Ucieczka z krainy wiecznego śniegu

Bardzo emocjonalna i doskonale napisana „Ucieczka z krainy wiecznego śniegu” to saga o niedoświadczonym przywódcy przyodzianym w ciążące mu mnisie szaty, który zmuszony ucUcieczka z krainy wiecznego śnieguiekać ku wolności odkrywa, że od jego przetrwania zależy los tysięcy Tybetańczyków.

Stephan Talty pokazuje nam metamorfozę prostego, zagubionego człowieka w charyzmatycznego orędownika wolności myślenia i powszechnego współczucia. Książka stanowi również portret uduchowionego narodu, zmuszonego do chwycenia za broń w obronie swoich ideałów.

Przenieśmy się w czasie do 17 marca 1959 roku. Tybet stoi na skraju zagłady. Wkrótce dojdzie do całkowitego przejęcia władzy nad państwem przez chińskiego okupanta. Młody Dalajlama decyduje się na śmiertelnie niebezpieczny krok. Ucieka z rezydencji otoczonej elitarnym oddziałem chińskich żołnierzy i wraz z trzystuosobową eskortą przeprawia się ku zdradzieckim przełęczom Himalajów, za którymi czekają Indie i wolność. Zbiedzy cały czas czują na karkach nienawistny oddech podążających ich tropem prześladowców.

Żadnemu z poprzednich Dalajlamów nie przyszło mierzyć się z milionową armią komunistycznych Chin, zdeterminowaną, by butami żołnierzy zdeptać wolność Tybetu.

Informacje dodatkowe o Ucieczka z krainy wiecznego śniegu:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-63248-33-8

Kup książkę Ucieczka z krainy wiecznego śniegu

Ucieczka z krainy wiecznego śniegu - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Książka opowiada historię Dalajlamy XIV i jego ucieczki z Tybetu do Indii. Fabuła przenosi nas do 17 marca 1959 roku. To tylko kilka dni po powstaniu tybetańskim, które rozpoczęło się 10 marca. Zginęło wtedy ok. 86 000 Tybetańczyków. Chiny chcą teraz całkowicie podporządkować sobie Tybet. Dwudziestoczteroletni Dalajlama, podejmuje decyzję o ucieczce. W przebraniu żołnierza wymyka się z pałacu Norbulingka w towarzystwie 20 osób i kierują się ku wolności - do Indii. Podróż do granicy hinduskiej jest długa. Niestety za uchodźcami wyrusza pościg...

Aby przybliżyć Wam powody ucieczki Dalajlamy krótko przedstawię tło wydarzeń, które do niej doprowadziły. W 1954 roku 19-letni Dalajlama został zawezwany na rozmowę z Mao. Podczas tej konwersacji nasz bohater pojął, że chiński przywódca planuje zawładnąć Tybetem. Wybucha bunt wśród Tybetańczyków. Konfiskata pożywienia powoduje głód w całym państwie. Chińczycy rozpoczynają burzenie klasztorów, mordowanie mnichów. Nasz bohater postanawia uciec do Indii i nagłośnić sytuację panującą w swojej ojczyźnie.

Stephan Talty ukazuje w powieści przemianę młodego, zdezorientowanego mężczyzny w dzielnego, nieustraszonego obrońcę suwerenności. To pierwszy Dalajlama w historii Tybetu, który spróbował zmierzyć się z potężną armią chińską, która pragnęła za wszelką cenę stłamsić i zniewolić Tybetańczyków.

Autor krótko scharakteryzował w tej lekturze również osobę Dalajlamy XIII. Po jego śmierci w 1933 roku rozpoczęły się długie poszukiwania Dalajlamy XIV. Wreszcie w 1937 roku w miejscowości Takcer odnaleziono 2-letniego Lhamo Thondupa, w którym rozpoznano ucieleśnienie XIII Dalajlamy. Konsekrowano go na mnicha i nadano mu imię duchowe: Dzietsyn Dziambel Ngałang Losang Jeszie Tenzin Gjaco. 22 lutego 1940 roku stał się XIV Dalajlamą. Talty umiejętnie opisał osobowość Dalajlamy, który wśród Tybetańczyków czczony jest jak bóg. To człowiek, który jako pierwszy odważył się stanąć do otwartej walki o wolność swojej ojczyzny.

Dzięki tej książce poznajemy także bardzo smutną historię Tybetu. Mieszka tam prawie 3 miliony ludzi. Czytelnik jest świadkiem początku okupacji ojczyzny Dalajlamy przez komunistyczne Chiny. Nasz młody bohater próbuje odnaleźć się w meandrach polityki. Jednak w końcu zostaje zmuszony do ucieczki ze swojego pałacu, aby walczyć o pokój dla swojego narodu. Chińska okupacja trwa do chwili obecnej. Talty bada i analizuje wydarzenia przedstawione tak skrupulatnie w tej publikacji. Ocenę tych sytuacji pozostawia czytelnikowi.

Narracja jest prowadzona z punktu widzenia kilku osób. Dziennikarz opisuje te wydarzenia w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie, że sam bierze w nich czynny udział.

Zakończenie książki jest również jej dużą zaletą. To właśnie w nim autor przybliżył czytelnikom swoją podróż do Tybetu, którą odbył w 50 rocznicę powstania tybetańskiego. Książka bardzo ciekawa, skłaniająca do refleksji. Choć jest dość gruba, czyta się ją bardzo szybko i z niesłabnącym zainteresowaniem.

Stephan Talty, amerykański pisarz i dziennikarz, urodził się w Buffalo w stanie Nowy Jork. Jest synem imigrantów z Irlandii . Ukończył Amherst College. Później pracował w Miami Herald. Pisywał również dla New York Times Magazine, GQ, Playboya, Irish Times, Chicago Review i wielu innych. Talty jest autorem wielu książek: "Mulatto America", "Empire of Blue Water", "The Secret Agent", "The Illustrious Dead", "Agent Garbo", "Escape from the Land of Snows", "Black Irish". Jest także współautorem książki "A Captain’s Duty". Obecnie mieszka poza Nowym Jorkiem z żoną i dwójką dzieci.

Agent "Garbo"
Stephan Talty0
Okładka ksiązki - Agent "Garbo"

Błyskotliwy, ekscentryczny tajny agent ,,Garbo" przechytrzył Hitlera i przyczynił się do sukcesu alianckiego lądowania w Normandii. Juan Pujol ,,Garbo"...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski