Współczesna Warszawa. W jednej z korporacyjnych firm zostaje zastrzelony dyrektor-despota. Sprawą zajmuje się komisarz Konstanty Podbiał, oficer stołecznej dochodzeniówki. To dość nietypowy gliniarz. Dla jednych nadaje się tylko do telewizyjnych wystąpień, prezentowania nowego typu munduru i brylowania u boku żony – popularnej aktorki, ale są i tacy, którzy widzą w nim "prawdziwego psa": o niewyparzonym języku, uciekającego się do nie zawsze regulaminowych metod, czasem zbyt porywczego, ale za to z ambicjami, jak każdy z prowincji. Nie jest to jednak dobry czas w życiu komisarza: właśnie zostawiła go żona, co nie zostało niezauważone przez kolorową prasę i plotkarskie portale internetowe. W tym samym czasie dochodzi do makabrycznego zdarzenia także na planie serialu, w którym występuje aktorka…
Czy te dwa zdarzenia mają ze sobą coś wspólnego? Wkrótce okazuje się, że klucza do zagadki należy szukać w nieodległej przeszłości, kiedy to na mapie miasta znajdowały się jeszcze obiekty noszące nazwy: "Moskwa", "Skarpa", "Sawa", "Relax", "Syrena"…
Ostatni seans łączy w sobie wartkość akcji kryminału z wnikliwymi obserwacjami i ostrymi portretami bohaterów, właściwymi współczesnej powieści obyczajowej. Podejrzane spelunki, squaty, złodziejskie agencje nieruchomości, bary, gdzie spotykają się kieszonkowcy, ale i hotelowe, bankietowe sale oraz modne kluby, w których bawią się beneficjenci systemu – to dekoracje tej trzymającej w napięciu, a jednocześnie prześmiewczej powieści.
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2012-04-27
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 336
Kiedy ornat spływa krwią… Przez wieki kościoły Malborka, Kwidzyna, Gdańska i Fromborka skrywały wielką tajemnicę. Przywędrowała ona na te tereny...
W Warszawie czasu okupacji nie odróżnisz przyjaciela od wroga, a każdy krok może kosztować cię życie... Rikszą do nieba to dalsze perypetie bohaterów...
Przeczytane:2016-06-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Krzysztof Beśka jest pisarzem i dziennikarzem urodzonym w Mrągowie i absolwentem jednej z olsztyńskich uczelni wyższych. W swoim dorobku ma już kilka powieści, wiele opowiadań, słuchowisk radiowych i tekstów piosenek. Za książkę „Fabryka frajerów" został uhonorowany Wawrzynem 2009 – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur oraz Wawrzynem Czytelników.
Powieść „Wieczorny seans" została osadzona we współczesnej Warszawie. W jednej z korporacyjnych firm, podczas zebrania, zostaje zastrzelony mało lubiany dyrektor. Sprawą ma zająć się komisarz Konstanty Podbiał, oficer stołecznej dochodzeniówki, wielu znany bardziej jako "mąż sławnej żony - aktorki". Para właśnie się rozstaje, jednak Podbiał nie może przejść obojętnie wobec pewnego makabrycznego zdarzenia na planie serialu, w którym występuje jego była żona. Czy te dwa zdarzenia mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Odpowiedzi należy doszukiwać się w nie tak odległej przeszłości.
„Wieczorny seans" to solidny, rasowy kryminał z szybką akcją i ciekawie skleconym kryminalnym wątkiem. Ogólnie rzecz biorąc autor skorzystał z wielu dobrze znanych schematów jednak każdy z nich zdołał na tyle zmodyfikować, by stworzyć całkiem zadowalający efekt końcowy. Przykładkowo główny bohater to nie tylko "typowy" narwany glina, z tendencją do naginania prawa, lecz również za sprawą "serialowej żony" rodzaj lokalnego celebryty, a to już w kryminałach widok dość niecodzienny.
Powieść czyta się bardzo dobrze. Dopracowana fabuła, ładnie rozwijająca się akcja, wyraziste postaci, a do tego sporo gorzkiego humoru i przemyśleń na temat współczesnego świata i życia. Do ideału zabrakło jeszcze nieco więcej elementów zaskoczenia i swoistego "pazura", niemniej jak już wspomniałam całość prezentuje się na bardzo przyzwoitym poziomie. Jeżeli więc chętnie sięgacie po kryminały i poszukujecie czegoś z rodzimego podwórka, „Wieczorny seans" może okazać się dokładnie tym, czego oczekujecie. Zachęcam do lektury.