Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę

Ocena: 4 (1 głosów)
„Osiemnastoletni Wolfram został powołany do wojska – raczej wbrew swojej woli – i jako żołnierz Wehrmachtu udał się do Rosji, Normandii, Wielkiej Brytanii i do Ameryki.
Jego historia nie przedstawia brawurowych popisów na polu bitwy ani też nie opowiada o bohaterskim oporze. Jest po prostu relacją o tym, jak młody oryginał i artysta – którego jedyną pasją są rzeźba i malarstwo – uwięziony zostaje w koszmarze, na który nie ma żadnego wpływu”

(fragment Epilogu).

"Wolfram – chłopiec, który poszedł na wojnę", podobnie jak poprzednie książki Miltona, jest przykładem literatury faktu. Tym razem autor opowiada historię… swojego teścia, który dzieciństwo i młodość spędził w hitlerowskich Niemczech.

Informacje dodatkowe o Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2013-04-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7392-415-4
Liczba stron: 300

więcej

Kup książkę Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wolfram, chłopiec, który poszedł na wojnę - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
"Wolfram" to nie tylko biografia teścia autora, to również historia II wojny światowej i tego, co do niej doprowadziło: dojście Hitlera do władzy, pożar Reichstagu, rosnąca przewaga polityczna NSDAP, prześladowania Żydów i komunistów, stopniowe, coraz większe ingerencje w życie ludności, wreszcie aneksja Austrii, rozbiór Czechosłowacji i rozpoczęcie wojny. Na tle takich wydarzeń dorastał utalentowany plastycznie Wolfram, razem z całą rodziną próbujący przeżyć w zabijającym indywidualizm systemie, wtrącającym się w każdy aspekt życia narodu. Powołany do wojska w 1942 roku miał okazję przejechać Europę od Krymu po Normandię, a potem, w niewoli, sporą część Stanów Zjednoczonych. Niezła książka, chociaż napisana dość sucho, ale w sposób prosty i jasny przybliżająca lata trzydzieste XX wieku i ukazująca wojnę widzianą oczami Niemca, który takich brutalnych rozwiązań nie popierał i czuł się do udziału w niej przymuszony. "Wolfram" ma, przez dobrze opisane tło historyczne, sporą wartość poznawczą i jest ładnym kawałkiem wspomnień o czasach trudnych i wymagających dużego hartu ducha, by zachować życie i godność.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-07-27, 52 książki 2013, Mam,
Bohaterem książki stał się Wolfram, teść autora. Ojciec był malarzem, nie przelewało im się w domu. Mężczyzna dorabiał sprzedażą swoich prac. Wolfram urodził się w 1924 roku, najgorszym okresie w dziejach Niemiec. Chciał wziąć udział w wojnie, jednak władze nie wyraziły na to zgody. Mógł tylko malować widoki zniszczeń. Z czasem jednak brał udział w licznych walkach, które odcisnęły piętno na jego przyszłym życiu. Bo czyż wojna jest czymś naturalnym i normalnym? Książkę wciągnęła mnie już od pierwszych stron, bardzo mi się spodobała. Jest to pozycja autobiograficzna. Wszystkie treści zostały wypowiedziane przez głównego bohatera, o czym mogliśmy dowiedzieć się z przedmowy. Pozycja niezwykle trudna, jednak jakże ważna. Pozwoliła nam spojrzeć na obraz wojny oczami Niemców. Powieści wojenne są bardzo trudne ze względu na opisywaną treść. Spotykamy się z licznym cierpieniem, śmiercią, obozami koncentracyjnymi. Taki los ludzie sami sobie zgotowali. Powinniśmy się cieszyć i być wdzięczni, że nie dane jest nam żyć w tych strasznych czasach! ,,Wolfram. Chłopiec, który poszedł na wojnę" Gilesa Miltona to już któraś z kolei warta uwagi książka, którą należy przeczytać, aby samemu wyrobić sobie opinię o tamtym okresie!
Link do opinii
Inne książki autora
Nos Edwarda Trencoma
Giles Milton0
Okładka ksiązki - Nos Edwarda Trencoma

Rok 1969. Edward Trencom, właściciel słynnego londyńskiego sklepu z serami, wiedzie ustabilizowany, spokojny żywot. Przez zabytkowy sklep raz po raz przeciąga...

Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych
Giles Milton0
Okładka ksiązki - Ministerstwo niedżentelmeńskich działań wojennych

Sześciu dżentelmenów i jeden cel - zniszczenie machiny wojennej Hitlera. Wiosną 1939 roku powołano w Londynie do życia ściśle tajną organizację:...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy