„Wendyjska winnica. Winne miasto” to powie¶æ o determinacji kobiet, rodzinnych wiêzach i sile mi³o¶ci z powojennym obrazem Ziem Odzyskanych w tle. Sponiewierana wojn± córka g³ównej bohaterki „Cierpkich gron”, Matylda, cudem prze¿ywa zimow± ucieczkê z rodzinnej wsi i trafia do Grünbergu, który tu¿ po wojnie staje siê Zielon± Gór±. Czy uda jej siê zapomnieæ o koszmarze wojny? U³o¿yæ nowe ¿ycie, odnale¼æ mi³o¶æ i wiarê w lepsze jutro? Na tle przenikaj±cych siê kultur i narodowo¶ci - Niemców, Polaków, Rosjan - ukazany jest dramat cz³owieka w czasach naznaczonych wojn± i konfliktem, kiedy trudno oceniæ, kto jest wrogiem a kto przyjacielem.
Wydawnictwo: Ksi±¿nica
Data wydania: 2019-01-30
Kategoria: Literatura piêkna
ISBN:
Liczba stron: 432
"Istnieje tyle prawd o powojennych latach, ilu jest ludzi je pamietaj±cych".
W drugiej czê¶ci zatytu³owanej "Winne miasto" Zofia M±kosa na przyk³adzie swoich bohaterów opisuje lata 1945-1948, czyli od zakoñczenia dzia³añ wojennych, do pocz±tku czasów stalinizmu.
"Winne miasto" ró¿ni siê od pierwszej czê¶ci. Autorka opisuje m. in. wykroczenie Armii Czerwonej, gwa³ty i rabunki, jakich dopuszczali siê czerwonoarmi¶ci, morderstwa, g³ód, brak pracy, wysiedlenia Niemców zamieszkuj±cych tereny ziem odzyskanych, strach i lêk przed UB. Ta powie¶æ to równie¿ pokazanie czytelnikowi, jak trudne by³o odnalezienie siê w nowej rzeczywisto¶ci oraz zrozumienie w³asnej to¿samo¶ci. Chocia¿ czujê niedosyt zwi±zany z niewyjasnieniem losów niektórych bohaterów pierwszego tomu, zdecydowanie polecam obie lektury. Z niecierpliwo¶ci± czekam na kolejny tom, który podobno ju¿ powstaje.
Choæ „Wendyjska Winnica. Winne miasto” jest II tomem trylogii i mo¿na czytaæ je niezale¿nie, to je¿eli nie znacie pierwszego, czyli „Wendyjska Winnica. Cierpkie grona” warto nadrobiæ :)
Matylda cudem prze¿ywa zimow± ucieczkê z rodzinnej wsi i trafia do Grünbergu, który tu¿ po wojnie staje siê Zielon± Gór±. Czy uda jej siê zapomnieæ o koszmarze wojny? U³o¿yæ nowe ¿ycie, odnale¼æ mi³o¶æ i wiarê w lepsze jutro?
Ksi±¿ki z II wojn± ¶wiatow± tle to powie¶ci, które zawsze poruszaj±, pokazuj± ogrom cierpienia zwyk³ych ludzi, osób, które nie maj± wp³ywu na decyzje wielkich tego ¶wiata, a ponosz± ich konsekwencje. Nie inaczej jest w „Winnym mie¶cie”, Zielona Góra, która jeszcze niedawno by³a Grünbergiem jest miastem, w którym po wojnie mieszaj± siê kultury trzech ró¿nych narodów — Polaków, Niemców i Rosjan. Ju¿ samo to prowadzi do spiêæ, podsycanych nienawi¶ci± do by³ego okupanta, a Armia Czerwona nie jawi siê jako wybawiciel, raczej kolejny ciemiê¿ca. Grabie¿e, gwa³ty, pobicia, zabójstwa to porz±dek dzienny ludzi z Ziem Odzyskanych. G³ówna bohaterka Matylda, choæ wiele ju¿ przesz³a, niestety nie zazna spokoju. Ukrywaj±ca swoje niemieckie pochodzenie ¿yje w ci±g³ym strachu przed wywózk±. Niegdy¶ pod sta³± opiek± matki i ciotki, teraz sama musi o siebie zadbaæ, a praca staje siê najlepsz± ucieczk± od wspomnieñ. Czy Matylda kiedy¶ przestanie uciekaæ, czy ma szansê na spokojne i szczê¶liwe ¿ycie, na rodzinê?
Powie¶æ Zofii M±kosy opiera siê na historycznych faktach, autorka zachowuje jednak obiektywizm i pokazuje perspektywê koñca wojny zarówno z punktu widzenia Polaków, jak i Niemców. Wzajemn± niechêæ, wrogie postawy, bo w koñcu okupant zostaje pokonany i trzeba mu pokazaæ, gdzie jest jego miejsce. Sceny bywaj± brutalne, fragmenty na d³ugo zapisuj± siê w g³owie, tej ksi±¿ki nie mo¿na od³o¿yæ, ale niekiedy po prostu brakuje tchu. Dziêki „Wendyjskiej winnicy. Winnemu miastu” zrozumia³am, o czym mówi³a babcia, kiedy do ich domu wpadli rosyjscy ¿o³nierze. Nie, nie zrobili im krzywdy, a przynajmniej nigdy mi o tym nie wspomnia³a, jednak ¶wiadectwo, jakie po sobie zostawili, ma odzwierciedlenie w ksi±¿ce Zofii M±kosy.
Na koniec napiszê jeszcze, ¿e oprócz poruszaj±cej historii, na której ci±g dalszy czekam, ta ksi±¿ka jest po prostu przepiêknie napisana! Bardzo siê cieszê, ¿e Wydawnictwo Ksi±¿nica przekaza³a mi tak± pere³kê jêzyka polskiego. „Wendyjska winnica. Winne miasto” trafi³a na listê moich ulubionych ksi±¿ek, a Wam serdecznie j± polecam!
„Istnieje tyle prawd o powojennych latach, ilu jest ludzi je pamiêtaj±cych” – pisze autorka w pos³owiu drugiego tomu „Wendyjskiej winnicy”. I te prawdy, bardzo ró¿ne i nieoczywiste, pokazuje na kartach swojej znakomitej powie¶ci.
Bohaterk± drugiego tomu jest Matylda Neumann, która po ucieczce z rodzinnego Chwalimia trafia do Grünbergu. Jest rok 1945, Grünberg staje siê Zielon± Gór±, do miasta wchodz± wojska radzieckie, Niemcy zostaj± z niego wypêdzeni. Matylda, aby zostaæ, musi zapomnieæ o niemieckich korzeniach. Musi te¿ zapomnieæ o dumie, wstydzie i godno¶ci. Bêdzie jej niezwykle trudno zrozumieæ otaczaj±cy j± ¶wiat.
Pewnie nie ka¿dy zdaje sobie sprawê, ¿e koniec wojny nie oznacza³ koñca problemów. Ci, którzy prze¿yli musieli odnale¼æ siê w zupe³nie nowej rzeczywisto¶ci, znakomita wiêkszo¶æ straci³a bliskich, trzeba by³o od nowa zorganizowaæ sobie ¿ycie, zaczêli powracaæ zes³añcy, wiê¼niowie opu¶cili obozy. Co siê sta³o z tymi lud¼mi? Jak odnale¼li siê w powojennej rzeczywisto¶ci? Gdzie zamieszkali? Z czego ¿yli? Czy sobie poradzili? Na czê¶æ z pytañ znajdziemy odpowied¼ w tej powie¶ci.
Zofia M±kosa pokazuje obraz powojennej rzeczywisto¶ci niezwykle rzetelnie, nie pomijaj±c niczego. Opowiada o cz³owieku, o samotno¶ci, utracie bliskich i niepewno¶ci, co przyniesie jutro. „Nas wsi±, nad polami i ³±kami unosi siê duch niepewno¶ci. Co dalej? Jak teraz bêdzie? Czy znowu czeka nas tu³aczka? Czy warto staraæ siê i zabiegaæ o cokolwiek, je¶li jutro bêdziemy w innym miejscu? Te pytania jednakowo drêcz± ludzi, choæ zadawane s± po polsku i po niemiecku”.
„Winne miasto” to napisana z niebywa³± dba³o¶ci± o szczegó³y powie¶æ o pocz±tkach komunizmu, o pierwszych po wojnie wyborach, o trudnych decyzjach. To powie¶æ o próbie zapominania o koszmarze wojny, o szukaniu w³asnej to¿samo¶ci, prawdy o sobie. Sporo ciekawych informacji, miêdzy innymi o uprawie winoro¶li i produkcji wina, wplecionych do powie¶ci i podanych w niezwykle przystêpny sposób, czyni tê powie¶æ wyj±tkow± i godn± polecenia.
Jestem bardzo ciekawa, jak potocz± siê dalsze losy Matyldy, dlatego te¿ z ogromn± niecierpliwo¶ci± czekam na trzeci tom.
Wszyscy, którzy lubi± dobr± powie¶æ obyczajow± z wojn± (i okresem powojennym) w tle powinny siêgn±æ po tê powie¶æ!
Z przyjemno¶ci± siêgnê³am po drugi tom Wendyjskiej winnicy.
Losy g³ównej bohaterki Matyldy zosta³y w bardzo ciekawy sposób ukazane na tle historycznych przemian jakie zachodzi³y na ziemiach zachodnich a tak¿e w Polsce po zakoñczeniu II W¦.
Miejscami by³am przera¿ona wydarzeniami opisanymi przez autorkê, czasem p³aka³am, a g³ównie wspó³czu³am bohaterom trudów codziennego ¿ycia.
Cieszê siê, ¿e mog³am poznaæ historiê mojego rodzinnego miasta.
Zielona Góra po wojnie. Wysiedlenia, okrucieñstwo, strach i poszukiwanie swojej to¿samo¶ci. Próba odnalezienia siê w nowej rzeczywisto¶ci. Matylda uzale¿niona jest od rosyjskiego ¿o³nierza. Z czasem udaje siê jej uwolniæ z r±k oprawcy i próbuje znale¼æ sobie miejsce do ¿ycia. Gdy los zaczyna jej sprzyjaæ, wraca kto¶, kto zmusza j± do podjêcia trudnej decyzji.
Ciekawa lekcja historii. Opowie¶æ o ludziach, dla których wojna siê nie skoñczy³a.
Polecam.
Nie da siê ko³o niej przej¶æ obojêtnie. Losy przedstawione w ksi±¿ce opisane zosta³y szczegó³owo ta jakby autorka widzia³a wszystko na w³asne oczy. Ksi±¿kê czyta siê szybko, przyjemnie. Czêsto nie mo¿na od niej siê oderwaæ. Bardzo kibicowa³am Matyldzie by u³ozy³a sobie ¿ycie.
Drugi tom historii ¿ycia Matyldy Neumann opowiada o czasach tu¿ przed ukoñczeniem II wojny ¶wiatowej. Mieszkañcy przygranicznego Chwalimia to w wiêkszo¶ci Niemcy, a byæ Niemcem to nie by³a dobra opcja. Matylda podczas ucieczki przed wojskami rosyjskimi zostaje pobita i trafia jako branka do Wiktora, rosyjskiego ¿o³nierza, który w zamian za ocalenie ¿ycia wykorzystuje dziewczynê.
Po odzyskaniu przez Polskê wolno¶ci mieszkañcy pogranicza na zachodzie kraju znajduj± siê w trudnym po³o¿eniu, poniewa¿ nap³ywowa ludno¶æ traktuje ich w wiêkszo¶ci jako niedawnych okupantów. W nieco lepszym po³o¿eniu znajduj± siê ci, którzy potrafi± udowodniæ polskie korzenie. Ci, którzy nie maj± takiego szczê¶cia s± wypêdzani za granicê Nysy, a tam sytuacja bytowa jest dramatyczna. Dlatego te¿ nasza bohaterka za wszelk± cenê stara siê dowie¶æ, ¿e Wendowie to prastarzy S³owianie. Aby przetrwaæ szuka jakiegokolwiek zatrudnienia i dachu nad g³ow±.
Nowe czasy to tak¿e nowe porz±dki polityczne. I w tej powie¶ci mo¿emy obserwowaæ agitacjê do s³ynnych wyborów 3 razy Tak. Wprowadzanie porz±dków rodem ze stalinowskiej Rosji, szykany wobec maj±cych inne zdanie o gospodarce i polityce.
To tak¿e poszukiwania prowadzone przez wiele rodzin swoich zaginionych podczas dzia³añ wojennych najbli¿szych. Przyk³adem jest tu choæby Kazimierz szukaj±cy ¿ony ¿ywej lub grobu gdzie mog³a byæ pochowana. szuka tak¿e zemsty na krzywdzicielach.
Szczególnie musz± uwa¿aæ na siebie kobiety, które podejmuj± heroiczn± walkê o dobro swoich rodzin, zw³aszcza w przypadku gdy pozostaj± jedynymi ¿ywicielami rodziny. Czêsto w takiej sytuacji musz± siê godziæ musz± godziæ siê na handel swoim cia³em w imiê przetrwania. £atwo wiêc nimi manipulowaæ. Przyk³adem jest choæby sytuacja, w której znalaz³a siê Hanka, próbuj±ca obroniæ siê przed Meierem.
Ale powie¶æ ta choæ d³uga i czasem zbytnio prze³adowana przemy¶leniami Matyldy to tak¿e piêknie pokazane odradzanie siê przemys³u winiarskiego na terenie Zielonej Góry. Mamy tu pokazane nowo powstaj±ce winnice, prace przy winoro¶lach czy w fabryce win.
I choæ dosyæ ciê¿ko by³o mi czytaæ, bo format ksi±¿ki nie zachêca ( jest gruba i dosyæ ¶cis³ym drukiem) to watro po ni± siêgn±æ, bo autorka zawar³a w niej wiele historycznych faktów, które kszta³towa³y tamtejsze spo³eczeñstwo.
"Wiesz, ¿e winoro¶le mo¿na przesadzaæ. Nie czekaj. Wyjed¼ do swoich. Zapu¶æ korzenie gdzie indziej. Pomy¶l, ¿e jeste¶ m³od± winoro¶l±".
Prawda posiada wiele twarzy. W tym przypadku, prawda o trudnych, powojennych latach zupe³nie inaczej wygl±daæ bêdzie z perspektywy Polaka, a inaczej Niemca. Bardzo trudno jest wiêc zachowaæ tak potrzebn± równowagê, opisuj±c tamte dzieje. My¶lê, ¿e autorce drugiego tomu "Wendyjskiej winnicy" uda³o siê to i w³a¶nie ten aspekt jej prozy, zostanie najbardziej doceniony przez czytelników.
Zofia M±kosa to emerytowana nauczycielka historii i wiedzy o spo³eczeñstwie, która dzieciñstwo spêdzi³a w Chwalimiu – miejscu, w którym dzieje siê g³ównie akcja jej powie¶ci. Autorka publikowa³a artyku³y w lokalnej prasie, a czytanie ksi±¿ek to jej najwiêksza pasja. Szczê¶liwa ¿ona, matka trójki dzieci i babcia. Zadebiutowa³a w 2017 r. ksi±¿k± pt. "Wendyjska winnica. Cierpkie grona".
Matylda Neumann prze¿ywa ucieczkê z rodzinnej wsi, ale srogo p³aci za swoje ocalenie. Bohaterka ostatecznie trafia do Grünbergu, który po wojnie staje siê Zielon± Gór±. Samotna, ukrywaj±ca swoje niemieckie korzenie, stara siê przetrwaæ w powojennej zawierusze. A nie s± to czasy ³atwe, gdy¿ dekonspiracja jej pochodzenia mo¿e skutkowaæ wywiezieniem z jej rodzinnych stron.
Zakoñczenie pierwszego tomu "Wendyjskiej winnicy" zostawi³o mnie z wieloma pytaniami dotycz±cymi losów bohaterów, ale oczywi¶cie w krêgu mojego g³ównego zainteresowania pozostawa³a Matylda, dla której odkrycie makabrycznej prawdy w swoim domu, sta³o siê symbolicznym po¿egnaniem z przesz³o¶ci±. Jak siê okaza³o, Zofia M±kosa przygotowa³a dla tej bohaterki jeszcze bardziej tragiczne prze¿ycia, które niestety sta³y siê udzia³em tysiêcy ówczesnych kobiet, jakie napotka³y na swojej drodze Rosjan. Ale w zasadzie nie to by³o najgorsze w tym wszystkim dla Matyldy, bowiem najokrutniejsze by³o codzienne ¿ycie ze strachem i niepewno¶ci± jutra.
Autorka w niezwykle obrazowy i pe³en szczegó³ów sposób, pokaza³a na przyk³adzie g³ównej bohaterki, jak mog³o wygl±daæ ¿ycie Niemców, którzy zostali po zakoñczeniu II wojny ¶wiatowej w Polsce. Nienawi¶æ naszych rodaków do ówczesnych oprawców by³a bowiem tak wielka, ¿e ludzie ci ukrywaj±c swoj± to¿samo¶æ, musieli ¿yæ w ci±g³ym strachu oraz dr¿eæ o ka¿dy, kolejny dzieñ. Wa¿ne jednak jest tak¿e to, ¿e Zofia M±kosa ukazuje punkt widzenia ówczesnej rzeczywisto¶ci zarówno z perspektywy Polaka, jak i Niemca. To bardzo istotne, ¶wiadcz±ce o rzetelno¶ci autorki i jej obiektywizmie.
Dopracowana w najmniejszym szczególe warstwa historyczna i spo³eczna jest jednym z atutów prozy autorki. Ukazane w powie¶ci nastroje spo³eczne, wywo³ywanie antagonizmów kolejnych grup Polaków, dzia³alno¶æ tajnych s³u¿b i okres stalinizmu to w±tki, o jakich trzeba by³o napisaæ ukazuj±c powojenny czas. Manipulacja lud¼mi, propaganda oraz sk³ócanie i wywo³ywanie sztucznych konfliktów to co¶, co by³o wówczas na porz±dku dziennym. Zofia M±kosa w swojej powie¶ci zaakcentowa³a tak¿e w pe³nej krasie fakt, z którego wielu wspó³czesnych czytelników nie zdaje sobie sprawy - koniec wojny to najczê¶ciej totalne bezprawie, pe³ne przyzwolenia na godne pogardy zachowania.
Zakoñczenie drugiego tomu "Wendyjskiej winnicy" znowu pozostawi³o mnie z pytaniem o dalsze losy Matyldy, tym bardziej, ¿e do¶æ nieprzewidywalny fina³ to furtka do trzeciego tomu. I my¶lê sobie, ¿e z talentem autorki do snucia tak prawdziwie epickich historii, naznaczonych tragizmem, trzecia czê¶æ oka¿e siê dobrym dope³nieniem ca³ej trylogii. Czekam na ni± z wielk± ciekawo¶ci±.
https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/
Epicka opowie¶æ z czasów wojny - rodzinne wiêzy, si³a mi³o¶ci, determinacja kobiet. Rok 1938. W Chwalimiu, wsi po³o¿onej na niemiecko-polskim pograniczu...
Jest rok 1661. Przez Rzeszê Niemieck± przetacza siê fala procesów o czary. Podejrzane s± g³ównie zielarki i akuszerki, kat nie pró¿nuje, p³on± stosy. Wiga...
Przeczytane:2020-04-05, Ocena: 5, Przeczyta³am, Ksi±¿ki XXI wieku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020, 12 ksi±¿ek 2020, 52 ksi±¿ki 2020,
Pani Zofia M±kosa w powie¶ci pt. ''Winne miasto'' Cykl: Wendyjska Winnica (tom 2) tym razem zabiera Czytelników, aby mogli przygl±dn±æ siê z bliska wydarzeniom tocz±cym siê wówczas i opisywanym przez ni± z okresu II wojny ¶wiatowej.
Czytaj±c ka¿dy rozdzia³, który to dla samej autorki stanowi ogromne wyzwanie zawodowe, ale za to mo¿na z ³atwo¶ci± zauwa¿yæ, z jakim to w³a¶ciwym podej¶ciem do g³ównego tematu i zaanga¿owaniem ona kreuje g³ównych bohaterów.
Polubi³am dotychczasow± twórczo¶æ autorki ze wzglêdu na to, ¿e z pocz±tku wystêpuj±cy bohaterowie s± bardzo charakterystyczni, ale chcia³am jeszcze lepiej poznaæ ich i od innej strony tej nieznanej mi dot±d, a którzy zmagali siê z trudnymi chwilami, z jakimi musieli wytrwaæ podczas trwania II wojny ¶wiatowej.
Nie ukrywam tego, ¿e gdy rozpoczê³am, czytanie II czê¶ci dalszego przebiegu losów Matyldy to czu³am, jak widoczne by³o wyra¼ne w niej ogromne poczucie strachu, w obecnej sytuacji, w jakiej siê znalaz³a.
Ka¿dy dzieñ by³ dla tych¿e bohaterów nie tylko walk± o codzienne przetrwanie, ale w obliczu ¿ycia w cieniu nieub³aganego wroga utrata jego ³±czy siê z mocnym bólem, prze¿ywaniem go razem z rodzin±, s±siadami oraz w grupie ludzi, którzy równie¿ potrzebowali wsparcia.
Nie wystarczy byæ, tylko dobrym nauczycielem historii, ale godnie podzieliæ siê swoj± wiedz± i wci±¿ szukaj±c nowych wskazówek dla m³odych ludzi chc±cych odkrywaæ szlaki, jakie pozostawili bohaterowie, którzy pomimo trudnych momentów tworz± atmosferê ogniska domowego, a ka¿dy z nich ma w³asne refleksje na temat tego, co go spotka³o.
Podoba mi siê to, w tej powie¶ci, ¿e autorka przywi±zuje du¿± uwagê na miejsca zdarzeñ, nadaje wyrazisto¶ci bohaterom, dziêki temu, co poniektóre osoby bêd± mog³y zaczerpn±æ wiedzy na wiele tematów, które pozostaj± do tej bez odpowiedzi.
Elementem dodatkowym w tej oto powie¶ci, który zwróci³, moj± szczególn± uwagê by³ zastosowanie w tekstach dialogowych jêzyka rosyjskiego.
Podsumowuj±c, na sam koniec mogê stwierdziæ, ¿e ta powie¶æ ³atwa nie jest do zrozumienia tak po przeczytaniu za pierwszym razem.
Nale¿y przeczytaæ ponownie j±, aby móc w pe³ni zrozumieæ ca³o¶ciow± jej tre¶æ, a wówczas los wielu z bohaterów nie bêdzie nam tak bardzo obojêtny.
Wydawnictwu Ksi±¿nica dziêkujê za podarowanie mi do zrecenzowania powie¶ci pt. ''Winne miasto'' Cykl: Wendyjska Winnica (tom 2) autorstwa Pani Zofii M±kosy.
Polecam przeczytaæ tê powie¶æ.