Książka jest ważnym głosem w toczącej się obecnie debacie polsko-niemieckiej na temat wypędzeń i wysiedleń Polaków i Niemców po II wojnie światowej. Thomas Urban rozpatruje ten problem w długiej perspektywie czasowej. Jako początek wypędzeń na dużą skalę przyjmuje wydalenia Polaków z Prus pod koniec XIX wieku, w okresie bismarckowskiego Kulturkampfu. Znaczną część książki poświęca autor okresowi okupacji niemieckiej w Polsce i wypędzeniom po wojnie światowej. Wnikliwie analizuje niemiecką politykę okupacyjną – masowe aresztowania, egzekucje, terror.
Temat wypędzenia Polaków i Niemców po II wojnie światowej od lat konfliktuje oba narody i państwa. Zdaniem Urbana wiele napięć i wzajemnych oskarżeń wynika z nieporozumień i braku wiedzy na ten temat. W swojej pracy, opartej na dokumentach i literaturze źródłowej pracy stara się przede wszystkim ustalić fakty. Jeśli są one odmiennie interpretowane przez stronę niemiecką i polską, wyraźnie to podkreśla.
Thomas Urban (1954) dziennikarz, pisarz, tłumacz. Jako korespondent prasy niemieckiej mieszka z rodziną w Polsce. Autor m.in. monografii Vladimira Nabokova oraz prac: Niemcy w Polsce i Od Krakowa po Gdańsk. Wędrówka przez dzieje polsko-niemieckie.
Informacje dodatkowe o Utracone ojczyzny. Wypędzenia Niemców i Polaków w XX wieku:
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
978-83 07-03109-5
Liczba stron: 224
Sprawdzam ceny dla ciebie ...