W alchemii, łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie

Ocena: 4 (1 głosów)

Oto pierwszy przewodnik po Krakowie, w którym średniowieczne miasto ożywa w wyobraźni, zapełniając się gwarem mieszkańców oraz wydarzeniami tworzącymi barwną historię. Spójrz na miasto oczyma krakowian sprzed pięciuset lat, poznaj trasy, którymi na co dzień chadzali i miejsca, które najczęściej odwiedzali – oraz te, których przykładni obywatele unikali. Zajrzyj do miejskich kramów i warsztatów, wybierz się na krakowskie wesele i pogrzeb, a jeśli masz dość odwagi – także do karczmy, łaźni i burdelu.
Jeśli nie boisz się alchemików, czarownic i diabłów, wybierz się na spacer śladem dawnych wierzeń, magii i przesądów. Poznaj poskromiciela kołtunów i dawne centrum nauk tajemnych, niszę najsłynniejszej krakowskiej wróżki oraz miejsca, w których nadal straszą Czarne Damy, przemykają cienie sławnych czarnoksiężników i czają się czarty – te czyhające na ofiarę, z cyrografem spisanym na wisielczej skórze, i te niżej postawione w piekielnej hierarchii.

Udaj się śladem łotrów i skazańców do przestępczego Krakowa, ale… pilnuj sakiewki! Na tętniących życiem uliczkach, pełnych brudu i ubóstwa, roi się bowiem od drobnych rzezimieszków, złodziei i kobiet podejrzanego autoramentu. Jeżeli masz odwagę, zaglądnij do burdelu, w którym spotkasz nie tylko panie lekkich obyczajów, ale i groźnych przedstawicieli półświatka. Zajrzyj do mieszkania kata, sali tortur i na miejsce kaźni, gdzie niejeden przestępca stracił ucho, palec, a czasem i głowę.

Dowiedz się, jakie choroby epidemiczne nawiedzały Kraków, zajrzyj do leprozoriów dla trędowatych, lazaretów dla zapowietrzonych i na morowe cmentarze. Poznaj patronów od zarazy i kościoły, w których przechowywane są ich relikwie, oraz wybierz się do apteki po medykamenty „jadom zarazy przeciwne”. I, aby się upewnić, że wrócisz z tej wycieczki cało, poszukaj tam rogu jednorożca, bezoaru albo innych uniwersalnych środków na morowe powietrze.

Wybierz się na spacer po Krakowie szlakiem rozpusty i grzechu, po epokach pełnych wydarzeń wywołujących rumieniec wstydu lub grymas odrazy. Odwiedź zapomniane miejsca, które uczciwym, bogobojnym ludziom surowo nakazywano omijać. Odkryj nieznany Kraków, spacerując ścieżkami tych jego mieszkańców, których nieprzynosząca chluby działalność była nierozerwalnie związana z funkcjonowaniem miasta.

Książka otrzymała nagrodę: KRAKOWSKA KSIĄŻKA MIESIĄCA – IX 2023

Informacje dodatkowe o W alchemii, łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788366625921
Liczba stron: 452
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę W alchemii, łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W alchemii, łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie - opinie o książce

Avatar użytkownika - buchalka
buchalka
Przeczytane:2024-05-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2024,

Dość specyficzny przewodnik po Krakowie, śladami średniowiecznych chorób, przestępców i miasta rozpusty. Dużo się z niego dowiedziałam, jeśli chodzi o konkretne miejsca, budynki, place krakowskie. Zaczęłam zauważać elementy architektury mniejszej i większej, których wcześniej zupełnie nie dostrzegałam, przemieszczając się codziennie po Krakowie i Podgórzu. Jeśli ktoś lubi czytać literaturę popularnonaukową, to jest to na pewno ciekawa pozycja o Krakowie (i Pogórzu :-)), jednak jeśli ktoś woli chłonąć tego typu informacje z powieści historycznych, to o podobnej treści i jako bardziej "czytliwe" polecam serię Mariusza Wollnego o Kacprze Ryxie. Bardzo wiele informacji, które z tych historii o Ryxie wyniosłam, odnalazłam w książce "W Alchemii, Łaźni i pod Szubienicą".

Link do opinii
Inne książki autora
Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach
Barbara Faron0
Okładka ksiązki - Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach

Co łączy najpotężniejsze kobiety Francji i Imperium Osmańskiego? Czym zasłużyli sobie na obraźliwe przydomki polscy książęta? Jakie niegodne występki doprowadziły...

Jak przetrwać... Kobiety w dawnej Polsce
Karol Ossowski0
Okładka ksiązki - Jak przetrwać... Kobiety w dawnej Polsce

Zapraszam Cię, drogi Czytelniku, w niezapomnianą podróż po dworkach, kamienicach i chałupach średniowiecznej i nowożytnej Polski. Tym razem przyjrzymy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Skazana na niepamięć
B. M. W. Sobol ;
Skazana na niepamięć
Nóż
Salman Rushdie
Nóż
Apaszka w kwiaty jabłoni
Anna Wojtkowska-Witala
Apaszka w kwiaty jabłoni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy