Generalne Gubernatorstwo - nielegalne ,,państwo" utworzone przez Niemców na terenach okupowanej Rzeczpospolitej.
Jego dzieje rozciągają się na wszystkie lata wojny - od 1939 do 1945 roku. Polakom ten dziwny administracyjny twór kojarzył się głównie z ulicznymi łapankami, egzekucjami, deportacjami do obozów koncentracyjnych lub na roboty przymusowe, a także z dwoma przegranymi powstaniami.
Nie pomijając tych tragedii, autor pokazuje także nieco inne oblicze Generalnego Gubernatorstwa: od losów skarbów kultury po testy z rakietami V-2.
Adamczewski prowadzi czytelników na tajne narady dygnitarzy hitlerowskich, zagląda za kulisy przygotowań do zamachów Armii Krajowej na Franza Kutscherę oraz Hansa Franka i Wilhelma Koppego. Odwiedza schrony dwóch kwater Führera zbudowanych w Generalnym Gubernatorstwie. Próbuje także ustalić, czy Adolf Hitler mógł gościć w klasztorze jasnogórskim w Częstochowie.
Leszek Adamczewski - poznański pisarz i dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę dziennikarską rozpoczął już na studiach.
Autor prawie trzydziestu książek o zagadkowych i tajemniczych wydarzeniach z lat drugiej wojny światowej, w tym o losach skarbów kultury.
Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika. Utrzymana w charakterystycznym dla Adamczewskiego stylu książka W królestwie Hansa Franka jest pierwszą w jego dorobku w całości poświęconą Generalnemu Gubernatorstwu.
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018-11-20
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 448
Język oryginału: polski
Zbiór sensacyjnych i nierzadko dramatycznych historii z dziejów Dolnego Śląska w okresie drugiej wojny światowej i pierwszych miesięcy powojennych. Leszek...
Wędrówka po Prusach - kolebce zaborczego państwa niemieckiego - w ostatnich latach jego istnienia W swoich reportażach historycznych Leszek Adamczewski...
Przeczytane:2019-03-10,
"W Królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa" - sam tytuł mówi, o czym jest ta książka. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć, co to było Generalne Gubernatorstwo (jeśli ktoś nie za bardzo orientuje się w temacie, może poczytać tutaj czym było Generalne Gubernatorstwo). Książka dzieli się na kilkanaście rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony (nie)zależnym od siebie tematom.
Nie będę ukrywać, że ta pozycja nie jest pozycją naukową. W związku z powyższym historie dobrane do tej książki nie są pisane w suchy, faktograficzny sposób, co może zaciekawić zwykłego czytelnika. Lekkość pióra Adamczewskiego w tym temacie jest wręcz porażająca. Autor przedstawia Generalne Gubernatorstwo od chwili powstania do momentu momentu zakończenia jego działalności.
Przedstawiona książka jest o tyle ciekawa, że wszystko jest tłumaczone łatwym językiem. Adamczewski przedstawia w niej każdy aspekt dotyczący Generalnego Gubernatorstwa, ale poniekąd przedstawia również postacie związane z nim. Postać Hansa Franka przewija się przez całą książkę. Nawet o nim dowiadujemy się nieco więcej, niż niektórzy mogliby się spodziewać.
Myślę, że to jest pozycja godna polecenia dla wszystkich. Patriotą się jest, a nie bywa, zatem warto znać historię własnego państwa.