Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie

Ocena: 5 (1 głosów)

W 2022 roku Wojciech Górecki wyruszył w kolejną podróż po Kazachstanie. Nie była to droga krótka - dość powiedzieć, że z Polski do zachodniej kazachstańskiej granicy jest bliżej niż stamtąd do Ałmatów, dawnej stolicy kraju. Nie była to też wyprawa łatwa - od miasta do miasta, od wsi do wsi, od człowieka do człowieka. Po stepie, w dzień lub w nocy, tysiące kilometrów koleją, samolotem, marszrutką.

Ta książka to podróż po ścieżkach przeszłości - do poligonu atomowego w Semipałatyńsku, nad znikające Morze Aralskie, do dawnych łagrów oraz miejsc zesłań Polaków. To próba uchwycenia charakteru i zmieniającej się tożsamości mieszkających tu ludzi, stosunków społecznych, politycznych układów. To wreszcie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyszłość narodu, który usiłuje wydostać się z przygniatającego cienia wielkiego sąsiada, Rosji.

Informacje dodatkowe o Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2024-07-31
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381919258
Liczba stron: 384

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze Kazachstan

więcej

Kup książkę Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-09-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie" to naprawdę zajmujący reportaż. Autor - Wojciech Górecki jest reporterem, analitykiem i historykiem, który specjalizuje się w tematyce Kaukazu czy Azji Centralnej.

 

Książka jest świetnie napisana. Bardzo podobał mi się język i w jaki sposób autor opisywał różne wydarzenia. Czyta się ją szybko i przyjemnie, do tego jest przeciekawa. 

 

Znajdziemy tutaj różne cytaty zarówno z klasyki jak "Dziady cz. III" czy też różnych badaczy i podróżników jak Kapuściński, ale również zesłańców. Znajdziemy tutaj również różne ciekawe odniesienia.

 

Jestem zauroczona zarówno tym jak książka została napisana, a więc językiem, jak również treścią tego tytułu. To błyskotliwa lektura.

 

W lekturze zostają poruszone różne tematy. Przeczytamy tutaj o podróży autora, jego wspomnienia z wizyty w tym kraju, ale jest to także podróż do przeszłości. Znajdziemy tutaj różne interesujące wydarzenia i miejsca historyczne. Ponadto dowiemy się trochę o kulturze i tożsamości tego narodu.

 

Książka jest wielowątkowa i po prostu jestem nią zachwycona. To pozycja, którą zdecydowanie warto przeczytać. Polecam!

Link do opinii
Inne książki autora
Toast za przodków
Wojciech Górecki0
Okładka ksiązki - Toast za przodków

"""Europa, Azja. Odkąd jeżdżę na Kaukaz, zadaję sobie pytanie, jaki to kontynent. Nie ma jednej odpowiedzi. Nawet geografowie nie są zgodni...

Buran. Kirgiz wraca na koń
Wojciech Górecki0
Okładka ksiązki - Buran. Kirgiz wraca na koń

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego ,,Kirgiz schodzi z konia", pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy