Wiek mądrości

"Rzadko zdarzało mi się czytać tak inspirujące i ważne wspomnienia kogoś, kto przeżył Holocaust. Sięgnijcie po książkę Caroline Stoessinger Stulecie mądrości, opowiadającą o zmaganiach i zwycięstwach Alice Herz-Sommer. Naprawdę warto." - Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1986

"Opowieść Caroline Stoessinger o miłości do muzyki i życia oraz niezwykłej podróży Alice Herz-Sommer przez trudny, pełen nienawiści i szaleństwa wiek XX, jest liryczna, frapująca i głęboko poruszająca. Ta urocza i dająca do myślenia książka jest bardzo na czasie i bardzo nam teraz potrzebna." - Blanche Wiesen Cook

Inspirująca opowieść o sile charakteru i optymizmie - historia życia Alice Herz-Sommer, pianistki ocalonej z Holocaustu.

Alice Hertz-Sommer dorastała w Pradze, w dzieciństwie spędzała weekendy i święta w towarzystwie Franza Kafki (nazywała go "wujkiem Franzem"), a Gustav Mahler, Sigmund Freud i Rainer Maria Rielke byli przyjaciółmi jej matki. Przeżyła obóz koncentracyjny w Terezinie, przyglądała się procesowi Adolfa Eichmanna w Jerozolimie. Gdy po wojnie Alice wyemigrowała do Izraela, na organizowanych w jej domu koncertach bywali Golda Meir, Artur Rubinstein, Leonard Bernstein, Isaac Stern. W 1986 roku zamieszkała w Londynie, gdzie zmarła w 2014 roku w wieku 110 lat.

W Terezinie Alice straciła matkę, męża, przyjaciół. Po latach musiała zmierzyć się z przedwczesną śmiercią jedynego syna. A mimo to do końca życia potrafiła żyć, nie popadając w zgorzknienie. Wiek mądrości to opowieść o przyjaźni, sile muzyki, rezygnacji z pogoni za dobrami życia, a także umiejętności dostrzeżenia w każdej istocie ludzkiej, również w nieprzyjaciołach, człowieczeństwa. Wiek mądrości to niezwykła i poruszająca opowieść o upartym dążeniu kobiety - której dane było zaznać wiele zła - do szukania dobrych stron życia. Opowieść o przyjaźni, sile muzyki, rezygnacji z pogoni za dobrami materialnymi, ciekawości świata i niewyczerpanych zasobach optymizmu.

Caroline Stoessinger jest pianistką, wykładowczynią oraz założycielką i dyrektorem The Mozart Academy of New York. Koncertowała w Carnegie Hall, Lincoln Center i Metropolitan Museum of Art, w Tokio i Johannesburgu, w operze w Sydney, w Białym Domu i na Zamku Praskim. Lucas Foss skomponował dla niej " Elegię na fortepian i orkiestrę". Była producentką i scenarzystką programów telewizyjnych.

Informacje dodatkowe o Wiek mądrości:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: A century of wisdom. Lessons of the life of Alice Herz-Sommer, the World

Tagi: 1. poł. XX wieku (ok. 1900-1950)

Kup książkę Wiek mądrości

Wiek mądrości - opinie o książce

Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2022-10-19, Ocena: 4, Przeczytałam,

Lekcje życia, które wyciągnęłam z lektury:

??? Zacznę od przepisu na rosół, na który trafiłam podczas lektury i który musiałam spróbować. Moim skromnym zdaniem ten rosół jest najlepszym rosołem, który kiedykolwiek jadłam. Przepis zagości u mnie na dobre.

? Jak już jestem przy przepisach, to ciasto z jabłkami też jest pyszne. Rosół zdecydowanie wygrywa, ale ciasto jeszcze zrobię jak jacyś goście się u mnie zapowiedzą.

1? Nie żałuj. Jeśli dokonujesz wyboru - trwaj przy tym, nie myśl o tym, co by było, gdyby... Postanowiłeś coś, dokonałeś wyboru, więc nie ma już co gdybać. Alice nie patrzyła wstecz - żyła tu i teraz. Nie żałowała swoich wyborów.

2? Bądź pogodnym, szukaj czegoś dobrego w tym, co się spotyka. Pogódź się z rzeczywistością, której nie jesteś w stanie zmienić.

3? Bądź miły dla ludzi, oni będą mili dla Ciebie (choć to akurat nie zawsze działa ?)

4? Nie zabiegaj o aprobatę innych. Najważniejsze być żył w zgodzie ze sobą.

5? Uśmiechaj się ?

To najważniejsze, co wyciągnęłam z książki. W życiu Alice nie brakowało wrażeń. Nie brakowało chwil radosnych, ale też i smutnych. Była otwarta na świat, nowinki. Przeżyła zagładę dzięki muzyce, szczęściu. I pomimo wszystkich złych chwil pozostała sobą - osobą pewną siebie, zadowoloną, która wciąż widziała plusy w życiu.

Polecam. Warto przeczytać (i wypróbować rosół Alice - serio jest on najlepszy ??)

da się do końca złamać i zabić chęci życia w człowieku. Oprawca zginął w samotności i strachu, a jego ofiara w licznym gronie przyjaciół cały czas cieszy się prawdziwym, ponad 100 letnim życiem, które dzięki miłości i pasji do muzyki jest warte o wiele więcej niżeli pamięć o tych, którzy nie posiadali w sobie ani odrobiny miłości i szacunku.

Wiek mądrości
Caroline Stoessinger0