Koniec XVI wieku. Gdzieś w Polsce ojciec dwunastoletniego Jakuba przegrywa kalekiego syna w kości z wędrownym kuglarzem. Mistrz Avius – tak nazywa się nowy opiekun chłopca, odkrywa w nim niezwykłą ciekawość świata i żądzę wiedzy. Uczy go wszystkiego, począwszy od sztuki czytania i pisania, poprzez łacinę, aż do rozumienia motywów ludzkiego działania i szaleństwa władzy. Avius jest nie tylko kuglarzem. To członek tajnego stowarzyszenia, legitymuje się tajemniczym medalionem 007 i wypełnia sekretne misje na zlecenie możnych tego świata. Jakub pod okiem mistrza zdobywa wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mu uwolnić się w znacznym stopniu od kalectwa, ale też odtąd będzie mu nieustannie towarzyszyć śmiertelne niebezpieczeństwo. Wiedza, jaką zdobywa, ma swoją cenę.
Powieść Katarzyny Ryrych prowadzi czytelnika przez mroczne zaułki Krakowa i Pragi. Zaskakujące zwroty akcji i niezwykle realistyczny koloryt tamtych czasów powodują, że trudno oderwać się od lektury.
Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2017-02-28
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN:
Liczba stron: 400
Nie powiedziałabym, że jest to literatura młodzieżowa. Jak na taką jest bardzo dojrzała, zawiera wiele prawd i nauk ludzkich. Nie tych, których uczymy się w szkole, choć tych też ale przede wszystkim tych społecznych. Hej, one ciągle są prawdziwe, XXI wiek, a my nadal możemy z nich korzystać! I tak, później można złapać autorkę na powtarzających się zwrotach ale to niuanse. Mam wrażenie, że książka oparta jest w dziewięćdziesięciu procentach na dialogach, które wnoszą wiele i są ciekawe. A styl, czyli mowa staropolska, mistrzostwo. Jakbym przeniosła się w czasie. Czuję, że będę wracać do tej książki co jakiś czas. Nawet fakt, że zakończenie nie prowadzi do niczego konkretnego nie jest tu, dla mnie, bardzo istotne. W tej pozycji chodzi o co innego, Katarzyna Ryrych oczekiwała, że zmusi czytelnika do przemyśleń i zatrzymania się. Sądzę, że jej się udało.
Nie dość, że przeniosła nas w czasie to jeszcze próbuje nauczyć wiedzy potrzebnej do życia .
Choć książka została napisana (a przynajmniej doskonale stylizowana) staropolskim językiem, to czyta się bardzo przyjemnie i ze zrozumieniem. Bractwo wiedzy tajemnej, wiele przygód i naprawdę wartka akcja. Polecam!
Wojtek, przez skłonność do siniaków zwany Maślakiem, na razie mieszka w szpitalu. Ma tu kolegów, z którymi dobrze się dogaduje, ale ma też wiele pytań...
Dorastanie w czasach PRL-u nie jest łatwe. Trzeba uważać na to, co się robi i mówi, bo ściany mają uszy, a pytań przecież nie ubywa. Dlaczego nie...