyl są bardzo ambitne. Chociaż nie łączą je więzy krwi zachowują się jak siostry. Przyjmują nazwisko Fosyl i ślubują „zrobić wszystko, by nikt nie powiedział, że zawdzięczają je jakimś dziadkom.” Ambicje dziewcząt zostają zrealizowane. Paulinka zostaje aktorką. Pietrowna zapewne będzie doskonałym lotnikiem, a Pusia wielką baletnicą.
Uczestnicząc w życiu codziennym panienek Fosyl widzimy jak ważna jest atmosfera w domu rodzinnym. Wzajemne zrozumienie i życzliwość. Wspaniałomyślność i miłość pokazują, że problemy można przezwyciężyć, bo wszystko zależy od nas.
Ta wzruszająca powieść pokazuje jak ważne są marzenia i ich realizacja, bo tak naprawdę zmartwienia i sukcesy kształtują ambitne i twórcze osoby.
Jestem przekonana że po „Zaczarowane baletki” sięgną nie tylko dzieci ale i dorośli. Wrażliwi na sztukę zainteresują się stroną graficzną książki. Wydawnictwo Dwie Siostry zadbało o oryginalne rysunki, z pierwszego, angielskiego wydania. Ilustracje czarną kreską Ruth Gervis pozwalają uruchomić wyobraźnie, a także odszukać ilustrowany fragment. Warto po tę książkę sięgnąć. Satysfakcja wielka. Joanna Mazurek - Śmieja