Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi

Ocena: 5 (1 głosów)

Lepszy pijący mąż niż żaden.

To ja jestem winna, że nadużywa alkoholu. Gdybym była lepszą żoną, przestałby pić.

Muszę wszystko znieść i wytrzymać, bo dzieci powinny mieć matkę.

Gdy mój syn mi obiecuje, że więcej nie będzie ćpać, wierzę mu i odpuszczam. Do kolejnego razu...

Kiedy rodzice pili, byłam odpowiedzialna za swoje młodsze rodzeństwo. To przecież naturalne, że o rodzinę trzeba dbać w każdej sytuacji.

To jedne z najczęstszych przekonań osób współuzależnionych. Jeśli choć jedno kojarzy ci się z własną sytuacją, koniecznie musisz przeczytać tę książkę.

Bliskimi osób uzależnionych, którzy postanawiają odwiedzić terapeutę, kierują przede wszystkim rozpacz, złość i lęk. Najczęściej ludzie przychodzą po pomoc, radę i wsparcie w konfrontacji z chorobą, na którą nie mają wpływu. Tymczasem jedyne, co można zrobić, to zawalczyć o siebie.

Niewiele jest narzędzi, które pozwolą realnie wpłynąć na uzależnienie bliskiej ci osoby. Jednak jest sporo takich, dzięki którym uzyskasz wpływ na własne życie. Autorka przedstawia ćwiczenia praktykowane podczas sesji terapeutycznych. Poznasz profesjonalne, przystępne informacje z konkretnymi poradami, które z łatwością będziesz mógł sam zastosować i w końcu zacząć żyć tak, jak chcesz.

Joanna Flis, specjalista psychoterapii uzależnień, zapewnia bezpieczną przestrzeń, w której zajmiesz się przede wszystkim sobą i wszystkimi aspektami swojej relacji z osobą uzależnioną. To jedyny sposób, aby przerwać ciąg nieudanych prób i wygrać walkę, którą toczysz być może od lat.

Informacje dodatkowe o Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-03-09
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788324063819
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty bóg

więcej

Kup książkę Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi - opinie o książce

Joanna Flis wyszła na przeciw oczekiwaniom dzisiejszych czasów i stworzyła uniwersalny poradnik Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi. Obecnie wkoło jest mnóstwo osób uzależnionych, czy to od alkoholu, hazardu, pracy, narkotyków czy wirtualnego świata. Nie sposób wymieniać teraz wszystkie możliwe uzależniające używki, wystarczy, że mamy świadomość, że one są obecne i niszczą rodziny, relacje, życie zawodowe. I że spróbujemy zrozumieć, czym jest uzależnienie i jak możemy pomóc osobom uzależnionym. Oczywiście nie jest to łatwe zagadnienie, często cierpią nie tylko osoby dotknięte tą chorobą, ale również ich bliscy, znajomi, przyjaciele – osoby będące współuzależnionymi.

Autorka na początku uzmysławia nam czym jest uzależnienie, nie odnosząc się do jednego wybranego nałogu, ale w bardzo ogólny sposób – uniwersalny, co sprawia, że jej słowa można odnieść do różnych uzależnień. Ważne jest zrozumienie mechanizmu, sposobu myślenia uzależnionego, aby spróbować go zrozumieć i określić granice pomocy.

Po tej lekturze zdajemy sobie sprawę, że pomocy wymaga nie tylko uzależniony, ale również współuzależniony. To taka osoba często rezygnuje ze swojego szczęścia, odkłada w bliżej nieokreśloną przyszłość swoje marzenia i cele. Targa nią ból i rozpacz, bezsilność staje się trudną i smutną codziennością. Takie osoby potrzebują pomocy specjalisty, uważam że same nie są w stanie sobie poradzić z takim ciężarem. Nie tylko nie wiedzą często jak, ale nie mają odpowiedniej siły i motywacji do zmiany. Wizyta u terapeuty pozwala inaczej spojrzeć na uzależnionego, jego postępowanie i często wykorzystywanie bliskich. Pozwala zawalczyć o siebie, daje niezwykły bodziec do zmiany swojego życia i ustalenia granic, które należy konsekwentnie bronić. Czy pójście na terapię jest czymś złym? Czy to wstyd? Może oznaka bezsilności? A może jest znakiem odwagi i odpowiedzialności?

„Milcząc, zostawia się hipopotama w spokoju. Nie zaczepia się go. Elementem tego milczenia jest udawanie, że wszystko jest w porządku”.

Autorka pokazuje jak wygląda rodzina, w której jest osoba ogarnięta nałogiem, jak wyglądają relacje rodzinne w takim otoczeniu, jaką rolę, każdy ma do odegrania w takiej rodzinie. Co należy robić, aby pomóc w walce z nałogiem i czego trzeba się zdecydowanie wystrzegać. Otrzymujemy praktyczne wskazówki i rady, liczne zadania do wykonania, które mają nas wesprzeć nie tylko w walce z nałogowcem, ale pomóc dążyć do poprawy naszego życia, rozwoju osobistego i pełniejszego szczęścia. Warto w wolnej i spokojnej chwili sięgnąć spróbować odpowiedzieć na pytania, które autorka zadaje nam na kartach tego poradnika. Od razu przyznam, że pytania i może są proste, ale odpowiedzi nie są oczywiste i ich udzielenie na pewno wymaga zastanowienia i określenia się, wskazania swojego miejsca w życiu osoby uzależnionej. Jedno jest pewne, zestaw narzędzi, które wskazuje autorka zdecydowanie pomoże w tej nieustannej codziennej walce, pomoże pozbyć się leku i smutku, i napełni serca nadzieją i optymizmem. A to milowy krok ku pełni szczęśliwszego życia, do którego każdy ma prawo, niezależnie, w jakiej żyje rodzinie i relacjach.

„Uzależnienie to choroba „zamkniętych oczu i uszu ...”.

Pozycja godna uwagi, nawet dla osób, które nie mają w swoim otoczeniu osób uzależnionych. Warto być przygotowanym na różne życiowe sytuacje, nigdy nie wiadomo, co przyniesie kolejny dzień.

Dla osób współuzależnionych to dziennik, który powinny mieć zawsze blisko i do niego wracać, zwłaszcza, jeżeli są na drodze pomocy bliskim w pokonywaniu nałogów.

Link do opinii
Inne książki autora
Madame Monday - po dorosłemu
Joanna Flis0
Okładka ksiązki - Madame Monday - po dorosłemu

Rozwój osobisty, wewnętrzne dziecko, syndrom DDD, asertywność... Tyle się tych samopomocowych rzeczy nasłuchaliśmy i naczytaliśmy, a jednak wciąż nie wiemy...

Co ze mną nie tak? O życiu w dysfunkcyjnym domu, środowisku, w Polsce i o tym, jak sobie z tym (nie)radzimy.
Joanna Flis0
Okładka ksiązki - Co ze mną nie tak? O życiu w dysfunkcyjnym domu, środowisku, w Polsce i o tym, jak sobie z tym (nie)radzimy.

Co jest ze mną nie tak, jak sobie z tym poradzić i mieć wystarczająco dobre życie? "Co ze mną nie tak?" to pytanie, które terapeutka Joanna Flis często...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy