Wybór Renaty

Ocena: 5.5 (2 głosów)

W pewien majowy poranek Renata uświadamia sobie, że nie jest już młoda. Zajęta pracą na uczelni i uwikłana w toksyczną relację z matką, wpadła w sidła samotności i monotonnego życia. Ma żal do siebie za niespełnione marzenia i stracone lata młodości.

Z odrętwienia wyrywa ją nieoczekiwane uczucie do znacznie młodszego mężczyzny. Renata oddaje się namiętności, a jednocześnie walczy z wewnętrznym chaosem, próbując odkryć, kim jest i czego tak naprawdę pragnie. Pewnego dnia wszystko się komplikuje jeszcze bardziej ...

Co jest miłością, a co antidotum na zranione przed laty serce? Czy dla kobiety mężczyzna jest warunkiem szczęścia i poczucia wartości?

Marzena Orczyk-Wiczkowska kreśli portret osoby, która próbuje uwolnić się z rodzinnych przekonań i żyć swoim życiem. To historia o zrozumieniu, wybaczaniu i dawaniu sobie prawa do szczęścia.

Edycja książki z dużym, wygodnym drukiem.

Informacje dodatkowe o Wybór Renaty:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2024-07-12
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788367813495
Liczba stron: 360

Tagi: Proza literacka Literatura obyczajowo-rodzinna

więcej

Kup książkę Wybór Renaty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wybór Renaty - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2024-09-01,

"Wybór Renaty" jest to powieść obyczajowa, którą objęłam swoim patronatem z mocnym przesłaniem dla wielu kobiet.
Jest kilka powodów dlaczego to zrobiłam.
Przede wszystkim lubię pióro autorki oraz historie przez nią tworzone.
Kolejna rzecz to mądrości i przesłania płynące z fabuły.
Należy również wspomnieć o inicjatywie wydawnictwa, którą bardzo cenię i chętnie wspieram czyli wersja z większymi literami.
Wiem jak wielkim ułatwieniem jest to dla osób słabowidzących.

Pewnego majowego poranka Renata uświadamia sobie, że nie jest już młoda.
Ciągle zajęta pracą na uczelni, a w życiu prywatnym uwikłana w toksyczną relacje z matką ma żal do siebie o stracone lata i niespełnione marzenia.
Wszystko zmienia się, gdy poznaje dużo młodszego mężczyznę.
Renata jest szczęśliwa. Jednak pewnego dnia wszystko się komplikuje...
Czy dla kobiety mężczyzna jest warunkiem szczęścia i poczucia wartości?
"Wybór Renaty" to powieść obyczajowa z mocnym przesłaniem dla wielu kobiet.
Na przykładzie bohaterki autorka w rewelacyjny sposób pokazała jak bardzo może być toksyczna relacja z matką, która zamiast wspierać jest w stanie zniszczyć.
Jednocześnie pokazuje obraz kobiety, która musi wybierać pomiędzy szczęściem, a tym co powiedzą inni.
Czy to jest ważne? Kogo to obchodzi?
Uważam, że jesteśmy tak krótko na tym świecie, że powinniśmy żyć tak, aby być szczęśliwym i nie patrzeć na to co powiedzą inni.
To historia o tym, że warto żyć swoim życiem, nie dać się presji otoczenia, żyć według własnych przekonać, w zgodzie ze sobą samym, ale też jest to historia o wybaczaniu.
Mam nadzieję, że te kilka argumentów przekonało was o tym, że warto zatopić się w tej historii.
Pamiętajmy, że każda z nas zasługuje, by być szczęśliwą.

Link do opinii

"Milczenie, jedyny możliwy koniec wszystkich opowieści".


Lektura tej książki skłania nie tylko do przemyśleń w temacie przemijania i kobiecej natury, ale także, ku mojemu zaskoczeniu, do sprawdzenia zawartości własnej torebki. "Wybór Renaty" to bowiem wielowymiarowa historia o końcu i początku, o szczęściu i nieszczęściu, o rodzinnym dziedzictwie i przeszłości. Historia, którą wyróżnia nietuzinkowy i przede wszystkim bezcenny narrator.

Marzena Orczyk-Wiczkowska to absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Pisarka i poetka, laureatka wielu konkursów literackich, współzałożycielka Dąbrowskiej Brygady Poetyckiej. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, na co dzień pracując jako psycholog. Pasjonuje ją lokalna historia.

Renata dobiega pięćdziesiątki i pewnego dnia w drodze do pracy na uczelnię uzmysławia sobie, że jej młodość nieodwołanie minęła. Rozmowa dwójki studentów staje się dla niej pewnym punktem zwrotnym w życiowej drodze. Kobieta zdając sobie sprawę z utraconych szans, wdaje się w romans ze znacznie młodszym od siebie mężczyzną. Walcząc z samą sobą, a także trwając w toksycznej relacji ze swoją matką, Renata dokonuje różnorakich wyborów.

"Wybór Renaty" to napisana w dobrym stylu i przede wszystkim wzbogacająca psychologicznie propozycja czytelnicza w szczególności dla dojrzałych kobiet, które doskonale odnajdą się w roli głównej bohaterki. Marzena Orczyk-Wiczkowska kreśląc bowiem jej postać, dość głęboko weszła w psychikę kobiety, która mierzy się z przemijaniem rozumianym dość wielowymiarowo. Kreacja Renaty nazwanej "menopauzalnym eksponatem" pokazuje w pełni, z jakimi dylematami na poziomie własnego jestestwa boryka się współczesna kobieta wkraczająca w półwiecze swojego życia. I ta warstwa okazuje się niezwykle przenikliwa, bo dotyka na wskroś fundamentalnych aspektów naszego istnienia.

Marzena Orczyk-Wiczkowska w swojej książce dotyka także coraz częściej poruszanego w literaturze tematu, jakim jest związek starszej kobiety z młodszym mężczyzną. Autorka dodając także nieco pikanterii tej relacji, poprzez fakt, że partner Renaty jest równocześnie jej studentem, wkracza na pole moralności i etyki zawodowej. Cały ten wątek ukazujący pewne społeczne tabu, doskonale się mającą w naszym kraju "przeklętą dulszczyznę", jest dość mocno nieprzewidywalny i co najważniejsze, dobitnie obrazuje to, jak sami potrafimy odmawiać sobie prawa szczęścia.

Podczas lektury tej powieści niewątpliwie uwagę zwraca dość nietuzinkowa postać narratora pierwszoosobowego, który pojawia się co jakiś czas obok klasycznej narracji trzecioosobowej. Tożsamość owego kogoś okazuje się dość mocno osobliwa, a jego wnioski wynikające z obserwacji ludzkiej natury, niezwykle trafne. Muszę przyznać, że pomysł na taką narrację to coś, z czym jeszcze się nie spotkałam i co z pewnością na długo zapamiętam.

"Wybór Renaty" to książka, której lektura niesie ze sobą wiele pytań natury egzystencjalnej. Pytań o ludzką naturę, o miłość i o szczęście. Pytań dotykających kwestii fundamentalnej naszego istnienia, czyli korzenia, które definiuje i określa to, jacy jesteśmy w dorosłym życiu. Nie znajdziecie w tej powieści wartkiej akcji i fabuły zaskakującej na każdym kroku. Znajdziecie za to bohaterkę wzbudzającą ambiwalentne uczucia i jej wybory, z którymi po części każdy z nas może się utożsamiać.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2024-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 2024,
Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa
Przeczytane:2024-07-22, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Basiula
Marzena Orczyk-Wiczkowska0
Okładka ksiązki - Basiula

Policjantka Barbara Raszewska wyjeżdża na letnisko Basiula z tajną misją. Odgrywając rolę letniczki, tropi sprawcę kradzieży dokonanych na terenie wczasowiska...

Ostatni cud
Marzena Orczyk-Wiczkowska0
Okładka ksiązki - Ostatni cud

Strzemieszyce Wielkie to miejsce, gdzie wszystko może się wydarzyć. Tutaj mieszkają Jolanta i Janusz Łapkowie, małżeństwo pięćdziesięciolatków....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy