Futurologiczne laboratorium i zarazem ćwiczenia wyobraźniowe.
Wielkością urojoną Stanisław Lem po raz kolejny sprawdza, jak daleko można zajść w wizji literatury przyszłości.
Po Doskonałej próżni i Bibliotece XXI wieku przyszedł czas na ostatni z wielkich apokryficznych tomów na granicy fikcji literackiej i eseistyki. Były już recenzje nieistniejących książek oraz wstrząsające diagnozy dziejów. Wielkość urojona tym razem została polem do przeprowadzenia ambitnego eksperymentu. Autor zaprojektował pięć książek przyszłości w różnych tonach i estetykach, jednocześnie bez ich pisania. Stworzył literaturę w pigułkach - przedstawił wstępy do każdej fikcyjnej pozycji, wyobrażając, o czym ludzkość będzie pisać w odległych czasach.
Wśród tych projektów Stanisława Lema znajdziemy między innymi wizję nauki bakterii języka angielskiego, samoaktualizującą się encyklopedię czy dziedzinę literatury uprawianą przez komputery. Wielkość urojona zawiera również pierwszy wykład superkomputera Golem XIV. Właśnie w tym tomie narodził się pomysł, który zaowocował osobną książką, znaną doskonale jako Golem XIV.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-05-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 128
Nowe wydanie. Bajki robotów wydane po raz pierwszy w 1964 r. nawiązują do modelu klasycznej baśni, ich wyjątkowość polega jednak na tym, że baśniowe...
W książce opisana jest pierwsza wyprawa międzygwiezdna do układu Alfa Centauri. Akcja dzieje się w przyszłości odległej o około 1000 lat. Na Ziemi panuje...
Przeczytane:2018-12-08, Ocena: 5, Przeczytałem,
Zbiór wstępów do książek nigdy nie napisanych. Ale takich wstępów, po których pisać książek już nie ma potrzeby. Są one bardziej kompletne niż niejedna książka. Taki zabieg stał się dla Lema pretekstem do prowadzenia rozważań o różnej treści, zwykle poważnej. Mamy więc wiele słów o celowości życia, są też utyskiwania na kulturę i sztukę. Ta książka nadal wykracza poza ramy czasu…