Wojna świrów

Ocena: 5 (1 głosów)
Inne wydania:

Co wspólnego mają ze sobą leśmianowski Dusiołek, megalomański pisarz Roger oraz dysponująca zabójczym głosem piosenkarka Mirella? Czy światem rządzi przypadek, czy raczej spisek? I kto dybie na życie najdziwniejszych mieszkańców Krakowa?
Czarny humor, barwni bohaterowie, celne opisy i pomysły rodem z kosmosu!

Informacje dodatkowe o Wojna świrów:

Wydawnictwo: Dlaczemu
Data wydania: 2023-12-07
Kategoria: Horror
ISBN: 1435449411
Liczba stron: 217
Język oryginału: polski

Tagi: bizarro fiction Horrory współczesne

więcej

Kup książkę Wojna świrów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wojna świrów - opinie o książce

Błogosławiony Mastertonie dopomóż, czyli rzecz o psychofanach

Tego dokładnie było mi trzeba. Ta książka ewidentnie – nie ważcie się zaprzeczać! - powstała specjalnie dla mnie! Absurd i groza, to moje największe namiętności. A właśnie one, stanowią filary „Wojny świrów”.

Powieść zaczyna się niewinnie, o ile niewinna może być opowieść heteryka udającego dla pieniędzy homoseksualistę, który – cóż za złośliwy chichot losu - zakochuje się w spotkanej gejowskim klubie dziewczynie, która okazuje się być jakby mężczyzną, ale jednak nie. I niech wam się nie wydaje, że jeśli przyszła wam w tym momencie do głowy Conchita Wurst, to znaleźliście rozwiązanie tej łamigłówki. Ani Kyrcz, ani Kain nie zadowolili by się tak prostym rozwiązaniem. Wykreowany przez nich świat jest o wiele bardziej zakręcony i porąbany. Jeśli więc wydaje się wam, że nadążacie – porzućcie złudzenia.

I wierzcie mi, niczego wam jeszcze o tej książce nie zdradziłam.

Trzeba jednak przyznać, że ów „miłosny” fikołek myślowy, to dosyć wysoki próg wejścia – nawet ja, zagłębiając się w tę historię, miałam głupią minę, gdy brwi przeorały mi czoło w niemym grymasie zdziwienia. Zdradzę wam jednak, że ów zabieg jest jak najbardziej celowy, bo jeśli nie odpadniecie po tym malowniczym wstępie, to znaczy, że macie wystarczający poziom tolerancji na niedorzeczne wygibasy fabularne i będziecie ich natężeniem, zachwyceni. Tak samo jak ja.

Po wspomnianej już miłosnej rozgrzewce i uwikłanej w nią nieszczęśliwej parze, przychodzi czas na kolejnych bohaterów, m.in. uwielbiającego ciasteczka, masażystę, pozostające w wyjątkowo niezdrowej relacji rodzeństwo, a także pisarza, o diabelnie rozbuchanym ego. Pozornie są nudni i nijacy, pozornie nic ich nie łączy. A jednak mają swoje tajemnice i należą do tajnego klubu. Żadna to na szczęście Liga Sprawiedliwych ani X- meni – mogliby im co najwyżej czyścić podeszwy butów. Bliżej im raczej do przypadkowej zbieraniny przegrywów o niekoniecznie krystalicznej moralności. Ich do bólu przeciętne żywota, przedstawione z parodystycznym zacięciem, zaczynają wisieć na włosku, gdy za cel obiera ich sobie owładnięty artystycznym szałem świr. Jednym zdaniem: z dnia na dzień, zaczynają mieć przerąbane, jak Pinokio w krainie korników.

Jak na bizarro shlasher (chociaż to pierwsze zdecydowanie przyćmiewa to drugie) przystało, ze strony na stronę akcja nabiera rozpędu, by po chwili pędzić z impetem ku szczytom absurdu - na literacki Mont Blanc niedorzeczności. „Wojna świrów”, to również, bez dwóch zdań, brawurowa, napisana z nerwem parodia. A jak to z parodią bywa ma nas omotać i uwieść, nie tylko tym, co stanowi oczywistą rozrywkę, ale także tym, co pod spodem. Bo tak, oj tak, jest tutaj drugie dno i możliwość zabawy interpretacyjnej. To tekst mocno autoironiczny, o naszym grozowym grajdołku, o akcie tworzenia, mało szlachetnym szaleństwie, o konsumpcji kultury – tak pulpy, jak i patosu – a także o tym, co z tej konsumpcji może wynikać. I jest w tym coś bezczelnie zawłaszczającego. Nie przypadkowo.

Książka skierowana jest do czytelników o dosyć radykalnej wyobraźni. Takich, którzy mają dystans do braku poprawności politycznej i dostrzegą w postaciach coś więcej niż groteskę, wulgarność i ironię. Koniecznie kochających się w absurdzie, takich, którym nie przeszkadza czarne poczucie humoru i jego odmiany mogące wywołać uśmiech zażenowania. Chociaż mocne wrażenia mamy tutaj gwarantowane, to niekoniecznie takie, jak nam się na pierwszy rzut oka wydaje - ci, którzy nie przepadają za krwią i flakami, nie muszą się więc ich obawiać, wcale tak dużo ich tutaj nie ma.

„Wojna świrów”, to także wentyl przypominający nam o czymś szalenie ważnym: nie dajmy sobie narzucać sposobu mówienia o literaturze. Róbmy, jak czujemy, ale z głową. Wiem, trudne.

P.S. Książka po raz pierwszy pojawiła się w 2014 roku w Studio Truso. Obecnie, po liftingu, została wydana przez Dlaczemu w formie e-booka. Po cichu liczę, że pojawi się też papier.

[współpraca barterowa]

Link do opinii
Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2023-08-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

#współpracabarterowa
Macie ochotę na coś dziwnego i zakręconego? Mam dla Was coś idealnego! Bizarro slasher! Może kojarzycie, bo to było wydane w 2014 roku przez Studio Truso, a teraz Szare Dlaczemu wyszło naprzeciw czytelnikom i wznowiło. Na razie jest w formie ebooka, ale kto wie, może doczekamy się i papierowej wersji.

"Uwielbiam ciemność, to ona jest moim prawdziwym domem. Moim sprzymierzeńcem. Chciałbym kiedyś wpełznąć w najgłębszy mrok i nigdy z niego nie wyłazić, czekać aż nieskończona noc na zawsze pochłonie tę pieprzoną pustynię zwaną rzeczywistością."

Ależ to była szalona jazda bez trzymanki niczym w pralce absurdu! No to lecimy do Krakowa. To właśnie tam na dobre urządziła się grupka dziwaków mająca osobliwe umiejętności. Spotykająca się w supertajnym OWNS. Pewnego dnia okazuje się, że ktoś na nich dybie! Są na celowniku mordercy! Postanawiają sami zbadać sprawę. Kto sieje postrach?

Jest dziwnie, a czasami nawet bardzo.
Autorzy nie mając niczym ograniczonej wyobraźni, łamią wszelakie tematy tabu i poruszają tematy wzbudzające kontrowersje. Pomysłowość duetu Kain i Kyrcz była mi znana, jednak tu absolutnie rozwala na łopatki.

Ta książka jest pełna czarnego humoru, groteski, gagów sytuacyjnych oraz świetnej zabawy słowem. Jest tu także krrrwawo i obrzydliwie, nie brakuje perwersji seksualnych.

Bohaterowie są niezwykle barwni oraz nietuzinkowi. Dusiołek, Mirella o wręcz zabójczym głosie czy pisarz Roger o wielkim ego. Niech nie zdziwi Was postać się samego Mastertona, Orbitowskiego, Cichowlasa, czy Kaina, i to przedstawionych w krzywym zwierciadle.

Pewne anormalne sytuacje mogą zaszokować niektórych czytelników. Absurdalne zdarzenia wymykające się wszelakim schematom, niczym nie z tej planety. Świrnięta rzecz, która zapewniła mi sporo radochy. Rewelka!

Polecam fanom niesztampowych historii.

Link do opinii
Inne książki autora
Mężczyźni w potrzasku
Kazimierz Kyrcz jr 0
Okładka ksiązki - Mężczyźni w potrzasku

Bednarski awansuje na nadkomisarza, ale jego radość trwa krótko. W uznaniu zasług zostaje szefem krakowskiego Archiwum X. Wspierany przez niezbyt...

Oczy pełne szumu
Dawid Kain0
Okładka ksiązki - Oczy pełne szumu

Mieszkańcy spowitego smogiem krakowskiego osiedla odkrywają, że nieświadomie stali się bohaterami filmu. Ktoś ze scen z ich życia i wycinków snów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy