"To głównie wychowanie decyduje o tym, czy wrażliwość będzie zaletą, czy też źródłem lęku."
prof. Elaine Aron

Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich dzieci. Urodziły się z bardzo czułym i szybko reagującym układem nerwowym, co niesie za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Takie dzieci cechują się kreatywnością, intuicją, zaskakującą mądrością i empatią, ale jednocześnie niezwykle łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców, nagłymi zmianami, krytyką bądź nieszczęściami innych. W zależności od temperamentu niektóre wysoko wrażliwe dzieci są aktywne, emocjonalne i wymagające, inne zaś są spokojne i skryte oraz nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Wszystkie jednak muszą być wychowywane ze zrozumieniem, aby mogły poznać swoją wyjątkowość i nauczyć się czerpać z niej korzyści w dorosłym życiu.

Niestety błędy wychowawcze dorosłych – wynikające z niezrozumienia i niewiedzy – łatwo mogą doprowadzić do wielu poważnych i negatywnych skutków, z którymi dziecku będzie niezwykle trudno sobie poradzić. Z takimi sytuacjami bardzo często spotykała się w swojej pracy Elaine Aron i dlatego – jako wybitna specjalistka i pionierka tej dziedziny – napisała praktyczny poradnik, który pomoże rodzicom, nauczycielom i opiekunom:

• zrozumieć wysoko wrażliwe dziecko i jego potrzeby;
• poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z wychowywaniem takiego dziecka;
• wprowadzić w życie cztery podstawowe zasady mądrego i skutecznego rodzicielstwa;
• pomóc wysoko wrażliwemu dziecku funkcjonować w mało wrażliwym, a bardzo przytłaczającym świecie;
• zadbać o to, by nauka i kontakty z rówieśnikami sprawiały dziecku radość, a nie stanowiły źródło stresu;
• przystosować dziecko do zmian i radzenia sobie z nadmiernym pobudzeniem;
• uświadomić dziecku, że wysoka wrażliwość jest darem, a nie ograniczeniem;
• wychować dziecko na szczęśliwego, zdrowego i silnego – wysoko wrażliwego – dorosłego.

Informacje dodatkowe o Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?:

Wydawnictwo: GWP
Data wydania: 2017-10-25
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: The Highly Sensitive Child: Helping Our Children Thrive When The World Overwhelms Them
Tłumaczenie: Anna Sawicka-Chrapkowicz

Kup książkę Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?

Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie? - opinie o książce

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2024-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - 60 książek w 2024 roku,

Będąc rodzicem wielokrotnie zastanawiamy się, czy to nam brakuje kompetencji, czy to nauczyciel się uwziął, a może naprawdę mamy "złe" dziecko? Kiedy dostrzegamy, że nasze dziecko jest całkowicie normalne, one po prostu czuje bardziej, widzi bardziej, słyszy bardziej i bardziej wyraża siebie. I absolutnie nie ma w tym nic złego! A to dzisiejszy system szkolnictwa narzuca normy w których można myśleć, robić i czuć tylko w jeden słuszny sposób - dostrzegamy okrutną walkę naszego dziecka. O ile jeszcze ją dostrzeżemy i staniemy w niej razem z nim, możemy sobie pogratulować. Gorzej jeśli przegapiliśmy moment w którym dało się coś jeszcze zrobić. Nigdy nie zapomnę walki mojego syna, o normalność, o szacunek. Poziom uwag jakie otrzymywał w szkole mówił sam za siebie:

"Uczeń wyrażał negatywne emocje wzrokiem"

"Uczeń odmówił udziału w zabawie pomimo, że wcześniej nikt nie chciał być z nim w grupie"

Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że mam wysoko wrażliwe dziecko. Ale wyciągnęłam go, uwierzyłam swojemu dziecku. Na książkę trafiłam dokładnie rok po tych wydarzeniach i przyznam, że otworzyła mi oczy na wiele rzeczy. Sporo mi wyjaśniła, utwierdziła w tym że słusznie podjęłam działania, ale też, jak dużo jeszcze przed nami. Polecam z całego serca wszystkim rodzicom dzieci, którym przypięto łatkę "trudnych".

Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza
Elaine N. Aron0
Okładka ksiązki - Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza

Czy jesteś wrażliwcem? Większość z nas od czasu do czasu odczuwa przytłoczenie światem swoich emocji, jednak osoby, o których mowa, żyją tak na co dzień...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung